Kilka dni temu miała miejsce zapowiedź pierwszej na świecie lustrzanki z możliwością nagrywania filmów, a już dziś firma Panasonic ogłosiła premierę następnej przełomowej konstrukcji. LUMIX DMC-G1 jest pierwszą na świecie lustrzanką bez lustra.

Aparat ten, to tzw. hybryda, czyli kompakt z możliwością stosowania wymiennej optyki. Został on zaprojektowany dla tych amatorów fotografii, którzy chcą łagodnie przejść ze świata kompaktów do lustrzanek.

Brak lustra w aparacie powoduje to, że nie ma on optycznego wizjera. Wyposażono go więc w wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1 440 000 pikseli (obraz 800×600). Aparat posiada również ruchomy ekran LCD o przekątnej 3 cale i rozdzielczości 460 tysięcy punktów.

Panasonic LUMIX DMC G1
Panasonic LUMIX DMC G1

Obraz będzie rejestrowany na matrycy światłoczułej systemu 4/3 – Live MOS o rozdzielczości efektywnej 12 megapikseli i zapisywany w formacie JPG, RAW oraz RAW+JPG. Czułość ISO będzie można ustawić w zakresie od 100 do 3200. Kompakt będzie mógł pracować zarówno w trybie pełnej automatyki jak i przy całkowicie ręcznym sterowaniu. Zastosowano w nim również wiele programów tematycznych. To samo tyczy się nastaw balansu bieli oraz możliwości korekty obrazu (nasycenie, jasność, kompensacja ekspozycji itd.)

Jeśli chodzi o obiektywy to będzie można korzystać z dwóch rodzajów mocowania – w systemie Micro 4/3 oraz ze zwykłymi szkłami systemu 4/3 po podłączeniu do aparatu odpowiedniego adaptera.

Aparat jest bardzo lekki bo bez wyposażenia dodatkowego waży zaledwie 380 gram, a jego wymiary to 124x84x45 mm.

Szczegółowe dane techniczne przeczytać można w artykule na portalu Fotopolis.

Ciekaw jestem kto z Was byłby zainteresowany zakupem takiej “zabawki”?

Jeden komentarz na temat “Panasonic LUMIX DMC-G1 – pierwsza na świecie lustrzanka bez lustra

Komentarze zostały wyłączone.