ACDSee Pro 3

Powszechnie wiadomo, że najczęściej używanymi do edycji zdjęć programami są takie aplikacje jak Adobe Photoshop czy Lightroom. Za jakość trzeba jednak słono zapłacić więc na ich zakup nie każdego stać. Dlatego dziś chciałbym wspomnieć o programie ACDSee Pro 3, który jest znacznie tańszą alternatywą dla wspomnianych wyżej aplikacji.

ACDSee Pro 3 to najnowsze wydanie tego programu, za które trzeba zapłacić 170 dolarów. Producent udostępnił też wersję trial aplikacji. Niestety informacja na stronie wprowadziła mnie w błąd, ponieważ okres wersji testowej tak naprawdę wynosi tylko 7 dni, a nie 30, co okazało się dopiero po zainstalowaniu programu.

Możliwości programu

Pierwszym skojarzeniem po uruchomieniu ACDSee Pro 3 jest podobieństwo jego interfejsu do aplikacji Adobe Lightroom. Okno programu utrzymane jest w ciemnej, czarno-szarej kolorystyce. Moim zdaniem jest ono mniej eleganckie niż w Lightroom-ie, no ale, tak jak wspomniałem na początku, reprezentuje on znacznie niższą półkę cenową od produktów Adobe.

Całość interfejsu podzielona jest na cztery części:

Manage – pod tą zakładką ukrywają się opcje, dzięki którym możemy dzielić zdjęcia na albumy, kategorie oraz przyznawać im ocenę. Kategorie zdjęć mogą być różne, od rodzaju fotografii (np. ludzie, miejsca) do bardzo szczegółowych (np. wielkość przysłony czy autor zdjęcia). Zdjęcia możemy w tym miejscu opisywać również za pomocą tagów i słów kluczowych, które ułatwią nam późniejsze wyszukiwanie.

ACDSee - zakładka Manage
ACDSee - zakładka Manage

View – nad tą zakładką nie ma co się rozpisywać, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, mamy możliwość, przede wszystkim, obejrzenia wybranego zdjęcia w znacznym powiększeniu. Na dole ekranu pokazana jest wstęga z miniaturami zdjęć z wybranego katalogu (podobnie jak w Lightroom-ie). Zdjęcie możemy przybliżać, oddalać i obracać.

ACDSee - zakładka View
ACDSee - zakładka View

Process – to tutaj odbywa się główna praca nad edycją fotografii. W tym miejscu możemy pracować nad jej wyglądem poprzez regulację różnych parametrów obrazu: jasnością, kontrastem, nasyceniem, balansem bieli, itp. Możliwości edycji zdjęcia jest wiele i na pewno wykraczają one niejednokrotnie poza te opcje, które są dostępne w aplikacjach dostarczanych wraz z aparatami fotograficznymi (mam na myśli przede wszystkim kompakty). Należy również wspomnieć, że program bez problemu pozwala na zamianę plików RAW na JPG i to z bogatą możliwością ustawień pliku wyjściowego.

ACDSee - zakładka Process
ACDSee - zakładka Process

Online – dzięki opcjom z tej zakładki będziemy mogli przygotować galerię zdjęć do umieszczenia na swojej witrynie internetowej. Niestety wersja trial programu nie pozwala na przetestowanie tych opcji.

Podsumowując, moim zdaniem, ACDSee Pro 3 to program warty uwagi. Nie jest może on tak bardzo rozbudowany i estetyczny w odbiorze jak Lightroom, ale opcje, które oferuje w zupełności wystarczą na dość głęboką edycję zdjęć, zamianę ich z RAW-ów na JPG oraz drukowanie fotografii i umieszczanie plików w internecie. Decyzję o tym, czy warto go kupić pozostawiam wam, zwłaszcza, że można go przed tym przetestować.