Adobe kuler

Optymalny dobór kolorów na stronę internetową to jeden z pierwszych problemów jakie trzeba rozwiązać projektując swój serwis. Projektując szaty graficzne swoich blogów ja również musiałem zmierzyć się z tym tematem. W Internecie można znaleźć mnóstwo programów i generatorów kolorów. Ja chciałbym Wam zwrócić uwagę na serwis z górnej półki, uruchomiony przez firmę Adobe, o wdzięcznej nazwie kuler.

Co to takiego jest Adobe kuler?

Przede wszystkim to baza kilkunastu tysięcy zestawów kolorów (w chwili gdy piszę ten tekst dostępnych jest 13800 zestawów). Możemy ich użyć do projektowania stron internetowych a także do druku. Wyszukiwarka pomoże nam odszukać kolory, które zostały opisane odpowiednimi tagami (np. zielony, stalowy, ciepły, afryka itp.) Serwis jest anglojęzyczny, więc zdecydowana większość tagów również jest po angielsku.

Adobe kuler - strona główna
Adobe kuler - strona główna

Jeśli nie chce nam się szukać, możemy w każdej chwili sami stworzyć sobie taki zestaw kolorów jaki chcemy i to na dwa sposoby.

Aby utworzyć nowy zestaw kolorów wybieramy z lewego menu strony Create. Następnie wybieramy sposób w jaki chcemy wybrać podtsawowy kolor palety (Base color). Możemy to zrobić albo znając wartości liczbowe np. CMYK lub RGB i wtedy wybieramy From a Color lub też wskazać pipetą konkretny kolor ze zdjęcia. Fotografię możemy zaimportować bezpośrednio z komputera lub wybrać dowolne zdjęcie z serwisu flickr.

Adobe kuler - panel sterowania kolorami
Adobe kuler - panel sterowania kolorami

Gdy już ustalimy podstawowy kolor zestawu, pozostałe kolory możemy uzyskać aż na 7 sposobów. Do wyboru mamy następujące możliwości:

  • Analogous – kolory sąsiednie na kole barwnym (np. dla czerwonego będzie to pomarańczowy i różowy)
  • Monochromatic – różne odcienie tego samego koloru
  • Triad – to zestaw trzech kolorów, z których dwa znajdują się w skrajnym oddaleniu na kole barwowym od koloru podstawowego (np. dla czerwonego będzie to kolor żółty i błękitny)
  • Complementary – pojedynczy kolor znajdujący się po przeciwnej stronie koła barw w stosunku do koloru bazowego (np. dla czerwonego będzie to kolor zielony)
  • Compound – opcja podobna do poprzedniej ale z uwzględnieniem wielu odcieni koloru bazowego i przeciwnego
  • Shades – opcja podobna (ale nie taka sama) do Monochromatic, podpowiada różne odcienie koloru podstawowego
  • Custom – tutaj możemy sami dopasowywać kolory
Adobe kuler - kolory ze zdjęcia
Adobe kuler - kolory ze zdjęcia

Zachęcam do eksperymentowania, wtedy na żywo poznacie różnice między poszczególnymi opcjami.

Warto być zarejestrowanym użytkownikiem serwisu, ponieważ daje nam to możliwość tytułowania wykreowanych przez nas zestawów kolorystycznych, otagowania ich, ustalenia, czy mają być dostępne dla innych użytkowników, czy tylko dla nas oraz zapisania na własnym komputerze w celu wykorzystania ich w aplikacjach z zestawu Adobe Creative Suite.

Dzięki rejestracji uzyskujemy też dostęp do zakładki Mykuler, gdzie możemy dodawać i przechowywać zarówno swoje dzieła, jak i te gotowe, znalezione w bazie.

Tak po krótce przedstawiają się możliwości Adobe kulera. Jeśli znacie jakieś podobne serwisy to zostawiajcie swoje propozycje w komentarzach. Jeśli któryś z nich wyda mi się interesujący, postaram się go przybliżyć innym.