Frontpage Slideshow

Dziś opiszę Wam jak zainstalować i skonfigurować na blogu z WordPressem Frontpage Slideshow – moduł, który pozwoli nam w atrakcyjny sposób ożywić nasz serwis i przy okazji promować na nim wpisy, na których nam zależy. Ze względu na to, że Frontpage Slideshow nie jest zwykłą wtyczką do WordPressa, należy się na wstępie kilka zdań informacji na temat tego modułu.

Podstawowe informacje o Frontpage Slideshow

Po raz pierwszy zetknąłem się z Frontpage Slideshow przy okazji pracy nad szablonem mojego bloga o CMS Joomla! Jego producentem jest firma Joomla Works. Chociaż moduł ten jest dedykowany przede wszystkim serwisom korzystającym z Joomla!, dla której istnieje on w postaci łatwego do instalacji i konfiguracji rozszerzenia, to autorzy udostępnili również wersję z możliwością jego uruchomienia na wszystkich stronach opartych na języku PHP. Tak szerokie zastosowanie i złożoność modułu spowodowały, że jest on dostępny za opłatą (w chwili obecnej kosztuje on 22 Euro).

Nie bez powodu również moduł ma w swojej nazwie słowo “frontpage”, co oznacza stronę główną. Z własnego doświadczenia wiem, że nie należy umieszczać pokazu slajdów tak, żeby wyświetlał się na każdej stronie waszego serwisu. Związane jest to z ilością pobieranych przez moduł danych przy wyświetlaniu kolejnych slajdów, która znacząco wpływa na zużyty transfer. Zalecam więc umieszczać go tylko i wyłącznie na stronie głównej bloga oraz ograniczyć ilość slajdów do pięciu. Inaczej można szybko wpaść w problemy związane z przekroczeniem limitu transferu danych na serwerze.

Instalacja i konfiguracja Frontpage Slideshow na blogu z WordPressem

Jak wspomniałem Frontpage Slideshow istnieje przede wszystkim jako rozszerzenie dla Joomla!, które w tamtym systemie zarządzania treścią jest łatwiejsze do zainstalowania i konfiguracji niż na pozostałych serwisach opartych na PHP. Aby mieć ten moduł na swoim blogu musimy go uruchomić ręcznie. Poniżej znajduje się lista czynności, które należy po kolei wykonać, aby Frontpage Slideshow zadziałał na blogu z WordPressem.

 1. Rozpakowujemy pobrany za opłatą plik ZIP ze wszystkimi wersjami Frontpage Slideshow (każda wersja modułu zostanie rozpakowana do oddzielnego katalogu)
 2. Z listy rozpakowanych katalogów wybieramy i wchodzimy do tego o nazwie Static PHP Version (for any PHP based website) i rozpakowujemy plik ZIP znajdujący się w nim.
 3. Przechodzimy kolejno do katalogu fpss > slideshows i tam kopiujemy katalog demoslideshow a jego nazwę zmieniamy na myslideshow.
 4. Przechodzimy do katalogu myslideshow, w którym w pierwszej kolejności edytujemy plik configuration.php. To w nim ustalamy rodzaj szablonu modułu, którego chcemy użyć, jego wielkość w pikselach oraz szczegóły wyświetlania poszczególnych jego elementów (pokazywanie lub ukrywanie tytułu, treści wstępu, odnośnika “więcej” i elementów nawigacji pomiędzy slajdami). Każda możliwa opcja do ustawienia jest szczegółowo opisana w pliku za pomocą komentarza do konkretnej funkcji.
 5. W katalogu images umieszczamy pliki graficzne odpowiadające za wyświetlanie slajdów, przygotowane w takiej wielkości w pikselach, jaką ustaliliśmy dla całego modułu Frontpage Slideshow.
 6. Wracamy do katalogu myslideshow i edytujemy plik data.php, w którym ustalamy ilość wyświetlanych w pętli slajdów, ich tytuł, tekst wstępu oraz wskazujemy pliki graficzne z ilustracjami. Cały blok kodu odpowiadający za wyświetlenie jednego slajdu wygląda tak:
  // slide elements
  array(
  "slidelink" => "http://www.frontpageslideshow.net",
  "title" => "Frontpage Slideshow 1.7",
  "category" => "About Frontpage Slideshow",
  "tagline" => "Image taken from the movie \"Shoot 'em up\"",
  "text" => "\"Frontpage SlideShow\" is the most eye-catching way to display your featured articles, stories or even products in your php based website or CMS, like Time.com, Joost.com or Yahoo! Movies do. \"Frontpage SlideShow\" creates an uber-cool slideshow with text snippets laying on top of images. These \"slides\" are being rotated one after the other with a nice fade effect. The slideshow features navigation and play/pause buttons, so the visitor has complete control over the slideshow's \"playback\"! And best of all, Frontpage Slideshow can be skinned!",
  "slideimage" => "ao4.jpg"
  ),

  Należy go skopiować tyle razy ile ma być slajdów w pokazie. I tu uwaga: nie wiem od czego to zależy, ale u mnie wszystkie teksty towarzyszące slajdom nie miały polskich liter (ą, ę itd.) dlatego musiałem “zamarkować” tytuły dając je bezpośrednio w grafice. Jeśli ktoś używa Frontpage Slideshow na swoim blogu i teksty są wyświetlane prawidłowo, to prosiłbym o informację w komentarzach, jak to ustawić.
 7. Każdy z szablonów Frontpage Slideshow umieszczonych w katalogu templates ma plik template_css.php,  w którym możemy dokonać indywidualnych poprawek w wyglądzie całego modułu.
 8. Po dokonaniu wszystkich czynności powyżej przenosimy za pomocą klienta FTP całą zawartość katalogu fpss do głównego katalogu naszego bloga.
 9. W miejscu, w którym ma się wyświetlać pokaz slajdów wstawiamy taki kod:
  < ?php
  // POCZĄTEK ustawień "Frontpage Slideshow"
  $nameOfSlideshowToDisplay = "myslideshow";
  $URLofyoursite = "http://www.mysite.com"; // Podaj swój adres bloga.
  $AbsoluteServerPathofyoursite = "/home/user/public_html"; // Podaj adres absolutnej ścieżki Twojego bloga.
  // nie zmieniaj kodu poniżej tej linii
  include_once($AbsoluteServerPathofyoursite."/fpss/mod_fpslideshow.php");
  // KONIEC ustawień "Frontpage Slideshow"
  ? >

  Po wklejeniu kodu zlikwidujcie przerwy między znakami zapytania a ostrymi nawiasami na początku i na końcu bloku z kodem. Teraz wystarczy tylko zapisać zmiany w pliku, w którym kod został wstawiony, odświeżyć stronę (klawisz F5) i naszym oczom powinien ukazać się działający pokaz slajdów.

Podsumowanie

Jak widać z opisu, proces uruchomienia Frontpage Slideshow jest dość czasochłonny i na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany. Jednak, postępując zgodnie z moimi wskazówkami powinno Wam się udać. Dowodem na to, że można to zrobić jest mój blog i jego strona główna :)

Moduł taki jak Frontpage Slideshow wpływa nie tylko na atrakcyjność naszego serwisu, ale przede wszystkim pozwala na promowanie starszych wpisów na blogu, które zeszły już z jego strony głównej, a na które w dalszym ciągu chcemy zwrócić uwagę czytelników.

Jeżeli korzystacie z tego lub innych modułów tego typu na swoich blogach to dajcie znać w komentarzach. Chętnie poznam alternatywne rozwiązania dla Frontpage Slideshow.

17 thoughts on “Frontpage Slideshow – promujemy wpisy na blogu

   1. Spokojnie – ten moduł wykorzystałem dlatego, że już dawno (w zeszłym roku) kupiłem go do Joomli, a ponieważ nie ma ograniczeń co do stron, na których można go użyć po zakupie więc akurat wstawiłem go na bloga.

    Wiem, że takie wtyczki są na WordPressa, ale jak narazie żadna nie zadziałała u mnie tak jak chciałem. Mam nadzieję przetestować w weekend tę, którą polecił w komentarzu Jacek. Jeśli zadziała to opiszę jej instalację i konfigurację na blogu. Jest do niej bogata dokumentacja ale tylko po angielsku więc nie każdy może skumać o co chodzi :)

 1. Jednak i tutaj coś napiszę… jeśli chodzi o polskie znaki to wydaje mi się, że problem może tkwić w kodowaniu pliku "data.php"…. miałem ten problem już kilkukrotnie przy różnej okazji. Najprostszym sposobem na poprawienie tego, jest otworzenie tego pliku w najzwyklejszym windowsowskim notatniku i ponownym zapisaniu go (poprzez opcję zapisz jako) na dysku wybierając właściwe kodowanie (poniżej proponowanej nazwy pliku kodowanie UTF-8). Daj znać czy to pomogło

Komentarze zostały wyłączone.