TotalWar.org.pl

Muszę wam się przyznać, że jestem wielkim fanem komputerowych gier strategicznych. Jedną z nich jest Empire: Total War, która miała swoją premierę w tym miesiącu.

Największym serwisem w polskim internecie o tej właśnie grze jest witryna TotalWar.org.pl, która w ostatnią niedzielę wystartowała w nowej szacie graficznej. Wystarczy spojrzeć na wyniki ankiety dotyczącej nowego wyglądu serwisu, żeby stwierdzić, że nie spotkało się to z pozytywnym odbiorem.

W tym wpisie postaram się wyrazić swoje zdanie na ten temat, odnosząc się do komentarzy, jakie znajdują się pod stosownym artykułem na serwisie TotalWar.org.pl.

Na wstępie trzeba powiedzieć, że poprzednia wersja witryny miała już kilka lat i nie wyglądała najlepiej pod względem estetycznym: była wąska (ok. 800 pikseli), czcionka artykułów była mała, bez większej interlinii, na dość ciemnym tle, więc czytało się nie najlepiej. Chaos panował również w nagłówku strony: menu główne mieszało się z najnowszymi wypowiedziami na forum i flagami wersji językowej serwisu.

Jedyny plus jakim odznaczała się poprzednia wersja strony to łatwe dotarcie do wszystkich informacji o poszczególnych edycjach gry Total War – każda gra i jej dodatki miała swoje oddzielne menu w bocznych kolumnach, tyle, że było ich coraz więcej i więcej, przez co cała strona główna zrobiła się strasznie długa.

Jednym słowem, decyzja o odświeżeniu układu strony była jak najbardziej słuszna i trzeba oddać autorom strony, że wykonali sporo pracy. Wątpliwości budzi we mnie jednak czas i sposób w jaki tego dokonano.

Po pierwsze, moim zdaniem, rewitalizację serwisu trzeba było zrobić wcześniej, jeszcze przed premierą najnowszej wersji gry, tak, aby przygotować sobie bazę, na której będzie się spokojnie pracowało przy opisie poszczególnych elementów gry (kraje, jednostki, budynki, itp.) Podejrzewam, że teraz, cała uwaga autorów strony skupi się na poprawkach w działaniu strony, zamiast na pracy nad częścią encyklopedyczną nowej odsłony gry.

Po drugie, nie wiem, czy decyzja o zmianie CMS-a, na którym oparta jest strona jest najlepszym pomysłem. W tym przypadku mogę się mylić bo nie ma informacji na stronie o silniku, na którym stoi serwis, ale z poszczególnych elementów widocznych na stronie głównej wnioskuję, że obecnie witryna używa WordPressa, poprzednia zaś stała prawdopodobnie na Joomla!.

Autorzy chcą też przenieść całą zawartość encyklopedyczną pod skrypt Wiki. Pomysł ten ma swoje plusy i minusy. Plusem na pewno będzie możliwość szybkiego dotarcia do interesującej nas informacji, natomiast zgadzam się z jednym z komentujących, że skryptu Wiki nie da się tak łatwo ostylować, aby wyglądał on jak integralna część serwisu, z którym jest związana. Poza tym brak zgrania w czasie z otwarciem nowej wersji strony i jej bardzo ważnej części informacyjnej, również jest błędem. Kolejny raz sprawdza się powiedzenie, że pośpiech jest złym doradcą.

Strona główna serwisu TotalWar.org.pl
Strona główna serwisu TotalWar.org.pl

Teraz czas na moje zdanie w kwestii wyglądu serwisu, który wzbudza wielkie emocje wśród użytkowników strony. Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że grafika z rycerzem na koniu jest za duża, a logo strony jest za małe. Poza tym, z całym szacunkiem dla autora rysunku, ale postać na ilustracji w żaden sposób nie nawiązuje do całej serii gier Total War, która opowiada o REALNYCH czasach historycznych. Tym czasem, postać rycerza z ptasimi skrzydłami na koniu kojarzy mi się w pierwszej chwili z grami fantasy, typu Baldur’s Gate czy Neverwinter Nights. Moim zdaniem brak elementów graficznych zaczerpniętych z gier Total War jest tutaj błędem.

Następna sprawa, którą bym poprawił to główne menu strony, które nie wiedzieć czemu, po części jest tekstowe, a po części graficzne. Przydałoby się ujednolicenie (oczywiście na samo menu tekstowe) i zmniejszenie wysokości jego przycisków. Przydałaby się też zmiana czcionki, ale o tym więcej za chwilę.

Kolejna rzecz, która wzbudza we mnie mieszane uczucia to prezentacja artykułów na stronie głównej. Nie wiem z czego to wynika, ale nie mam przekonania co do wykorzystania w tym miejscu tzw. akordeonu. Osobiście wolałbym prosty wstęp do artykułu a pod nim kilka linków opartych o listę nieuporządkowaną do starszych tekstów.

Nie podoba mi się też prawa kolumna serwisu, która ma wyraźnie dwie szerokości: pierwsza kończy się na screenie tygodnia, a druga zaczyna chmurą tagów. Sugeruję popracować tak nad poszczególnymi elementami lewej strony, żeby prawa kolumna miała na całej długości tą samą szerokość.

Na koniec zostawiłem sobie coś, od czego chyba powinienem zacząć, a mianowicie od ogólnego, pierwszego wrażenia jakie wywołuje strona. Oprócz wielkiego chaosu, który jest spowodowany niedopasowaniem wielkości poszczególnych elementów strony, o których pisałem wyżej, popieram również te głosy, które zwracają uwagę na nie do końca trafnie dobrane kolory serwisu. Moim zdaniem całość jest za ciemna i zbyt szara. O ile można się zgodzić na pozostawienie tła całej strony, o tyle kolorystyka głównej zawartości witryny mogłaby być jaśniejsza. Osobiście, czasy, o których traktuje cała seria gier Total War kojarzą mi się ze starodrukami, pożółkłymi rękopisami i takimi samymi mapami, dlatego widziałbym witrynę w kolorach beżu, brązu i bordo. Za dużo jest też użytej czcionki pochyłej, którą źle się czyta na ekranie.

Podsumowując, nasuwa się pytanie, dlaczego autorzy strony, planując zapewne od dawna tak duże zmiany w jej funkcjonowaniu, nie spytali się jej użytkowników, co by w niej zmienili a co usprawnili? Dlaczego przez pewnien okres, nie działały jednocześnie obie wersje strony aby można było wysłuchać opinii czytelników i na bieżąco wprowadzać poprawki?

Nie znam statystyk strony, ale można się domyśleć, że nie są one małe, więc mając rzeszę stałych użytkowników, dobrym zwyczajem jest informowanie wcześniej o nadchodzących zmianach na witrynie i wprowadzanie ich w życie stopniowo, uważnie śledząc ich sugestie. To, że w ogóle następują to dobrze, ale nie w taki sposób jak to się odbyło tym razem.

Nie uważam się za guru projektowania stron internetowych, ale sam prowadząc 2 blogi i pracując obecnie nad kolejnym pomysłem, trochę się już się nauczyłem i pozwoliłem sobie na ten artykuł.

Chętnie wysłucham uwag innych osób na ten temat.