Kod HTML i CSS

Kiedy 3 lata temu postanowiłem uruchomić swoją prywatną stronę internetową nie miałem zielonego pojęcia jak się do tego zabrać. Składnia języka HTML i CSS była dla mnie czymś zupełnie obcym.

Postanowiłem w tym wpisie podzielić się z Wami linkami do serwisów, z których korzystałem i korzystam do tej pory, chcąc pogłębiać swoją wiedzę o sztuce tworzenia witryn internetowych.

Kurs HTML – strona WWW za darmo – to pierwszy serwis, z którym się zetknąłem rozpoczynając zabawę w webmasterkę. Jest to bogate źródło wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej, zawierającej działające przykłady i ich kod źródłowy do skopiowania na własną stronę. Poza tym serwis zawiera gotowe skrypty, jak np. “dodaj stronę do ulubionych”, “ustaw stronę jako startową”, prosta galeria zdjęć, wyszukiwarka, menu rozwijane, otwierane czy wysuwane.

Na stronie tej jest również kilkanaście generatorów, między innymi: generator szablonów WWW, generator META i BODY, generator kolorów, generator pól formularza itp.

Kurs języka HTML – poradnik webmastera – to strona autorstwa Pawła Wimmera, prowadzona we współpracy z wydawnictwem Helion. Polecam również lekturę bloga autora tego kursu.

MaxDesign – dzięki temu serwisowi nauczyłem się kodować poprawnie działające i wyglądające menu poziome i pionowe na stronie. Strona zawiera mnóstwo samouczków zawierających gotowe kody HTML i CSS nie tylko dla różnego rodzaju menu ale także dla ogólnego układu strony. Serwis jest w języku angielskim.

Iron Myers CSS Layouts – to strona ze zbiorem kilkudziesięciu, a może nawet więcej, gotowych układów stron na div-ach (blokach) do ściągnięcia na własny komputer. Cała reszta, czyli zawartość strony, zależy tylko i wyłącznie od Was.

Layout-y podzielone są na 3 grupy: szablony płynne, zajmujące zawsze 100% szerokości ekranu, niezależnie od rozdzielczości (układ stosowany raczej rzadko ze względu na nieoczekiwany wygląd strony dla skrajnie różnych rozdzielczości monitorów), szablony stałe o szerokości strony 950 pikseli (obecnie stosowane najczęściej) oraz szablony stałe o szerokości 750 pikseli (odchodzą w niepamięć).

Witryna jest również w języku angielskim ale bogato ilustrowana, więc z wyborem odpowiedniego szablonu z układem strony nie powinno być problemów.

Pefrection or Vanity – mimo swojego angielskiego tytułu to polskojęzyczny blog, którego autorem jest Piotr Petrus. Co znajdziemy w tym blogu? Pozwólcie, że zacytuję opis, który znalazłem na serwisie Blogowisko.org:

Blog o projektowaniu zgodnych ze standardami stron internetowych. Praktyczne przykłady, sztuczki CSS, sposoby obchodzenia błędów przeglądarek, lekki i nieinwazyjny JavaScript, użyteczny design, dostępność i skrypty użytkownika.

Szkoda, że blog nie jest już aktualizowany, ale dopóki istnieje w sieci, polecam z niego korzystać.

I tak oto, moja pierwsza wersja strony internetowej oparta była tylko i wyłącznie na HTML i CSS. Z czasem zdjęć w galeriach przybywało i dodawanie ich ręcznie i pojedynczo zaczynało być pracochłonne i męczące. Dlatego zacząłem rozglądać się za jakimś darmowym systemem, który ułatwiałby mi zarządzanie stroną. Wybór padł na CMS Joomla! i właśnie o stronach dotyczących tego systemu będzie poświęcony mój kolejny wpis.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że serwisów poruszających temat pisania stron w HTML-u i CSS-ie jest mnóstwo i nie wymieniłem wszystkich. Opisałem tylko te, z których korzystałem i korzystam najczęściej. Jeśli macie jakieś swoje ulubione serwisy o tej tematyce to zasygnalizujcie je w komentarzach pod tym postem. Jeśli któryś z nich będzie na tyle ciekawy, że mnie zainteresuje, być może napiszę o nim szerzej na blogu.