Lightroom 2

Filtry połówkowe (gradacyjne), w zależności od użytego koloru szkła, służą albo do uzyskania efektu specjalnego, koloryzującego fotografię (np. na złoty lub różowy kolor), albo do zmniejszenia kontrastu między najjaśniejszymi i najciemniejszymi partiami obrazu (filtry szare).

W dalszej części wpisu opiszę wam jak efekt filtra gradacyjnego uzyskać w programie do obróbki zdjęć Adobe Lightroom 2.

Osobiście najczęściej używam filtra szarego, który idealnie nadaje się do fotografii krajobrazu, kiedy zdjęcia robię w słoneczny, bezchmurny dzień. Jednak najlepsze efekty filtrów połówkowych uzyskuje się na najkrótszych ogniskowych obiektywu. Jeśli zdjęcie zostało zrobione z dłuższą ogniskową efekt zastosowania filtra gradacyjnego będzie mało widoczny. Wtedy z pomocą przychodzą nam programy do obróbki zdjęć.

Przez dłuższy czas robiłem to w Photoshopie, aż do najnowszej wersji programu Lightroom 2, w której nowością jest opcja symulacji efektu zastosowania filtrów połówkowych.

Efekt filtra połówkowego w Adobe Lightroom 2

Lightroom 2 - parametry filtra gradacyjnego
Lightroom 2 - parametry filtra gradacyjnego

Jeśli chcemy zastosować efekt filtra połówkowego, szarego w programie Adobe Lightroom 2 musimy wykonać następujące czynności:

  1. Importujemy do programu fotografię do edycji (zakładka Library, przycisk Import)
  2. Przechodzimy do zakładki Develop, a następnie klikamy w ikonkę filtra (Graduated Filter) pod Histogramem w prawym, górnym rogu ekranu lub wciskamy klawisz M.
  3. Spośród sześciu opcji wybieramy Ekspozycję (Exposure) a następnie wskazujemy górną lub dolną krawędź zdjęcia (zależy, którą część fotografii chcemy przyciemnić) i przeciągamy trzymając wciśnięty klawisz myszki do przeciwległej krawędzi obrazu.
  4. Moc efektu możemy regulować suwakiem Amount (wartości ujemnie – przyciemnianie, wartości dodatnie – rozjaśnianie).

Poniżej prezentuję screeny ze zdjęciem zaimportowanym do programu bezpośrednio z aparatu, a następnie to samo zdjęcie z efektem działania filtra połówkowego, szarego.

Lightroom 2 - zdjęcie prosto z aparatu
Lightroom 2 - zdjęcie prosto z aparatu
Adobe Lightroom 2 - efekt filtra połówkowego, szarego
Adobe Lightroom 2 - efekt filtra połówkowego, szarego