SIGMA

Przeczytałem ostatnio na Fotopolis serię artykułów przedstawiających testy obiektywów szerokokątnych dla lustrzanek cyfrowych z pełnoklatkową matrycą i zastanawiam się, czy nie kupić sobie takiego obiektywu do własnego aparatu.

Aktualnie posiadam Canona EOSa 350D więc w kręgu moich zainteresowań znalazły się obiektywy odpowiednie dla matryc w standardzie APS-C.

Korzystam już z dwóch obiektywów firmy SIGMA, z których jestem bardzo zadowolony, dlatego szukając odpowiedniego dla siebie obiektywu ultraszerokokątnego ponownie przejrzałem jej ofertę. Wybór padł na model 10-20mm f/4-5,6 EX DC HSM.

SIGMA 10-20mm
SIGMA 10-20mm f/4-5,6 EX DC HSM

Obiektyw ma w internecie dość pozytywne opinie. Jako wady niektórzy wymieniają winietowanie przy najmniejszej wartości przysłony oraz to, że obiektyw jest ciemny. Osobiście mi to nie przeszkadza. Również oglądając zdjęcia zrobione tym obiektywem można odnieść wrażenie, że jest to bardzo dobry produkt.

SIGMA 10-20 świetnie sprawdza się w fotografii krajobrazu
SIGMA 10-20 świetnie sprawdza się w fotografii krajobrazu

Przed zakupem warto jednak uzmysłowić sobie do czego obiektyw ultraszerokokątny może nam się przydać. Jego szeroki kąt widzenia przyda nam się przede wszystkim w fotografii krajobrazowej. Dzięki niemu można zrobić zdjęcia do złudzenia przypominające panoramę. Drugie zastosowanie obiektywu szerokokątnego to fotografia zamkniętych pomieszczeń.

Trzeba też zwrócić uwagę na technikę robienia zdjęć przy pomocy takiego obiektywu. Jeśli chcemy zachować linie proste, np. budynków lub drzew, należy aparat dobrze wypoziomować. Najlepszym rozwiązaniem będzie fotografowanie ze statywu. Każde pochylenie aparatu w górę lub w dół skutkuje przerysowaniem obiektów.

Koszt zakupu omawianej SIGMY to w tej chwili ok. 1800 złotych. Przy fotografowaniu krajobrazu przydadzą nam się jeszcze przynajmniej dwa filtry – polaryzacyjny kołowy i połówkowy szary. Średnica filtrów dla tego obiektywu to 77 mm, więc filtry tej wielkości nie należą do tanich. Za jedną sztukę zapłacimy ok. 300 zł.

Na dzień dzisiejszy wszystko wskazuje na to, że na wiosnę kupię sobie tą SIGMĘ. Tak się składa, że fotografuję przede wszystkim przyrodę i krajobrazy, więc na pewno taki obiektyw przyda mi się w określonych warunkach.

Jestem ciekaw opinii osób, które posiadają ten obiektyw. Jakie są Wasze wrażenia z użytkowania tej SIGMY. Czy wart jest swojej ceny?

Jeden komentarz na temat “SIGMA 10-20mm f/4-5,6 EX DC HSM – warto go kupić?

Komentarze zostały wyłączone.