Dziękuję za komentarz

Dziś mam dla Was opis rozwiązania, które, przynajmniej potencjalnie, powinno przyczynić się do zwiększenia liczby stałych czytelników, a co za tym idzie, komentatorów bloga. Sposobem tym jest wtyczka o nazwie Comment Redirect. Za jej pomocą użytkownik, który zostawi na naszym blogu swój pierwszy komentarz zostanie automatycznie przekierowany na stronę z podziękowaniami, którą przygotujemy. O tym, jak to zrobić przeczytacie w dalszej części wpisu.

O działaniu wtyczki Comment Redirect przeczytałem na blogu WPBeginner, a ponieważ nie znalazłem podobnego opisu w polskim Internecie, postanowiłem naprawić ten błąd ;) Poza tym we wspomnianym wpisie pominięto jedną, bardzo ważną rzecz, o której napiszę w odpowiednim miejscu artykułu. A więc, zaczynamy…

Przygotowujemy stronę z podziękowaniami

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest przygotowanie i opublikowanie specjalnej strony z podziękowaniami za komentarz. Robimy to w standardowy sposób, jak każdą statyczną stronę na blogu, poprzez panel administracyjny WordPressa (tak wygląda moja strona z podziękowaniami za komentarz). Cechą charakterystyczną tej strony jest fakt, że link do niej musimy usunąć z menu stron naszego bloga, aby nie była ona widoczna dla wszystkich, a tylko w określonej sytuacji. I właśnie opisu tego kroku zabrakło we wspomnianym wpisie na WPBeginner.

Odpowiedź na pytanie jak to zrobić uzyskałem na niezawodnym forum Fanów WordPressa na GoldenLine za co serdecznie dziękuję Adamowi Klimowskiemu.

Funkcja odpowiadająca za wyświetlanie w menu bloga listy stron statycznych ma postać wp_list_pages(). Należy jej szukać w pliku naszego szablonu, gdzie znajduje się takie menu. Najczęściej jest to plik header.php, sidebar.php oraz czasami, tak jak u mnie, footer.php. Aby usunąć link do strony, którą przygotowaliśmy i opublikowaliśmy należy w nawiasach funkcji dopisać fragment 'exclude=numer_strony'. numer_strony odczytamy z paska adresu przeglądarki internetowej w momencie edycji strony. Ma on postać:

Zapamiętujemy numer strony na końcu adresu
Zapamiętujemy numer strony na końcu adresu

Zatem funkcja, po dodaniu wspomnianego fragmentu kodu powinna wyglądać, na przykład, tak:
wp_list_pages('exclude=123').

W moim przypadku domyślnie funkcja miała postać:
wp_list_pages('title_li=') dlatego, przed fragmentem kodu 'exclude=123' trzeba dodać znak &. Tak więc, ostatecznie, w tym przypadku funkcja ma postać, na przykład, taką: wp_list_pages('title_li=&exclude=123')

Gdy już uporamy się ze zmianą kodu listy stron w menu bloga możemy przejść do konfiguracji wtyczki Comment Redirect.

Konfiguracja wtyczki Comment Redirect

Instalacja wtyczki odbywa się standardowo, albo poprzez panel administracyjny WordPressa, albo poprzez serwer FTP. Po aktywacji wtyczki przechodzimy do jej ustawień (menu Wtyczki > Comment Redirect), gdzie nasze działanie ogranicza się tylko do wyboru strony, na którą ma być przekierowany użytkownik bloga, który zostawił na nim swój pierwszy komentarz.

Comment Redirect - wybieramy stronę dla przekierowania
Comment Redirect - wybieramy stronę dla przekierowania

Zapisujemy wybór i gotowe.

Podsumowanie

Sam jestem ciekaw czy po zastosowaniu tej wtyczki rzeczywiście zwiększy się liczba czytelników i komentatorów mojego bloga, ale myślę, że grzeczności nigdy nie za wiele.

Na koniec wspomnę o alternatywnym rozwiązaniu jakim jest wtyczka Comment Relish. Po jej aktywowaniu użytkownik, który zostawi swój pierwszy komentarz na blogu dostanie automatycznie wysłaną, przygotowaną przez nas wiadomość na adres e-mail, który podał przy wypełnianiu formularza komentarzy.

Ja zdecydowałem się jednak na rozwiązanie ze specjalną stroną, ponieważ nie chcę wysyłać niechcianej poczty swoim gościom bloga. A wy stosujecie którąś z tych metod?

38 thoughts on “Comment Redirect – podziękuj czytelnikowi za komentarz na blogu

 1. Według mnie lepiej by było gdyby informacja pojawiała się delikatnie pobierana w ajax'ie. Ja np. nie lubię takich przekierowań ;)

  1. A znasz może wtyczkę, która robiłaby coś takiego? Jeśli tak to podaj linka do niej, a jeśli nie to obiecuję Ci, że jeżeli znajdę coś takiego to na pewno napiszę o tym na blogu :)

 2. Bardzo ciekawa ta wtyczka!
  Mam pytanie, czy będziesz bardzo zły, jeśli się zapożyczy parę pomysłów z Twojej strony z podziękowaniem? :)

 3. Bardzo fajne rozwiązanie. Jeszcze lepiej że twoja strona z podziękowaniami nie jest tylko zwykłym tekstem, ale daje czytelnikowi możliwość dodania bloga do np. czytnika RSS. Myślę że np. krótka lista kategorii wpisów z odpowiednio sformułowaną zachętą mogła by dodatkowo pomóc przy zwiększaniu oglądalności.

 4. Czy ja wiem… moim zdaniem to nie do końca jest taki świetny pomysł… z jednej strony użytkownik może się ucieszyć, że poświęca się mu uwagę, a z drugiej założyć (to zależy od "targetu" czytelników), że tworzy się to specjalnie, by komentował więcej (że wcale nie jest to personalne, że to zamierzony zabieg marketingowy itp) i jednocześnie sprawia, że musi poświęcić więcej czasu niż by chciał, co może spowodować irytację.
  Oczywiście tylko teoretyzuję. Najgorszą formą podziękowań za komentarze są rzeczywiście maile.

  1. Oczywiście, ludzie są różni i może się tak zdarzyć, że komuś to będzie przeszkadzało, ale, moim zdaniem, jeżeli przez ten "zabieg" chociaż jedna na 100 osób zostanie stałym czytelnikiem bloga to warto było to zrobić.

 5. A moim zdaniem jako osoby komentującej – niewypał. Mało potrzebny spam zawalający skrzynkę. Dla osoby prowadzącej blog, jak najbardziej plus, dodatkowa strona – dodatkowe linki, odnośniki ;)

  1. Specjalna strona a specjalna wiadomość wysyłana mailem to dwa różne rozwiązania więc dwie różne wtyczki. Ta opisana w artykule nie wysyła wiadomości więc nie spamuje skrzynki, właśnie dlatego ją wybrałem i opisałem jej działanie :)

 6. Jak dla mnie deczko upierdliwe ;) Może po prostu chamem jestem, ale nic mnie bardziej nie irytuje jak zbędne przekierowywanie. Już chyba wolę maile, bo je chciaż szybko wywalę do kosza.

  Chyba lepsza był sposób proponowany przez @albatrosa. Myślę jednak, że mając kod wtyczki nietrudno jest to przerobić na edycję bez przekierowania.

 7. Warto dodać, że jeśli używamy w naszej skórce widgetów, to możemy to zrobić bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego – po prostu wstawiamy id naszego wpisu w ustawieniach danego widgeta… ;)

 8. Bardzo dziękuję za porady. Przydały mi się przy ustawianiu wtyczki Thank You :) szczególnie ta, o ukrywaniu strony z podziękowaniami. Pozdrawiam

 9. Genialne! ;) Jeżeli pozwolisz to wykorzystam to także na swoim blogu ;)

 10. Mam tylko jedną uwagę co do Twojego wpisu jak i również komentarza @Anny. Myślę, że niepotrzebnie utrudniłeś pozbywanie się owej strony statycznej – sam mam takie doświadczenie z modyfikowaniem plików wordpressa, że czasem się udaje a czasem nie. Jeśli jeszcze ktoś używa child theme to pół biedy, gorzej jeśli nie. O wiele łatwiejszym sposobem pozbycia się strony z menu a właściwie totalnie dowolnej modyfikacji menu jest właśnie funkcja menu w zakładce wygląd w panelu wordpressa – mamy tam możliwość utworzenia własnego w pełni ustawialnego menu i użycia go jako domyślnego.

  Dziwi mnie, że ta funkcja jest tak często pomijana (nieznana?) a daje przecież duże możliwości…

  Pozdrawiam

 11. Dzięki za ten – niby leciwy ale wciąż aktualny – wpis :) Dodałem takie rozwiązanie na swoim blogu.

  Taki mały tip; jeśli ktoś chciałby zrobić link zwrotny ze strony z podziękowaniami do wpisu z którego nastąpiło przekierowanie to jako adres w linku wystarczy podać:

  javascript:history.back()

Komentarze zostały wyłączone.