MyBulletinBoard

Zdradzę Wam tajemnicę i powiem, że pracuję nad uruchomieniem forum związanego z moim blogiem. O powodach takiej decyzji napiszę innym razem, kiedy oficjalnie poinformuję o jego starcie. Dziś chciałbym się skupić na darmowym skrypcie, który wybrałem na swoje forum, a jest nim MyBulletinBoard (MyBB). Dlaczego ten a nie inny? Zapraszam do dalszej części wpisu.

Powodów, dla których wybrałem ten skrypt na swoje forum jest kilka:

Instalacja MyBB

Instalacja samego skryptu nie jest trudna. Po jej uruchomieniu wypełnia się tylko odpowiednio pola i gotowe. O tym, jak to zrobić krok po kroku możecie przeczytać na Polskim Supporcie MyBB.

MyBB po polsku

Spolszczenie forum zarówno od strony panelu administracyjnego jak i części frontowej również nie nastręcza trudności. Sprowadza się to wgrania na serwer plików w odpowiednie katalogi, a następnie ustawienie odpowiednich opcji w panelu administracyjnym.

Rozbudowa funkcjonalności

Możliwości forum można w łatwy sposób rozbudować poprzez system wtyczek, na podobnej zasadzie jak to jest w przypadku WordPressa.

Przyjazne linki

Już sam skrypt MyBB umożliwia, po wykonaniu pewnych czynności, ustawienie linków przyjaznych dla wyszukiwarek. Można jednak pójść jeszcze dalej i skorzystać w tym celu z wtyczki o nazwie Google SEO. O tym jak z niej korzystać możecie przeczytać na stronie MyBBsite.pl.

Ochrona przed spamem

Podstawowe możliwości jakie daje MyBB jeśli chodzi o ochronę przed spamem to przede wszystkim uruchomienie instalowanej domyślnie razem ze skryptem wtyczki… Akismet :) Widać, że z dobrodziejstw tego rozwiązania nie korzysta jedynie WordPress.

Poza tym każdy nowy użytkownik forum musi skorzystać z CAPTCHA oraz kliknąć w link aktywacyjny wysyłany automatycznie mailem podczas rejestracji. Jakby tego było mało, istnieją jeszcze dodatkowe sposoby na to, aby nasze forum było bezpieczne.

Szablony forum MyBB

Użytkownicy skryptu MyBB podkreślają, a ja zdążyłem się już o tym częściowo przekonać, że modyfikacja szablonów pod ten system jest również stosunkowo prosta. Dla mniej zaawansowanych użytkowników istnieje w panelu admina specjalne miejsce, gdzie, znając zasady CSS i HTML, możemy dostosować wygląd swojego forum do istniejącej już strony. W weekend zamierzam właśnie to zrobić ze swoim forum i zobaczymy co z tego wyjdzie :).

Forum MyBB na domyślnym szablonie
Forum MyBB na domyślnym szablonie

Integracja MyBB z WordPressem

Użytkowników WordPressa zainteresuje zapewne fakt, iż można go zintegrować z forum postawionym na skrypcie MyBB. Aby tego dokonać należy skorzystać z wtyczki WordBB. Na wspomnianej już stronie MyBBsite.pl można przeczytać o wszystkich możliwościach jakie daje nam ta wtyczka.

Podsumowanie

Moim zdaniem, jak na darmowe rozwiązanie, skrypt MyBB jest bardzo dobrym wyborem jeżeli chcemy uruchomić swoje własne forum. Za zastosowaniem tego systemu przemawia do mnie prostota jego instalacji, rozbudowa funkcjonalności poprzez łatwe instalowanie wtyczek, standardowa opcja uruchomienia linków przyjaznych dla wyszukiwarek, łatwość modyfikacji szablonów oraz możliwość integracji forum z blogiem korzystającym z WordPressa.

Ponieważ ja dopiero zaczynam zabawę z tym systemem ciekaw jestem opinii jego zaawansowanych użytkowników, szczególnie tych, którzy zintegrowali swoje fora ze stronami na WordPressie. Interesuje mnie np. możliwość wyświetlania w kolumnie bocznej bloga kilku najnowszych postów forum w postaci widgetu. Z jakiego rozwiązania najlepiej skorzystać w tym celu?

28 thoughts on “Własne forum na MyBulletinBoard (MyBB) – kilka słów dla początkujących

  1. Próbowałem kiedyś prowadzić forum na phpBB3 i nie powiem, też mi się podobał ten skrypt, ale nie mogłem zapanować nad mnóstwem spamu, który pojawił się po pewnym czasie. Mam nadzieję, że z MyBB będzie inaczej :)

  1. Może dlatego, że nie każdy chce łączyć forum z blogiem. Jednak jeśli już chodzi o łączenie z WordPress, to tylko Simple:Press Forum! Tylko ;)

  2. W sumie to masz rację, zapomniałem o tym rozwiązaniu. Szukając systemu pod forum skupiłem się na tych bardziej znanych. Wyszedłem z takiego założenia, że mimo iż forum będzie ściśle związane z tematyką bloga to jednak chcę, żeby stanowiło odrębną całość (rejestracja i logowanie będzie tylko do forum, a nie wspólna z blogiem).

 1. Bardzo ciekawy skrypt znalazłeś. Prawdę mówiąc nie wiedziałem nawet że taki istnije.

  Mam pytanie, a raczej prośbę. Mógłbyś sprawdzić w Panelu Administracyjnym, czy jest możliwość importu bazy danych z innych rodzajów skryptów?
  Musze sie przyznać, że jestem administratorem dość sporego forum opartego o php by Przemo. Ale zadowolony z funkcjonalności tego skryptu nie jestem. Wolno chodzi, często nie wczytuje wszystkiego, głupi różne mniejsze lub większe pliki w czasie użytkowania forum. I nie ukrywam, że chętnie bym zmienił silniczek na którym śmiga forum. A przeinstalowanie skryptu od zera nie wchodzi w grę, bo duża część użytkowników by sie ponownie nie zarejestrowała.

  Dlatego czekam z niecierpliwością, aż Twoje forum stanie na nogi, żeby zobaczyć jak to wszystko będzie wyglądać. I jeśli możesz to wolnej chwili sprawdź czy MyBB, daje taką możliwość. Dziękuje :)

   1. Dzięki. Przydało się. Na tym forum znalazłem odpowiedź. Wklejam poniżej bo może ktoś również będzie szukał:

    "Ogólnie najpierw stawiasz czyste forum MyBB ( opis instalacji w naszym wiki ), następnie wgrywasz kopię bazy przema do swojej bazy danych, wrzucasz merge system na serwer, odpalasz MS i zaczyna się magia ^_^"

    W wolnej chwili zobacze sobie jak ten skrypt śmiga. I oczywiście czekam na Twoje forum. Pozdrawiam

 2. Czekam na opinie o skrypcie jak się forum rozkręci. Bo z tego co czytałem nieźle silnik forum dobija limity na serwerach, gdy obsługuje większe fora.

  1. Dla mnie to też zagadka jak będzie się zachowywało forum z dużą ilością użytkowników (chociaż tak prawdę mówiąc, nie spodziewam się wielu), ale dla własnego bezpieczeństwa od samego początku wyłączyłem dodawanie załączników do postów dla zwykłych użytkowników.

    1. Tak na prawdę chyba nie ma idealnego rozwiązania, zwłaszcza darmowego, które byłoby wolne od wad. Zobaczymy jak to będzie jak forum urośnie. Zarówno forum jak i blog stoją na serwerze VPS, więc mam nadzieję, że żadne przykre niespodzianki nie będą miały miejsca, a jeśli już to niech wystąpią jak najpóźniej ;)

     1. Witam i przepraszam, że wtrącę swoje trzy grosze. Rozkręcić sensowne forum jest bardzo trudno, wiem, bo sama się z tym borykam. Na dodatek robię to z przyjaciółmi a i tak nie jest łatwo, oczywiście bez nachalnej reklamy. Co do wyboru skryptu – MyBB, jest przestarzały i ciężki, oparty na niewspieranym już silniku phpBB2, więc nie wiem, czy to dobry wybór. Jeśli zaś chodzi o phpBB3, to od aktualizacji skryptu do wersji 3.0.6, nie miałam spamu w ogóle. Wcześniej niezbyt dobrze działało banowanie IP, teraz jest ok.
      W każdym razie życzę powodzenia i pozdrawiam :)

     2. Ja się nie gniewam tylko cieszę z komentarzy :)

      Jeśli chodzi o rozkręcenie forum to zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwy temat, jeśli nie ma się funduszy na reklamę. Wiem, że konkurencja jest duża, bo dziś właściwie każdy może założyć sobie forum, bezpłatnie też. Kwestia rozkręcenia, a potem utrzymania forum na wysokim poziomie to trudny i ciekawy temat, nadający się zapewne na niejeden wpis.

      Zakładając swoje forum od początku nie nastawiam się na jakiś duży ruch, głównym jego celem jest pomoc i szersza dyskusja na tematy, które poruszam na blogu. Ciężko jest po prostu odpowiadać każdemu z osobna kiedy pytania kierowane przez mail często się powtarzają. Pisząc na forum udostępniam swoją wiedzę na dany temat wszystkim zainteresowanym.

     3. Ano niełatwo rozkręcić, my walczymy z tym już 1,5 roku… Pewnie zbyt wysoko postawiliśmy poprzeczkę. Co prawda z założenia wiedzieliśmy, że mamy mały target, ale nie myśleliśmy, że aż tak mały… Zupełnie odwrotnie proporcjonalny do naszego zaangażowania, ale się nie zrażamy :) W każdym razie sama nie porwałabym się na ten pomysł.
      Jakiś czas temu fotograf Paweł Syrjus (o ile dobrze pamiętam dane) założył forum poświęcone fotografii. Zarejestrowałam się tam, podobnie jak jeszcze kilka osób… Forum padło dość szybko. Admin nie wytrzymał ciszy.

      Jeśli zaś chodzi o moje forum, to zdradzę adres, a nawet serdecznie zaproszę :)
      http://bractwowm.pl/

      PS. Niestety pod IE nie wygląda ono najlepiej. Mój admin techniczny jest gorącym zwolennikiem nowoczesnych technologii i nie chce się poddać ograniczeniom Microsoftu, a ja się z nim zgadzam, o czym pisałam na swoim blogu: http://siecwgblondynki.blogspot.com/2010/03/zapom

     4. Z IE to nie problem, bo jej nie używam. Od jakiegoś czasu przerzuciłem się na Chrome i chyba już tak zostanie :)

      Dzięki za zaproszenie na forum. W wolnej chwili wpadnę się rozejrzeć :)

     5. Oo, to coś nowego. Niedawno przenosiliśmy się na nowy serwer i to pewnie jest z tym związane. Przyjrzę się temu wieczorem.
      Pozdrawiam i miłego dnia życzę :)

 3. Mam takie pytanie, co do wtyczki WordBB, może akurat się orientujesz.
  Co to jest absolutna ścieżka do katalogu z MyBB? i jak ją wyodrębnić, bo jest to potrzebne właśnie do postawienia skryptu WordBB…
  Pozdrawiam :)

  1. Podejrzewam, że chodzi o adres typu http://twojadomena.pl/public_html/katalog-mybb.

   Z tego co pamiętam, żeby sprawdzić ten adres trzeba do katalogu z forum wrzucić plik nazwany np. test.php, w którym wklejasz kod php podany na tej stronie: http://mybbsite.pl/wordpress-plus-mybb/. Następnie wpisujesz w przeglądarkę adres typu http://twojadomena.pl/forum/test.php i patrzysz jaki komunikat zwróci to zapytanie z serwera. Powinna to być właśnie ścieżka absolutna do katalogu forum na serwerze.

 4. U mnie niestety wordbb nie działa z WP 3.3.1 momo, że wtyczka jest dobrze ustawiona. Wpisy na WP nie są pokazywane na MyBB 1.6.6. Nie wiem gdzie jest błąd ale ponoć nie tylko ja mam z tym problem. :]

Komentarze zostały wyłączone.