Sliderocket.com

Zainspirowany wpisem Aleksandry Biolik na blogu AntyWeb postanowiłem przyjrzeć się bliżej możliwościom jakie dają serwisy internetowe umożliwiające przygotowanie online i publikację w sieci prezentacji multimedialnych w stylu Microsoft PowerPoint’a.

Na początek postanowiłem przetestować serwis SlideRocket.com.

Już sama strona główna serwisu zachęca do tego aby z niego skorzystać. Prostota i elegancja to jest to co lubię. Pierwszym krokiem jaki musimy zrobić aby utworzyć prezentację w SlideRocket jest standardowa rejestracja serwisu. Po jej pomyślnym zakończeniu możemy zalogować się i przystąpić do tworzenia prezentacji.

Tworzenie prezentacji

I już na początku istotna uwaga. Mimo, że do wyboru jest bardzo duża liczba czcionek, żadna z nich nie obsługuje polskich znaków diakrytycznych. Jest to więc istotne ograniczenie dla polskich użytkowników. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest przygotowanie całego, lub przynajmniej części tekstowej, pokazu slajdów w PowerPoint i zaimportowanie go na serwer SlideRocket w celu dalszej edycji.

Jeśli chodzi o import gotowych prezentacji to SlideRocket obsługuje format plików ppt z PowerPoint’a 2003/XP oraz pliki pptx, czyli format plików PowerPoint 2007. Dodatkowo takie prezentacje możemy zaimportować jako obrazy bitmapowe pojedynczych slajdów (wtedy tracimy możliwość ich edycji online) lub też jako zestaw w pełni edytowalnych slajdów.

Co możemy wstawić do slajdu oprócz tekstu?

  • zdjęcia lub grafikę
  • animacje Flash w formacie
  • filmy video
  • proste rysunki figur geometrycznych
  • kilka rodzajów wykresów
  • tabele
  • muzykę i dźwięki

Z muzyką wiąże się również ustalenie momentu przejścia jednego slajdu w następny. Może się to odbywać po zakończeniu utworu lub dźwięku, po ustalonej liczbie sekund lub też na kliknięcie myszką.

Sliderocket - panel edycji prezentacji
Sliderocket - panel edycji prezentacji

Jeśli chodzi o efekty wizualne przejścia slajdów z jednego slajdu w następny to do wyboru mamy 9 animacji. W stworzonej przeze mnie, na potrzeby tego wpisu, prezentacji zastosowałem wszystkie z nich. Dlatego zdaję sobie sprawę, że jest ona bardziej “efekciarska” niż profesjonalna ;)

Publikacja prezentacji w Internecie

Jeśli chcemy pokazać swoją prezentację w Internecie musimy na początek zaznaczyć odpowiednią opcję (Make this presentation publish). Następnie mamy do wyboru dwie możliwości:

  • skopiowanie i wklejenie (np. w wiadomości e-mail) linku do strony z prezentacją
  • skopiowanie i wklejenie kodu html na swoją stronę lub bloga

Cennik

Usługa tworzenia i hostowania prezentacji w SlideRocket jest podzielona na trzy plany taryfowe, szczegółowo opisane w cenniku. Bezpłatna wersja oczywiście oferuje bardzo ograniczone możliwości. Najdroższa, a zarazem najbogatsza wersja to wydatek 20 USD miesięcznie za jednego użytkownika.

Przykładowa prezentacja

Poniżej znajduje się przykładowa prezentacja stworzona przeze mnie na potrzeby tego wpisu. Pozwoliłem sobie na małą prywatę i zareklamowałem w niej swój drugi blog – FotoPasjonat ;) Slajdy zmieniają się same co 5 sekund.

2 komentarz(e)y na temat “Tworzymy prezentację online – część 1: SlideRocket.com

Komentarze zostały wyłączone.