Scribd.com

Zauważyłem ostatnio na jakimś blogu wstawioną we wpisie prezentację stworzoną dzięki serwisowi Scribd.

Postanowiłem więc z ciekawości, zwłaszcza, że jest to usługa darmowa, zarejestrować się w serwisie i sprawdzić, czym się różni od opisywanych już wcześniej: SlideRocket i SlideShare.


Przede wszystkim to co różni Scribd od wspomnianych wyżej serwisów to to, że nie posiada on kont płatnych (a przynajmniej nie dotarłem do takiej informacji, przeglądając wszystko co znajduje się pod głównym menu witryny). Również nigdzie nie znalazłem informacji, ile miejsca na serwerze mamy do swojej dyspozycji.

Po drugie serwis Scribd nie umożliwia nam tworzenia, a ściślej mówiąc, edytowania prezentacji, tylko załadowanie gotowego dokumentu na serwer, a następnie dzielenie się nim z innymi użytkownikami Internetu. Interesujące nas dokumenty możemy również ściągnąć na swój komputer.

Wgrywanie dokumentów do serwisu Scribd

Po zalogowaniu się na swoje konto w Scribd, aby wgrać pliki na serwer, należy użyć przycisku Upload, widocznego w górnym menu na każdej stronie serwisu. W oknie, które się pokaże, zaznaczamy jeden lub więcej dokumentów do załadowania, ustawiamy dostęp (prywatny lub dla wszystkich), zmieniamy ewentualnie nazwy plików i klikamy w przycisk Upload Docs.

Scribd - wgrywanie plików na serwer
Scribd - wgrywanie plików na serwer

Kiedy pliki znajdą się na serwerze możemy nadać im kategorie, tagi i opisy. Wszystkie te operacje są opcjonalne, ale jeśli to zrobimy to znaczący sposób ułatwi to odszukanie ich przez innych użytkowników, ponieważ zostaną lepiej zaindeksowane przez wyszukiwarki.

Teraz możesz dzielić się dokumentami wstawiając je na sw0ją stronę (o czym szerzej za chwilę) lub linkując do serwisów typu “social bookmarking” (Delicious, Digg, StumbleUpon, itp.) lub kliknąć na Go to My Documents.

Zgrywanie dokumentów z serwisu Scribd

Scribd umożliwia również operację w drugą stronę, czyli możliwość zgrania interesujących nas dokumentów na swój komputer. Serwis pozwala na zapisanie takich dokumentów w ich oryginalnym formacie, a także jako PDF i czysty tekst. Ściąganie dokumentów ze strony jest możliwe tylko po zalogowaniu się na swoje konto i może odbyć się na kilka sposobów:

Scribd - podgląd pliku online na serwerze
Scribd - podgląd pliku online na serwerze
 1. Przycisk Download – Jeśli właściciel dokumentu na ściąganie go na własny komputer to w menu nad oknem z dokumentem będzie widoczny przycisk Download. Kiedy go klikniesz będziesz mógł wybrać format dokumentu, w którym chcesz go zapisać. Dokumenty zapisane jako PDF mogą być wyświetlane w oknie przeglądarki. Jeśli pojawią się problemy, najpierw należy zapisać PDF na komputerze a następnie otworzyć go za pomocą programu Adobe Reader.
 2. Użycie opcji Save document z rozwijanego menu iPaper – ta opcja umożliwia zgranie dokumentu nawet wtedy, gdy nie jesteś na serwisie Scribd. Przy użyciu opcji Save Document zostanie on zapisany w jego oryginalnym formacie.

Autorzy serwisu wprowadzili dzienny limit zapisywania dokumentów na komputer, niestety nie podali ile on wynosi. Jeśli otrzymamy komunikat, że nasz limit się wyczerpał, należy odczekać 24 godziny.

Wstawianie dokumentu na własną stronę

 1. Jeśli chcemy wstawić interesujący nas dokument na naszą stronę lub bloga znaleziony w serwisie Scribd, to wybieramy z menu przycisk Embed. Następnie kopiujemy otrzymany link do schowka i wklejamy go w miejsce, gdzie ma się ukazać na stronie.
 2. Jeśli chcemy wstawić interesujący nas dokument na naszą stronę lub bloga znaleziony na innej stronie lub blogu, to z menu iPaper wybieramy opcję Embed Codes i otrzymany kod kopiujemy na własny serwis lub blog.

Jakie formaty plików obsługuje Scribd?

W dniu, w którym piszę tego posta Scribd obsługuje następujące formaty plików:

 • Adobe PDF (.pdf)
 • Adobe PostScript (.ps)
 • Microsoft Word (.doc/.docx)
 • Microsoft PowerPoint (.ppt/.pps/.pptx)
 • Microsoft Excel (.xls/.xlsx)
 • OpenOffice Text Document (.odt, .sxw)
 • OpenOffice Presentation Document (.odp, .sxi)
 • OpenOffice Spreadsheet (.ods, .sxc)
 • wszystkie formaty typu Open Document
 • pliki z czystym tekstem (.txt)
 • pliki typu Rich Text Format (.rtf)

Dodatkowe narzędzia

Scribd oferuje również narzędzia, które ułatwiają przeglądanie dokumentów online oraz wgrywanie swoich plików na serwer naszego konta, ale o tym napiszę innym razem.

Przykładowa prezentacja

Dla zilustrowania działania serwisu wstawiam na zakończenie wpisu prezentację z plikiem PDF zawierającym najważniejsze fragmenty tego artykułu.

Tworzymy prezentację online w serwisie Scribd

Publish at Scribd or explore others: How-to-Guides & Manu upload Save