Kupujemy drugi obiektyw - jaki zoom wybrać?

Jeśli już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nawet najtańszej lustrzanki cyfrowej i złapaliśmy bakcyla fotografowania to kiedyś nadejdzie taki czas, gdy podstawowy obiektyw kupiony razem z aparatem przestanie nam wystarczać. Głównym ograniczeniem, na który będziemy narzekać jest mały zakres zoomu w takim obiektywie, w porównaniu z tym, jakie oferują aparaty kompaktowe.

Oczywiście możemy kupić zoom uniwersalny, który będzie miał bardzo zbliżony zakres ogniskowych do tych spotykanych w kompaktach, ale ja spróbuję namówić was i pomóc w wyborze obiektywu, który przyda wam się do konkretnych tematów fotograficznych.

Obiektywy przeznaczone do “zadań specjalnych” mają zawsze ograniczony zakres ogniskowych, ale przez to oferują lepszą, bez zniekształceń jakość obrazu, szczególnie na krańcowych wartościach zoomu. Nie chcę wskazywać konkretnych modeli, ponieważ wybór zależy od systemu, do jakiego należy nasza lustrzanka a także od zasobności naszego portfela. Podpowiem wam jedynie jaki zakres zoomu najlepiej sprawdza się w danej tematyce fotograficznej.

Portret

Podstawowa zasada jest taka, że im większą wartość zoomu ma obiektyw, z tym większej odległości będziemy mogli robić komuś zdjęcie. W obiektywach portretowych liczy się również możliwość nastawienia jak najmniejszej wartości przesłony (w granicach 2, 2.8), ponieważ umożliwi to nam wykonanie dobrego portretu w naturalnym oświetleniu w trudnych warunkach (np. w mieszkaniu, gdzie światło pada tylko przez okna).

Zalecanymi wartościami zoomu dla obiektywów portretowych jest zakres 70-200 mm.

Zwierzęta w zoo

Jedną z podstawowych zalet fotografowania zwierząt w niewoli (np. w zoo) jest fakt, że znajdują się one stosunkowo blisko nas. Nie będziemy więc potrzebować teleobiektywu, aby zrobić im udane zdjęcia. Podobnie jak w przypadku portretowania ludzi, najważniejszą częścią ciała, która powinna skupiać uwagę widza i być zawsze “w ostrości” są oczy.

Najwięcej problemów przy fotografowaniu zwierząt w zoo mogą sprawiać kraty i siatki. Jeśli chcemy, żeby aparat nie złapał ostrości na nich, włączmy funkcję ustawiania ostrości w jednym punkcie oraz róbmy zdjęcia jak najbliżej siatki z ustawionym największym zoomem.

Podobnie jak w przypadku portretów ludzi, zalecane wartości zoomu przy fotografowaniu zwierząt w niewoli to 70-200 mm.

Dzika przyroda

Fotografia dzikiej przyrody to znacznie trudniejsze wyzwanie niż zdjęcia w zoo. Tutaj liczy się przede wszystkim jak największy zoom, abyśmy mogli robić zdjęcia z bezpiecznej odległości, a jednocześnie tak, ażeby jak największą część kadru wypełniły dzikie zwierzęta. Dodatkowym atutem obiektywu będzie w takim wypadku wbudowana stabilizacja obrazu oraz bezszelestny mechanizm autofokusa. Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego ;)

Zalecanymi wartościami dla obiektywów do zdjęć dzikiej przyrody jest zakres 70-300 mm i więcej.

Szybko poruszające się obiekty

Kiedy fotografujemy szybko poruszające się obiekty, najważniejszym czynnikiem staje się czas. Jeśli chcemy go skrócić do minimum, możemy przede wszystkim ustawić wysoką wartość czułości matrycy mierzoną w ISO. Zalecane czasy otwarcia migawki w takich sytuacjach to 1/500 sekundy i krócej, a wartość ISO ustawiona na 800 i więcej.

Jeśli zaś chodzi o obiektywy, to wybierajmy przede wszystkim takie, które oferują ustawienie jak najmniejszej wartości przesłony (podobnie jak w przypadku portretów ludzi).

Zalecanymi wartościami zoomu przy fotografowaniu szybko poruszających się obiektów jest zakres 28-135 mm.

Krajobrazy

Ogólnie można powiedzieć, że fotografia krajobrazów to fotografia szerokokątna. Praktycznie cały kadr zdjęcia pejzażowego powinien być ostry. Dlatego należy ustawiać jak największe wartości przesłony (od 11 w górę, nawet do 22). W takim przypadku niezbędne może okazać się fotografowanie przy pomocy statywu, ponieważ tak mały otwór przesłony równa się bardzo małej ilości światła wpadającej do aparatu.

Zalecanymi wartościami zoomu dla obiektywów używanych przy fotografii krajobrazowej są zakresy 17-40 mm oraz 10-20 mm (obiektywy ultraszerokokątne).