Blip jest przeciążony. Jak długo jeszcze?

Nie ulega wątpliwości, że BLIP jest jednym z najpopularniejszych serwisów mikroblogowych w Polsce. Świadczyć o tym mogą, między innymi, wyniki ankiety jaką niedawno przeprowadził na swoim blogu Grzegorz Marczak. Niestety, wraz z popularnością BLIPa nie idzie w parze jego wydajność. Mam coraz większe obawy, czy kiedykolwiek to się zmieni.

W czym tkwi problem?

O ile, w ciągu tygodnia, w godzinach przedpołudniowych i wczesnym popołudniem da się z serwisu jakoś korzystać, to już wieczorem tak dobrze nie jest. Czasami jest wręcz tragicznie. Każda próba wejścia na moje konto kończy się przekierowaniem na stronę ze słynnym już Panem Oponką lub takim wyglądem serwisu, jaki widać na poniższym zrzucie ekranu.

Bardzo często BLIP wygląda tak jak na obrazku
Bardzo często BLIP wygląda tak jak na obrazku

Z informacji jakie można było przeczytać na początku lutego na  blogu twórców BLIPa wiem, że serwis miał być przerzucony na szybsze serwery. Wraz z tymi działaniami miały być również przeprowadzone zmiany programistyczne. Na dzień dzisiejszy moje doświadczenia są takie, że podobno testuję nowy kokpit BLIPa (wyświetla mi się na nim czerwony komunikat z tą informacją). Co z tego, kiedy tak często nie mogę na niego wejść?

Zastanawiam się, ile jeszcze cierpliwości mają w sobie użytkownicy BLIPa, żeby znieść jego przestoje i błędy. Moja jest już na wyczerpaniu. Kiedy tak piszę ten tekst, od razu przychodzi mi na myśl porównanie działania BLIPa do wczesnego okresu Naszej Klasy. Tyle tylko, że za opiekę nad BLIPem odpowiedzialna jest duża spółka giełdowa, a nie paru zagorzałych informatyków, którym trudno było przewidzieć popularność serwisu i zapewne nie dysponowali wystarczającą ilością gotówki na sprzęt odpowiedniej jakości, który zapewniłby prawidłowe działanie witryny.

Czy jest jakaś alternatywa?

Oczywiście jest. Na pewno odezwą się głosy, że można sobie darować korzystanie z mikroblogów (nie tylko z BLIPa) i zająć się czymś pożytecznym “w realu”. Trudno mi jednak byłoby urwać kontakt z osobami, z którymi mogę porozmawiać tylko w ten sposób, czyli przez internet.

Biorąc pod uwagę wyniki ankiety, którą przeprowadził Grzegorz najlepszą alternatywą dla BLIPa jest Śledzik i Flaker. Na Śledziku i Naszej Klasie mam od stycznia oficjalne konto i muszę przyznać, że ruch na moim blogu z tego mikrobloga jest dość spory (tylko trochę mniejszy niż z BLIPa). Do korzystania z Flakera przymierzałem się już kilka razy i jakoś nie mogę się do niego przekonać, głównie z powodu jego topornego interfejsu, chociaż bardzo podoba mi się możliwość komentowania wpisów bezpośrednio pod nimi w jednym miejscu, co zapewnia zachowanie ciągłości dyskusji. Traktuję go na dzień dzisiejszy jednak głównie, jako jeden z wielu kanałów informacji o nowych wpisach na blogu.

Zastanawiam się jednak nad brakiem motywacji moich znajomych z BLIPa do zmiany mikrobloga na inny. W końcu wszyscy mają już na nim bardzo dużo osób, które je obserwują i przesiadka na inny mikroblog wiązałaby się z utratą przynajmniej części z nich (bardzo dużo osób ma swoje profile jednocześnie na BLIPie i Flakerze). Jeżeli jednak sytuacja z działaniem BLIPa nie poprawi się w marcu to nie będę miał innego wyjścia – przesiądę się na Flakera.

Pytanie do was

Na koniec mam dla was jak zwykle pytanie: czy bylibyście skłonni zmienić BLIPa na jakiś inny serwis mikroblogowy? Jeśli nie to dlaczego, a jeśli tak to na jaki?

17 thoughts on “Kiedy w końcu BLIP zacznie działać jak należy?

 1. chyba na Sypacz.pl – gdyż można do wszystkich wysyłać i do twittera też
  twitter jest po angielsku a sypacz po polsku i to jest ta przewaga

 2. Nie chciałbym sobie robić reklamy, ale dobrą alternatywą jest http://sypacz.pl, zwłaszcza przy migracji na Facebook i Twitter'a (oraz Flakera).

  BTW: Jestem na screenie z moim testowym wpisem "blabla" puszczonym z McDonalda przez przypadek, który usunąłem w 30 sekund – to mnie złapałeś!

  1. Chętnie przetestuję "sypacza" jeśli wprowadzicie możliwość podpięcia kanału RSS własnego bloga i umożliwicie wgrywanie plików graficznych typu JPG, PNG i GIF z własnego komputera a nie tylko przez podawanie linków do nich z sieci.

 3. Przyzwyczaiłem się di Blipa i cholernie mnie irytuje działanie serwisu. Codziennie to samo, pad… Ale co się dziwić, Gadu Gadu – Padu Padu. A zmian nie lubię, chociaż głęboko się zastanawiam nad 'powrotem' na flakera ;)

  1. Mnie też, mimo wielu alternatyw ciągnie do BLIPa przede wszystkim ze względu na to, że ma tam konta wiele serwisów informacyjnych i blogi, które czytam. Korzystając z BLIPa mam podgląd na nowości, które się na nich ukazują. Traktuję go, między innymi jako alternatywę dla czytnika RSS i dodatkowo mam kontakt ze znajomymi, więc te pady serwisu są wk….. Dlatego chyba w końcu się przełamię i zacznę używać Flakera.

 4. Zbyt długo siedzę na blipie, aby zamienić go na coś innego. Myślę, że nie jestem sam w tym przekonaniu. Kawał historii tam przeżyłem. Liczę na poprawę wydajności.

 5. Flaker nie nakręca takiego ruchu jak Blip. Konto na Blipie mam od paru dni i stwierdzam kontrowersyjnie, Blip jest kiepski. Wolę Flakera, korzystałem już z niego przy okazji prowadzenia wcześniejszych www. Prawdą jest, że nie jest on tak popularny jak Blip, ale jest super, jak dla mnie. Czytelny, działa sprawnie. Nie korzystam z innych polskich rozwiązań do blogowania mikro. Uwielbiam Twittera. To inny level, tam czuję się jak ryba w wodzie.

  1. Masz rację, Twitter to inna bajka, na dzień dzisiejszy mało popularna wśród Polaków, dlatego chcę wybrać coś scricte polskiego.

 6. W piątek zaczęłam korzystać z flakera i to jest zupełnie inna sprawa – każdy wpis można skomentować, dzięki czemu łatwiej się rozmawia. Nie ma ograniczenia w znakach, można tworzyć "historyjki" i każdy może do takowej dodać dowolny wpis.
  Byłam wcześniej bardzo negatywnie nastawiona, ale od piątku zmieniłam zdanie, flaker jest dla mnie o wiele lepszy i nie ma problemów z działaniem :]

 7. Huh, też używałem Blipa stosunkowo długo, wprawdzie z, bodaj, roczną przerwą. Po przesiadce na Flakera, odwiedzam go kilka razy dziennie, głównie poprzez odnośniki na Flakerze, i zawsze spotykam oponkę.

  Cóż, zapowiadam lawinę Blip→Flaker,inne.

 8. Jak na razie nie jestem w stanie zamienić Blipa, na inny mikroblog. Oczywiście Blipowskie konto mam połączone z paroma innymi mikroblogami, ale moim głównym jest i jak na razie zostanie Blip. Przyzwyczajenie, i to, że Blip jest po prostu fajny nie pozwalają mi na zmiane :)

 9. Piotrze, znam odpowiedź na Twoje pytanie :) Blip zacznie znacznie lepiej działać gdy… większość użytkowników przejdzie na FLAKER'a i odciążymy serwer ;)

 10. od kilku dni jestem na sypacz.pl i są ciekawe zmiany na tym serwisie.

Komentarze zostały wyłączone.