Dynamic Content Gallery

Pod jednym z ostatnich wpisów, w którym omówiłem zastosowanie modułu Frontpage Slideshow kolega Jacek zasugerował w komentarzu zainteresowanie się wtyczką do WordPressa o nazwie Dynamic Content Gallery. Dzięki niej możemy wstawić na wordpressowy blog pokaz slajdów z linkami do polecanych wpisów lub stron statycznych.

Wtyczka wydała mi się na tyle interesująca, że postanowiłem przyjrzeć się jej bliżej i poeksperymentować z nią na blogu testowym, a ponieważ nie znalazłem na jej temat jakiegokolwiek artykułu po polsku, postanowiłem tą wiedzą podzielić się z Wami. Mam nadzieję, że to co tu napiszę ułatwi Wam korzystanie z tego modułu.

Instalacja i konfiguracja wtyczki Dynamic Content Gallery

Zabawę z wtyczką zaczynamy tradycyjnie od jej pobrania i instalacji przez serwer FTP lub automatycznie z panelu administracyjnego. Dynamic Content Gallery należy do grupy pluginów dość zaawansowanych jeśli chodzi o możliwości konfiguracji. Zanim zaczniemy z niej korzystać musimy się dowiedzieć…

…jak używać Dynamic Content Gallery?

Przede wszystkim musimy wstawić w odpowiednim pliku i miejscu szablonu naszego bloga kod, który odpowiada za wyświetlanie modułu, czyli: < ?php dynamic_content_gallery(); ? > (zlikwidujcie przerwy między znakami zapytania a ostrymi nawiasami na początku i na końcu kodu).

Następnie należy przygotować odpowiednią ilość ilustracji w plikach graficznych odpowiadających wielkością, w pikselach, wielkości całego pokazu slajdów i zgrać je do odpowiednich katalogów na serwer.

Kolejną rzeczą do zrobienia jest proces konfiguracji wtyczki, który ma aż 12 punktów. Niektóre z tych ustawień są wymagane (required) inne zalecane (recommended) a jeszcze inne opcjonalne (optional) w zależności od tego, jakich zmian dokonamy w pozostałych punktach. Tak więc po kolei mamy:

Image file management (REQUIRED)

Dynamic Content Gallery - Image file management
Dynamic Content Gallery - Image file management

W tym miejscu wybieramy jaki rodzaj adresu do ilustracji będziemy wpisywać w pole użytkownika (custom field) pod wybranym wpisem, który ma się pokazać w module galerii.

Do wyboru mamy:

 • full URL, czyli adres w postaci http://www.twojadomena.pl/folder/podfolder/obrazek.jpg, który umożliwia nam wstawianie obrazków przechowywanych nie tylko na swoim serwerze ale w całym Internecie
 • partial URL, czyli adres w postaci podfolder/obrazek.jpg, który sprawdzi się najlepiej w przypadku, gdy chcemy uporządkować nasze ilustracje w kilku oddzielnych podfolderach w folderze głównym naszego bloga. Jeżeli wybierzemy ten wariant to w następnym oknie URL to Custom Field images folder musimy podać absolutną ścieżkę do folderu głównego zawierającego podfoldery z ilustracjami

Gallery Method (REQUIRED)

Dynamic Content Gallery - Gallery Method
Dynamic Content Gallery - Gallery Method

W tym miejscu ustalamy, czy w galerii znajdą się odnośniki do artykułów z jednej kategorii (One Category), z wielu kategorii (Multi Option) lub stron statycznych (Pages).

MULTI OPTION Settings

Dynamic Content Gallery - MULTI OPTION Settings
Dynamic Content Gallery - MULTI OPTION Settings

Jeżeli w poprzednim punkcie wybraliśmy opcję Multi Option to tutaj ustalamy szczegóły, a mianowicie wybieramy do jakich kategorii i do których wpisów będą linkować obrazki w pokazie slajdów. Maksymalnie w pętli pokazu slajdów możemy wstawić 9 ilustracji.

W kolumnie Category Select wybieramy kategorię, a w kolumnie Post Select wybieramy wpis, do którego link chcemy wstawić. Zasada wpisywania liczb jest taka: 1 linkuje do ostatniego postu w wybranej kategorii, 2 do przedostatniego, 3 do następnego od końca, itd. Jeżeli chcemy wstawić do pętli pokazu mniej niż 9 slajdów to pola Post Select zostawiamy puste.

W oknie URL to default “Category” images folder podajemy ścieżkę absolutną do katalogu z ilustracjami, które chcemy użyć w module.

ONE CATEGORY Settings

Dynamic Content Gallery - ONE CATEGORY Settings
Dynamic Content Gallery - ONE CATEGORY Settings

Jeżeli w punkcie Gallery Method wybraliśmy opcję One Category to tutaj ustalamy szczegóły, a mianowicie wybieramy kategorię (Select the Category) oraz liczbę obrazków w pętli pokazu slajdów (Number of Posts to display).

W oknie URL to default “Category” images folder podajemy ścieżkę absolutną do katalogu z ilustracjami, które chcemy użyć w module.

PAGES Settings

Dynamic Content Gallery - PAGE Settings
Dynamic Content Gallery - PAGE Settings

Jeżeli w punkcie Gallery Method wybraliśmy opcję Pages to tutaj ustalamy szczegóły, a mianowicie wpisujemy numery ID stron statycznych oddzielając je przecinkami bez przerw, na przykład tak: 1,2,3,4

W oknie Specify default image podajemy ścieżkę absolutną do pliku graficznego z ilustracją, którą chcemy umieścić w pokazie.

Slide Pane Descriptions

Dynamic Content Gallery - Slide Pane Descriptions
Dynamic Content Gallery - Slide Pane Descriptions

To miejsce, w którym wybieramy sposób wstawiania fragmentu tekstu wpisu lub strony, który będzie wyświetlany wraz z ilustracją w pokazie slajdów. Możemy to robić ręcznie (Manual) lub zdać się na automat (Auto). W pozostałych oknach wpisujemy ilość znaków (wraz ze spacjami) jakie mają się zmieścić w panelu z pokazem oraz wyraz będący odnośnikiem (linkiem) do całego wpisu lub strony.

Gallery size and CSS options (REQUIRED)

To miejsce, w którym ustalamy jak będzie wyglądał nasz pokaz slajdów, czyli konfigurujemy jego wielkość, wielkość i kolor fontów, odnośników, itd.

Select Javascript framework (OPTIONAL)

Dynamic Content Gallery - Select Javascript framework (OPTIONAL)
Dynamic Content Gallery - Select Javascript framework (OPTIONAL)

To miejsce, w którym ustalamy rodzaj skryptu jaki ma być użyty do działania Dynamic Content Gallery. Do wyboru mamy domyślnie ustawiony Mootools – alternatywą jest jQuery.

Javascript configuration options (OPTIONAL)

Dynamic Content Gallery - Javascript configuration options (OPTIONAL)
Dynamic Content Gallery - Javascript configuration options (OPTIONAL)

To miejsce, w którym ustalamy takie elementy pokazu slajdów jak:

 • Show Carousel – wyświetlanie miniatur wszystkich użytych w pokazie slajdów
 • Carousel label – opis wysuwanego panelu z miniaturami slajdów
 • Show Slide Pane – wyświetlanie pola z fragmentem tekstu linkowanego wpisu lub strony
 • Animate Slide Pane – animowane lub statyczne pole z fragmentem tekstu
 • Slide Pane Opacity – przezroczystość pola z tekstem (wartość 1 to 100% krycia, domyślna 0,7 oznacza 70% krycia, 0,5 – 50% itd.)
 • Timed transitions – włączenie automatycznej zmiany pokazu slajdów w pętli
 • Transitions delay – ustalenie w milisekundach czasu wyświetlania pojedynczego slajdu (wartość minimalna to 1000 milisekund, czyli 1 sekunda)
 • Transistion type – wybór efektu przejścia jednego slajdu w drugi
 • Disable Mootools – tę opcję należy zaznaczyć TYLKO wtedy, gdy wtyczka Dynamic Content Gallery wchodzi w konflikt z inną wtyczką użytą na blogu i używającą tego samego rodzaju skryptu (Mootools)

Restrict script loading (RECOMMENDED)

Dynamic Content Gallery - Restrict script loading (RECOMMENDED)
Dynamic Content Gallery - Restrict script loading (RECOMMENDED)

To miejsce, w którym ustalamy na jakich stronach naszego bloga ma być wyświetlany moduł pokazu slajdów:

 • Home page only – pokaz będzie wyświetlany tylko na stronie głównej bloga
 • Specific Page Template – gdy wybierzemy tę opcję to w polu Filename of the Page Template wpisujemy nazwę pliku odpowiadającego za wyświetlanie wybranej przez nas strony, np: archive.php
 • Other – jeżeli zaznaczymy tę opcję to pokaz slajdów będzie wyświetlany NA KAŻDEJ stronie naszego bloga. Tak jak autorzy sugerują tak i ja (z doświadczenia) NIE POLECAM tej opcji ze względu na ilość danych pobieranych przez skrypt przy wczytywaniu pokazu slajdów

Error Message options (OPTIONAL)

Dynamic Content Gallery - Error Message options (OPTIONAL)
Dynamic Content Gallery - Error Message options (OPTIONAL)

Jeżeli zaznaczymy tę opcję to, jeśli coś nie będzie prawidłowo skonfigurowane, w miejscu, w którym miał pojawić się pokaz slajdów pojawi się stosowny komunikat wyjaśniający w czym tkwi problem. Listę tych komunikatów znajdziemy również na specjalnej stronie.

Add Custom Field columns to Posts and Pages Edit screen (OPTIONAL)

Dynamic Content Gallery - Add Custom Field columns to Posts and Pages Edit screen (OPTIONAL)
Dynamic Content Gallery - Add Custom Field columns to Posts and Pages Edit screen (OPTIONAL)

Tutaj zaznaczamy jakiego rodzaju pola użytkownika mają być wyświetlone na ekranie edycji postów i stron. Pola te mają następujące znaczenie:

 • dfcg-image URL – adres obrazka będącego ilustracją do wpisu lub strony wyświetlanego w pokazie slajdów
 • dfcg-desc Description – fragment tekstu z wpisu lub strony towarzyszącego wybranej ilustracji

Podsumowanie

Jak widać opcji do ustawienia jest dość dużo ale efekt ostateczny wart jest poświęcenia na to swojego czasu. Z rzeczy, które zdążyłem zauważyć warto odnotować, że w module galerii nie można podlinkować wpisów z minibloga, który korzysta z osobnej, wykluczonej niejako kategorii z bloga głównego. Poza tym na blogu testowym wszystko zadziałało mi tak jak trzeba, więc już niedługo moduł Dynamic Content Gallery pojawi się na stronie głównej tego bloga.

Ciekaw jestem kto z Was korzysta już z tej wtyczki i jak to wygląda na Waszych blogach :)

19 thoughts on “Dynamic Content Gallery w praktyce

   1. Użyłem hooks z tematu thesis. Instrukcja jak to zrobić gdzieś wisi w internecie, jak znajdę to dam linka.
    Temat Thesis to specyficzna bestia, którą zresztą bardzo polecam.

 1. Dzięki. Trochę pracy przy wpisie było (w sumie kilka godzin) ale nie żałuję bo rozgryzłem wtyczkę w szczegółach. Tak się ostatnio składa, że wszystkie wtyczki, które chcę zastosować nie są opisane w polskim internecie więc, cały czas, jest miejsce na takie wpisy jak ten, mimo niemałej ilości blogów o WordPressie.

 2. Kolejny porządny wpis… :) Dobra robota Piotrze! Pomyślę nad instalacją tego ustrojstwa – mam jednak pytanie: czy tak samo jak poprzednia opisywana przez Ciebie wtyczka, zżera ona dużo transferu? Jak to wygląda w tym przypadku?

  PS, Dobrze, że gwiazdki są na dole – przyznam się, że zapomniałabym zagłosować… :P Dziękuję za uwzględnienie mojej prośby. :)

  1. W obu przypadkach, jeżeli moduł miałby być wyświetlany na wszystkich stronach bloga to z doświadczenia wiem, że przy dość małym ruchu na stronie, rzędu 150 wizyt (250 odsłon dziennie) potrafił on "zjeść" kilka gigabajtów transferu w dwa dni. Spotkało mnie to jeszcze na hostingu współdzielonym i skończyło się tym, że musiałem dokupić transfer za jeden miesiąc ;) i szybko ograniczyłem wyświetlanie pokazu tylko do strony głównej.

   P.S. A co do gwiazdek – frontem do klienta :)

Komentarze zostały wyłączone.