SlideShare.net

Dziś chcę Wam zaprezentować działanie drugiego popularnego serwisu do publikacji prezentacji online – SlideShare.net.

Podstawową różnicą między opisanym tydzień temu serwisem SlideRocket a SlideShare jest taka, że w tym ostatnim nie ma możliwości edycji prezentacji od podstaw.

Jesteśmy więc zmuszeni przygotować prezentację na komputerze a następnie gotową pracę wgrać na serwer naszego konta w serwisie.

Jakie pliki możemy umieścić w prezentacji?

Przede wszystkim nasza prezentacja nie może przekraczać 100 MB.

SlideShare obsługuje następujące formaty plików:

 • Microsoft PowerPoint – ppt, pps, pot
 • Microsoft Word – doc, rtf
 • Microsoft Excel – xls
 • OpenOffice – odp, odt, ods, pdf

Pliki z pakietu Microsoft Office 2007 muszą być zapisane w niższych wersjach lub zamienione na pdf, ponieważ serwis nie obsługuje formatów pptx, docx i xlsx.

Co możemy zrobić z prezentacją?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że prezentacja, którą wgraliśmy na nasze konto nie od razu jest dostępna do publikacji. Serwis potrzebuje trochę czasu, aby mógł przekształcić ją do swojego formatu. Trudno powiedzieć jak szybko to się dzieje. Ja wgrałem swój plik późnym wieczorem więc na drugi dzień rano prezentacja była już gotowa do publikacji online.

Gdy już nasza prezentacja będzie gotowa do publikacji, możliwości pokazania jej innym mamy sporo:

 • każda prezentacja otrzymuje swój niepowtarzalny link, który możemy wstawić do wiadomości e-mail
 • każda prezentacja otrzymuje swój niepowtarzalny kod html, dzięki któremu możemy ją wstawić na swoją stronę lub blog
 • możemy równieżjednym kliknięciem wstawić prezentację do popularnych serwisów społecznościowych (np. MySpace, Facebook)
 • rówież jednym kliknięciem możemy wstawić link prezentacji do popularnych serwisów cocial bookmarking (np. Delicious, Digg)
 • odwiedzający nasz profil w serwisie mogą dodawać prezentacje do ulubionych a także komentować je

Dodatkowe informacje

Wart podkreślenia jest fakt, że korzystanie z serwisu SlideShare jest całkowicie darmowe. Serwis oferuje nam dodatkowo możliwość wstawienia na bloga lub stronę trzy rodzaje widżetów.

Przykładowa prezentacja

Poniżej znajduje się przykładowa prezentacja. Jest to dokładnie ten sam pokaz jaki przygotowałem na potrzeby zaprezentowania serwisu SlideRocket. W odróżnieniu od tamtej prezentacji, tutaj slajdy nie zmieniają się automatycznie. Trzeba ro robić samemu ;)

Podsumowanie

Trudno jednoznacznie powiedzieć, który z tych dwóch serwisów jest lepszy czy gorszy. Wprawdzie SlideShare nie umożliwia nam tworzenia prezentacji od podstaw, skolei SlideRocket nie obsługuje w tekstach “polskich” liter co czyni go równie ograniczonym dla polskiego użytkownika. Przewagą SlideShare może być fakt, że usługa jest całkowicie darmowa.

A Waszym zdaniem, który serwis jest lepszy? Korzystacie, z któregoś z nich? A może znacie jeszcze inne podobne strony, które warto omówić? Czekam na Wasze opinie :)

2 komentarz(e)y na temat “Tworzymy prezentację online – część 2: SlideShare.net

 1. wlasnie sie zapisalem do myspace, czy m isie wydaje czy on jest naprawde taki pokrecony ? Nie jestem specem of portali spolecznosciowych ale facebook jakis taki barzdiej pzrystepny, myspace absolutny koszmar.czy tak jest czy tylko mam takie zludzenie?

 2. Czy pliki mogą ściągać niezarejestrowani użytkownicy, jeśli właściciel zaznaczy taką opcję? Na Scribd niestety mogą ściągać pliki tylko zarejestrowani użytkownicy, co jest dużym utrudnieniem…

Komentarze zostały wyłączone.