Fotohub.pl

Jakiś czas temu Paweł Opydo napisał o nowym, polskim, kolejnym serwisie umożliwiającym prezentację naszych dokonań na polu fotografii. Witryna nosi nazwę Fotohub. Postanowiłem sam przekonać się, jak ta usługa wygląda od strony użytkownika i wczoraj zarejestrowałem się. Jakie wrażenia? Ogólnie mówiąc, mieszane. Po szczegóły zapraszam do dalszej części artykułu.

Pierwsze wrażenia

Pierwsze wrażenie po wejściu na stronę było całkiem pozytywne. Ciemna kolorystyka to jest to co lubię, jeśli chodzi o serwisy prezentujące zdjęcia. Przyczepiłbym się tylko do jasnoniebieskiego koloru, który moim zdaniem wygląda nieciekawie w zestawieniu z wszechobecnym brązem. Może lepiej byłoby użyć jasnej zieleni?

Fotohub.pl - Strona główna
Fotohub.pl - Strona główna

Chociaż rejestracja w serwisie przebiegła bez problemu to już przesyłaniem zdjęć miałem pewne problemy. Nie wiem dlaczego, ale udało mi się to tylko w Internet Explorerze (próbowałem jeszcze Opery i Firefoxa). To co mi się podoba to możliwość przesyłania całych katalogów fotografii skompresowanych w plikach ZIP lub RAR. Wielkość takiej “paczki” nie może przekroczyć 50 MB zaś pojedyncze zdjęcie nie może “ważyć” więcej niż 3 MB. Ograniczona jest też liczba zdjęć w pojedynczym archiwum do 100.

Co możemy zrobić z galerią fotografii?

Standardowo już warto zacząć od nadania nazwy albumowi i przypisania do niego słów kluczowych. Następnie możemy dodać do albumu szerszy komentarz. Kolejnym krokiem może być wskazanie na mapie (funkcja wykorzystująca mapy Google) miejsce wykonania zdjęć w galerii.

Każdej galerii zostaje automatycznie przypisany kod HTML. Dzięki temu możemy ją wstawić na swoją stronę, bloga lub, jak sugeruje podpowiedź na Fotohub, do swojej aukcji na Allegro. Do każdej istniejącej już galerii, której jesteśmy autorem, możemy dogrywać kolejne zdjęcia. Ostatnim krokiem jeśli chodzi o galerię jest możliwość ustawienia czy ma być widoczna dla wszystkich, czy tylko dla nas oraz rodzaj licencji, na jakiej zgodziliśmy się pokazać zdjęcia.

Cooliris.com - galeria zdjęć na ścianie 3D
Cooliris.com - galeria zdjęć na ścianie 3D

Zdjęcia z galerii możemy oglądać nie tylko pojedynczo, ale także jako pokaz slajdów (przykład). I tu pojawia się opcja, która spodobała mi się szczególnie. Galerie z Fotohub możemy oglądać w efektownej formie ściany 3D. Warunkiem tego jest przejście do serwisu Cooliris i zainstalowanie odpowiedniej wtyczki dla przeglądarki (uwaga: wtyczka nie działa w Operze).

Co możemy zrobić z pojedynczym zdjęciem?

Możemy go przede wszystkim ocenić (w skali 1-10) i skomentować. Każdemu zdjęciu przypisywana jest automatycznie kolekcja kolorów najczęściej w nim występujących. Przydaje się ona w wyszukiwaniu zdjęć o danej kolorystyce w całym serwisie. To bardzo ciekawe i nowatorskie rozwiązanie, oprócz standardowej możliwości szukania fotografii po opisach.

Fotohub.pl - pojedyncza fotografia
Fotohub.pl - pojedyncza fotografia

Każde zdjęcie dostaje też swój link, który możemy wkleić na przykład do listu e-mail. Ostatnią rzeczą, którą możemy zrobić z pojedynczą fotografią to ustawienie ją jako miniaturę reprezentującą daną galerię.

Podsumowanie

Fotohub to serwis wart moim zdaniem uwagi i zainteresowania. Najważniejsze cechy, które moim zdaniem przyciągną użytkowników do siebie jest możliwość wgrywania na serwer całych katalogów zdjęć jednocześnie i możliwość prezentacji galerii w efektownej formie poza samym serwisem (kod do wklejenia na stronę, bloga, ściana 3D). Wyszukiwanie zdjęć po kolorach również jest narzędziem ciekawym, a co najważniejsze, jak sprawdziłem, działa sprawnie.

Jest jednak jeszcze kilka rzeczy do dopracowania. To przede wszystkim wspomniane już przeze mnie problemy z wgrywaniem zdjęć w Operze i Firefoxie. Oprócz tego zdarzyło mi się czasem, przeglądając galerie, zostać przekierowanym na stronę Photohub.it ;)

Jestem ciekaw Waszego zdania na temat tego serwisu. Korzystacie już z jego usług? Co się w nim Wam podoba, a co poprawilibyście w jego działaniu?