Lightroom 3 BETA

Niedawno pisałem, że Adobe udostępniło do publicznych testów najnowszą wersję programu do edycji zdjęć – Photoshop Lightroom 3. Znalazłem trochę czasu i pobawiłem się nim, aby móc wam pokazać, jak wyliczone wtedy nowości i zmiany przedstawiają się w rzeczywistości.

Zmiany i nowości w Lightroom 3

Import zdjęć

Już sam początek pracy z programem uwidocznił pierwszą zmianę. Odświeżono bowiem interfejs importu zdjęć. Teraz wygląda to tak:

Lightroom 3 - import zdjęć
Lightroom 3 - import zdjęć

Symulacja ziarna filmowego

W zakładce Develop pojawiła się nowa opcja Grain umożliwiająca symulację ziarna kliszy filmowej wysokiej czułości. Najlepszy wygląd tego efektu uzyskuje się na zdjęciach czarno-białych. Wygląda to mniej więcej tak:

Lightroom 3 - symulacja ziarna filmowego
Lightroom 3 - symulacja ziarna filmowego

Pokaz slajdów z podkładem dźwiękowym

W zakładce Slideshow pojawiła się natomiast nowa opcja Soundtrack umożliwiająca wstawienie ścieżki dźwiękowej towarzyszącej pokazowi slajdów.

Lightroom 3 - edycja pokazu slajdów
Lightroom 3 - edycja pokazu slajdów

Znak wodny

Kolejną nowością jest możliwość wstawienia znaku wodnego na zdjęcia do druku. Opcję tę znajdziemy w zakładce Print > Watermarking. Znakiem wodnym może być tekst lub obrazek.

Lightroom 3 - edycja znaku wodnego
Lightroom 3 - edycja znaku wodnego

Integracja z serwisem Flickr

Autorzy programu postanowili ułatwić życie użytkownikom największego na świecie serwisu społecznościowego do publikacji zdjęć, czyli Flickr.com i stworzyli w tym celu specjalną opcję. Znajdziemy ją w lewym panelu w zakładce Library. Publikacja zdjęć przez Lightroom-a do Flickr-a odbywa się po zalogowaniu za pośrednictwem programu i autoryzacji naszego profilu. Następnie możemy wybierać spośród ogromnej ilości opcji publikowania zdjęć.

Lightroom 3 - publikacja zdjęć
Lightroom 3 - publikacja zdjęć

Podsumowanie

Pomimo tego, że program jest jeszcze w fazie produkcyjnej to już teraz praca z nim nie sprawia kłopotów. W trakcie użytkowania aplikacja nie zawiesiła się ani razu, nie spowodowała też blokady całego systemu. Wszystko działa szybko i sprawnie, tak, że końcowy produkt zapowiada się interesująco.

Przypominam, że Lightroom 3 BETA jest dostępny za darmo do pobrania na specjalnej stronie, a jego aktywacja kończy się w kwietniu 2010 roku.

Jeśli bawiliście się już tą wersją programu i macie jakieś spostrzeżenia, o których nie wspomniałem, to zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Jeden komentarz na temat “Lightroom 3 BETA – pierwsze wrażenia

Komentarze zostały wyłączone.