Blog na WordPressie w wersji mobilnej

Ze względu na to, że coraz więcej osób (w tym i ja) korzysta z internetu w telefonach komórkowych, postanowiłem uprzyjemnić Czytelnikom bloga i sobie też ;) korzystanie z niego w wersji mobilnej. Wykorzystałem w tym celu prostą wtyczkę dla WordPressa o nazwie WordPress Mobile Edition.

Jak działa WordPress Mobile Edition?

Bardzo prosto :) Po pobraniu i rozpakowaniu paczki ZIP z wtyczką należy skopiować plik wp-mobile.php bezpośrednio do katalogu plugins, natomiast cały katalog o nazwie carrington-mobile-(numer wersji) do katalogu themes. Polecam polską wersję szablonu przygotowaną przez autora bloga czepol.info. Następnie aktywujemy wtyczkę w panelu administracyjnym naszego WordPressa i gotowe. Nie potrzebne są żadne inne ustawienia.

Rozwiązanie to jest na tyle wygodne, że blog w wersji mobilnej ma ten sam adres internetowy co blog w wersji pełnej. Program sam sprawdza na jakim sprzęcie chcemy otworzyć stronę z naszym blogiem i jeśli wykryje, że jest to jakiś telefon komórkowy lub inne urządzenie mobilne wybiera szablon bloga w wersji “lajt”.

Pomimo, że blog wygląda ascetycznie to zachowuje on wszystkie swoje funkcjonalności łącznie z przeglądaniem postów, stron i możliwością pisania komentarzy. Moja Nokia N95 wyposażona w najnowszą wersję przeglądarki Opera Mini poradziła sobie z blogiem bez problemu. Powinno to wyglądać mniej więcej tak jak poniżej.

Mój blog w wersji mobilnej
Mój blog w wersji mobilnej

Ciekaw jestem kto z Was ma bloga w wersji mobilnej i z jakich rozwiązań korzystacie. Czy jest jakaś wtyczka do WordPressa dedykowana specjalnie telefonom iPhone?

10 thoughts on “WordPress Mobile Edition, czyli mój blog w wersji mobilnej

 1. Korzystam z iPhone. Wyświetliła mi się pierwsza część i link ‘więcej’ za którym był error 404 czyli strona nie istnieje. Żeby napisać ten komentarz musiałam się przełączyć na widok webowy.
  Dla mnie to jest utrudnienie w śledzeniu bloga…

  1. Dzięki za informację, postaram się zainstalować taką wtyczkę, która obsłuży również iPhona. Sam nie posiadam tego telefonu więc uwagi od ich użytkowników są mile widziane.

 2. Osobiście korzystam z rozwiązania które oferuje storna mobify.me. Dzięki temu narzędziu można w łatwy sposób dostosować swoją stronę czy blog dla potrzeb telefonów komórkowych. Wystarczy jedynie znać CSS.
  Dodatkowo można pod tę wersję podpiąc osobną subdomenę tak jak to zrobiłem np. w przypadku m.csstips.pl.

  Zachecam do zapoznania się z tą stronką ;) na pewno nie będziesz żałował.. :)

 3. Macie może link do Polskiej Wersji Tematu?
  Bo Czepol już usunął ze swojej strony :(

 4. Ja również korzystam z wersji mobilnej swojej strony dzięki tej wtyczce.
  Jest uniwersalna tj. to co ma się pojawić na telefonie to się pojawia.
  Testowałem ją na Nokii e63 i działa super natomiast na emulatorach nokii i sony już trochę gorzej (kodowanie znaków) i ogólnie trzeba by było jeszcze dopracować skróty klawiszowe i tzw hot keys, czy klawisze użytkowe.

  Jest jeszcze coś czego chciałbym sie dowiedzieć otóż mam zainstalowana wtyczkę GL Facebook Likebox, która wyświetla mi fanów z facebooka i ta wtyczka działa również w wersji mobilnej co stanowczo przedłuża ładowanie się strony. Czy jest jakiś sposób aby się nie włączała właśnie w tym momencie?
  Pozdrawiam Serdzeczie,
  Paweł Nowak

 5. A może WPTouch ? W wersji podstawowej darmowa, testowałem na Android, iPod i iPhone – działa przyzwoicie

 6. Dzięki za podpowiedź, szukałem właśnie takiej wtyczki dla mojego serwisu. Sprawdzał ktoś jak się ona sprawdza dla dużych serwisów informacyjnych postawionych na WP?

Komentarze zostały wyłączone.