SIGMA

Dziś mogę powiedzieć, że zrealizowałem swoje zimowe plany i kupiłem ten sprzęt. Dla mniej zorientowanych przypomnę, że SIGMA 10-20mm f/4-5,6 EX DC HSM to obiektyw superszerokokątny przeznaczony do współpracy z lustrzankami cyfrowymi o niepełnoklatkowej wielkości matrycy (APS-C).

W dalszej części wpisu przeczytacie jakie są moje pierwsze wrażenia po wzięciu tego obiektywu do ręki i założeniu go na korpus aparatu.

Trzeba przyznać, że obiektyw ten nie jest tani (obecnie nowy kosztuje ok. 2300 złotych), ale litery EX oraz złota obwódka dookoła obiektywu oznacza dla SIGMY, że jest to sprzęt do zastosowań profesjonalnych i na taki też wygląda w rzeczywistości.

W pudełku z obiektywem znajduje się tradycyjnie instrukcja obsługi i karta gwarancyjna. Sam obiektyw zapakowany jest dodatkowo w efektowny pokrowiec.

Obiektyw ma zwartą obudowę: jest ciężki i krótki, za to ma sporą średnicę – można na niego nakręcać filtry o średnicy 77 mm. Również one nie są tanie ale uważam, że przynajmniej filtr polaryzacyjny dla kogoś kto zajmuje się fotografią przyrody to dla tego obiektywu niezbędny dodatek.

Na plus konstrukcji trzeba zaliczyć metalowy gwint mocowania, który na pewno szybko się nie zużyje. Niestety najsłabszym elementem jest tutaj przedni dekielek osłaniający soczewkę. To już trzeci obiektyw SIGMY jaki mam i w każdym jest ten sam problem: dekielek bardzo łatwo się zdejmuje więc potencjalnie bardzo łatwo jest go zgubić.

Tę drobną niedogodność sprzęt rekompensuje swoimi osiągami. Obiektyw jest bardzo cichy (praktycznie nie słychać silnika autofokusa) i szybki. To prawda, mógłby być nieco “jaśniejszy”, ale wtedy musiałby kosztować również “nieco więcej”. Według mnie to najlepszy kompromis między osiągami a ceną.

Tak więc pierwsze wrażenia co do tego obiektywu są jak najbardziej pozytywne. Szerszą opinię wraz z przykładowymi zdjęciami napiszę pod koniec sierpnia kiedy wrócę z urlopu. Mam nadzieję mocno go wtedy przetestować i podzielić się wrażeniami z jego użytkowania.

Na koniec pragnę podziękować sklepowi internetowemu Cyfrowe.pl za szybką i sprawną obsługę. Sprzęt w nienaruszonym stanie otrzymałem kurierem na trzeci dzień po złożeniu zamówienia. Polecam go z czystym sumieniem.