Artisteer

Przeglądając ostatnio blog Smashing Magazine uwagę moją zwróciła pewna reklama. Okazało się, że nie jest to kolejny serwis oferujący gotowe szablony stron internetowych a program do ich tworzenia o nazwie Artisteer.

Postanowiłem więc wypróbować jego działanie i podzielić się z Wami wrażeniami z jego użytkowania.

Zanim jednak przedstawię działanie samego programu, kilka uwag ogólnych. Trzeba zaznaczyć, że aplikacja nie jest darmowa. Program występuje w dwóch wersjach: Home & Academic Edition, która kosztuje 49,90 dolarów oraz Standard Edition w cenie 129,95 dolarów (do końca stycznia ta wersja programu sprzedawana jest w promocji za 99,95 dolarów). Jeśli zdecydujemy się na wykup licencji, w ciągu roku będziemy mogli za darmo ściągać i instalować kolejne wersje programu.

Strona główna programu Artisteer
Strona główna programu Artisteer

Wersja demo Artisteera jest w pełni funkcjonalna i nie ograniczona czasowo. Autorzy zabezpieczyli się w ten sposób, że po zapisaniu gotowego projektu strony na każdym jego elemencie jest nakładany znak wodny. Po wykupieniu licencji to zabezpieczenie jest likwidowane.

Obecnie stabilną wersją programu jest ta z numerem jeden, ale już jest dostępna wersja beta kolejnego wydania, które wnosi kilka zasadniczych zmian. Ale po kolei.

Co oferuje Artisteer?

Aby skorzystać z wersji demo Artisteera zgrywamy plik z programem na twardy dysk komputera i instalujemy go. I tu miła niespodzianka – interfejs aplikacji, wśród wielu języków, obsługuje również polski! A pro pos interfejsu to do złudzenia przypomina on słynną “wstążkę” z programów pakietu biurowego Microsoft Office 2007.

Interfejs programu Artisteer
Interfejs programu Artisteer

I tak, od lewej mamy następujące zakładki:

 • Pomysły – tutaj można skorzystać z niezliczonej ilości gotowych projektów przygotowanych przez producentów programu. Dotyczy to zarówno samego układu strony jaki i jej poszczególnych elementów: kolorów, czcionek, nagłówków, itd.
 • Układ – jak sama nazwa wskazuje tutaj mamy możliwość zmiany układu strony: nagłówka, menu i głównej zawartości. W tej zakładce możemy także zdecydować ile kolumn będzie miała nasza strona.
 • Kolory i czcionki – w tej zakładce decydujemy o kolorystyce naszej witryny oraz o zestawie czcionek w niej użytych. Możemy skorzystać z przygotowanych zestawów jak i ustawić wszystko według własnych potrzeb.
 • Tło – tutaj możemy ustalić jak ma wyglądać tło strony: czy ma być jednokolorowe, czy wypełnione gradientem, a może jakąś teksturą? Wybór należy do nas.
 • Arkusz – ta zakładka odpowiada za ustawienia dotyczące całej zawartości strony. To tutaj decydujemy o jej szerokości w pikselach, o wielkości marginesów, o tym, czy rogi strony mają być zaokrąglone czy ostre, czy strona ma rzucać cień na tło czy nie i jaki ma mieć kolor.
 • Nagłówek – tutaj ustalamy szczegóły dotyczące nagłówka strony. I znów możemy decydować o tym jaki ma mieć rozmiar, czy ma być wypełniony kolorem, gradientem, teksturą czy zdjęciem. Możemy również wstawić do nagłówka pole tekstowe oraz zdecydować o położeniu nazwy witryny i sloganu reklamowego.
 • Nawigacja – w tej zakładce ustalamy wszystko to co dotyczy nawigacji na stronie, czyli różnego rodzaju menu: poziome, pionowe, jedno-, wielopoziomowe, ich położenie i wygląd
 • Bloki – to zakładka, która odpowiada za ustalenie pozycji na stronie i wyglądu poszczególnych elementów. W przypadku bloga będzie to na przykład wyszukiwarka, lista linków (blogroll), lista kategorii czy archiwum.
 • Przyciski – tutaj możemy ustalić wygląd przycisków takich jak: szukaj, głosuj, wyślij itd.

Jak widać lista jest długa. Autorzy programu zadbali o to, aby użytkownik mógł zdecydować o wyglądzie i położeniu każdego elementu na stronie.

Formaty zapisu gotowych projektów stron

W aktualnej wersji Artisteer oferuje zapis projektu strony w następujących formatach:

 • jako statyczna strona html/css
 • jako gotowy do użycia szablon systemu blogowego WordPress
 • strona CodeCharge Studio
 • strona ASP.NET/C#

Dla kogo jest ten program?

Po kilkudniowej zabawie z tym programem mogę śmiało polecić go tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z projektowaniem stron. Osobiście podoba mi się pełna swoboda w decydowaniu o tym jak ma wyglądać nasza strona. Bazując na przygotowanych przez autorów szablonach można naprawdę dostosować układ witryny do naszych potrzeb.

Dodatkowym plusem jest również to, że aplikacja “odwala” za nas całą robotę jeśli chodzi np. o programowanie szablonu WordPressa w języku php. Jest to doskonała podstawa aby zapoznać się ze strukturą takiego szablonu i w miarę jej poznawania rozszerzać jego funkcjonalność.

Jednak do zakupu licencji na program wstrzymam się do momentu wydania kolejnej stabilnej wersji Artisteera, która, jak już wspomniałem oferować będzie sporo nowości. Będzie to między innymi możliwość edycji stopki strony (dziwne, że ta opcja nie znalazła się już w pierwszej wersji programu) oraz możliwość eksportu gotowego projektu do szablonów takich systemów jak Drupal czy Joomla!

Ciekaw jestem Waszych opinii na temat tego programu. A może znacie już jakieś aplikacje działające na tej samej zasadzie co Artisteer?

19 thoughts on “Artisteer – generator szablonów stron internetowych

 1. Mam ten program, zrobiłam sobie stronę HTML , zapisałam i teraz zaczął się problem, nie wiem co robię nie tak, ale nie mogę go nigdzie wkleić ( otwieram zapisany dokument w przeglądarce, biorę pokaż źródło, kopiuję kod HTML, a kiedy chcę wkleić kod na stronę, wychodzi wszystko inaczej, właściwie jedno pod drugim, brak tabel, kolumn itp ),,, może ktoś wie co robię nie tak? Dodam, że już kilkakrotnie, kiedy ściągałam kody jakichś gotowych szablonów niektóre działały bardzo ładnie po wklejeniu a z niektórymi było dokładnie to samo….

  1. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem To co napisałaś, ale z tekstu wynika, że mylisz pojęcia.

   Po pierwsze do poprawnego zapisania plików w tym programie potrzebna jest jego oryginalna, legalna wersja, a nie testowa. Po drugie, jeśli już udało nam się coś stworzyć przy pomocy tego programu to zapisane pliki, na które składa się strona należy wgrać na serwer przy pomocy tzw. klienta FTP (polecam FileZilla), a nie przez okno przeglądarki ;)

  2. Również kiedyś zakupiłem ten program. Wiedziałem, że jest dość ograniczony ale wiedziałem również, że po stworzeniu szablonu odpowiednio go modyfikując jest szansa na postawienie porządnej strony pod CMS.
   Niestety zawiodłem się ponieważ program posiadając całą gamę narzędzi nie jest funkcjonalny tylko dlatego, że jego producenci go nie dopracowali i olali sprawę. Dla przykładu można ułożyć bez znajomości PHP bloki itd. Problem pojawia się kiedy chcemy wyśrodkować teksturę w menu, w stopce… pozbawienie programu najprostszych i najgłupszych funkcji spowodowało, że dużo osób dało sobie z nim spokój. A szkoda bo super pomysł.

 2. Wersję mam oryginalną, pliki wszystkie zostały wgrane na mój serwer. Chodzi mi konkretnie o to żeby ten szablon, który sobie zrobiłam, wkleić do prostego programu( ma bardzo ograniczone możliwości graficzne w porównaniu z artiseerem) w którym edytuję opisy aukcji allegro i od razu wysyłam za jego pomocą wszystkie fotki, obrazki itp na mój serwer( szablon jest mi potrzebny do aukcji allegro ) – w tym programie jest opcja wstaw fragment kodu HTML i po prostu myślałam, że jak wkleję ten kod który wygenerował mi artisteer to, wyświetli mi się układ strony ( tzn szablon który zrobiłam, nawet nie chodzi mi o obrazki, bo te mogę wstawić ręcznie, ale o sam format szablonu – tak mi wychodziło do tej pory jak pobieralam darmowe szablony ze stron ). Nie wiem czy teraz wytłumaczyłam to jaśniej:)

  1. Już rozumiem, ale ja osobiście nie pomogę Ci, bo nie eksperymentowałem z programem aż do tego stopnia. Być może trafi ktoś na tę stronę i wyjaśni w komentarzu jak rozwiązać Twój problem.

 3. Hej. Niestety wygenerowane w programie Artisteer szablony html nie nadają się do Allegro, dopóki nie wprowadzi się pewnych, bardzo ważnych zmian.
  Strona Ci się "rozjeżdża", ponieważ Artisteer zapisuje style css w osobnym pliku (a właściwie w trzech, dla różnych przeglądarek". Musisz więc przede wszystkim skopiować styl css z zewnętrznego pliku do samego źródła strony. Oczywiście plik css musi zostać odpowiednio do tego przygotowany, a do tego potrzeba trochę umiejętności.
  Dodatkowym utrudnieniem jest złożoność kodu. Niestety, o ile Artisteer generuje całkiem dobrze templatki dla np. Joomla (chociaż też krzaczą w niektórych przeglądarkach, zwłaszcza w IE), to w przypadku wyeksportowanej strony html kod jest po prostu bardzo zawiły. O wiele bardziej, niż wymaga tego efekt końcowy. Inaczej mówiąc taki kod nie jest zbyt przyjazny dla Allegro.
  Podsumowując: Artisteer nie jest najlepszym rozwiązaniem przy tworzeniu szablonu aukcji Allegro. Jeśli jednak bardzo Ci zależy na użyciu stworzonego przez siebie szablonu (i o ile wrócisz na tę stronę) to napisz do mnie, spróbujemy znaleźć rozwiązanie: aedikonte@gmail.com
  pozdrawiam
  Michał

   1. Korzystam z Artisteera od jakiś trzech miesięcy. Pokusiłem się o zakup edycji standardowej. Jest świetnym rozwiązaniem przy projektowaniu prostych stron i blogów, ale jak napisałem nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku Allegro. Większych portali także nie polecałbym w nim projektować ze względu na ograniczoną ilość możliwych pozycji dla modułów w cms-ach. W zasadzie możemy w nim uzyskać standardową opcję portalu z jedną, lub dwiema kolumnami bocznymi. Stworzenie bardziej złożonej templatki jest niestety niemożliwe.
    Ale największym błędem, niedopatrzeniem jest pewien brak przy projektowaniu nagłówka. Otóż nie ma możliwości użycia pierwszoplanowego zdjęcia jako linku. Bardzo często importuję zamiast zdjęcia logo i tu pojawia się problem. Otóż Artisteer spłaszcza cały obraz nagłówka i eksportuje cały nagłówek jako jeden plik .jpg
    Ograniczeń jest więcej, ale jeśli komuś wystarczą te możliwości które ma (a ma ich sporo) to wydatek 500 pln nie wydaje się być straconym. Oczywiście zakładając, że ktoś robi sporo stron.
    Mi osobiście ten program zwrócił się po miesiącu, ale jeśli ktoś chce zrobić jedną, dwie stronki, raczej kupować go nie powinien. Ściągania nielegalnych wersji z oczywistych powodów nie polecam :)

 4. Mam pytanie:
  Wykonałem w artisteer szablon do joomla 1.5 szablon ładnie się wyświetla poza górnym menu tz. gdy w panelu joomla wybiorę pozycję top1 menu się pojawia lecz nie wygląda tak jak ustawiłem to w artisteer czyli problem z css .
  Bardzo proszę o pomoc
  Pozdrawiam

 5. Witam.
  Wybierasz złą pozycję :) W programie Artisteer pozycja górnego menu (nawigatora) ustawiona jest na user 3
  Zmień więc pozycję z top1 na user3 i powinno działać.
  pozdrawiam

 6. …oraz dodaj w ustawieniach modułu -nav jako przyrostek klasy ;)

 7. przyrostek klasy -nav trzeba ustawić w przypadku menu pionowego (vertical menu) dostępnego w najnowszej wersji Artisteera. W przypadku menu poziomego górnego nie należy tego robić.

 8. Skoro tak mówisz… Ja jeszcze nigdy nie dodawałem przedrostka przy menu poziomym i jakoś wszystkie działają…

 9. witam, obecnie korzystam z wersji demo, potrzebowałam Artisteer’a na projekt z informatyki. Okazuje się, że mojej pracy nie da się zapisać. Co mogę zrobić?

 10. Zapisać się da, ale program w wersji demo nanosi znak wodny na eksportowany projekt.
  Jedynym legalnym rozwiązaniem jest zakup programu w jednej z dwóch wersji (powinna wystarczyć ta tańsza, jeśli chodzi o projekt strony w html). Mówiąc inaczej, w wersji demo nie ma możliwości eksportowania szablonu w normalnej formie.

 11. Artisteer robi tez szablony Joomla i Drupala? Mam ten soft ale widzialem ze mozna tylko WP i dla Bloggera.A znacie jakis podobny soft co mozna tworzyc szablony sklepow internetowych pod OSCommerce lob Prestashop albo Magento ? Bede wdzieczny za informacje

 12. Jakis czas temu robilem szablon i link autorski wygenerowal mi sie jako kod czyli teoretycznie link niewidoczny w kodzie zrodlowym.
  Teraz zrobilem pare templatow i link autorski juz nie jest zakodowany i ma postac Designed by moja strona
  Co tzreba zrobic zeby ten link byl znowu zakodowany, tak zeby potencjalny uzytkownik nie mogl go wywalic z kodu zrodlowego.Prosze o pomoc

 13. Nie mogę poradzić sobie z utworzeniem zakładki na tworzonej stronie internetowej. Bardzo proszę o podpowiedź jak to zrobić?

Komentarze zostały wyłączone.