Auto Mobility Centrum

W miniony czwartek ukazała się informacja o powołaniu do życia Konsorcjum Auto Mobility Centrum. Mówiąc ogólnie, celem AMC ma być ułatwienie osobom niepełnosprawnym ukończenia kursu na prawo jazdy, a następnie pomoc w zakupie samochodu. W teorii i zapowiedziach wszystko wygląda pięknie. Obawiam się jednak, że rzeczywistość mocno zweryfikuje te plany.

Członkowie i cele Konsorcjum AMC (w skrócie)

W skład Konsorcjum AMC weszli:

Do celów Auto Mobility Centrum (swoją drogą, nie można było wymyślić polskiej nazwy?) będzie należało, między innymi:

 • nauka jazdy osób niepełnosprawnych (nie tylko ruchowo, ale np. niedosłyszących i głuchych)
 • dostosowanie samochodu do określonego stopnia niepełnosprawności
 • sprzedaż i serwis samochodów nowych i używanych z takimi urządzeniami
 • organizacja wypożyczalni samochodów dla niepełnosprawnych
 • pomoc finansowa w zakupie samochodu

Aby zrealizować te plany, w ramach Konsorcjum powstała Grupa AMC, w skład której wchodzą dealerzy wybranych marek samochodowych, producenci specjalistycznego oprzyrządowania aut dla osób niepełnosprawnych oraz bank (nazw nie podaję, żeby nie robić reklamy).

Komentarz

Od strony osoby niepełnosprawnej, chcącej zdobyć prawo jazdy, a następnie kupić wymarzone auto miałoby to wyglądać tak, że wybrałaby sobie samochód z odpowiednim dla niej oprzyrządowaniem, na nim zdawała kurs na prawo jazdy, a następnie, na preferencyjnych warunkach, mogłaby kupić ten samochód. Prawda, że pięknie? Niestety obawiam się, że plany te mogą nie wypalić.

Podzielam obawy osób, które wyraziły swoją opinię pod artykułem o AMC, jaki ukazał się na łamach portalu Niepełnosprawni.pl. Obawiam się, że samochód i tak kupią osoby, które na to stać, a nie te, które naprawdę tego potrzebują. Wszystko rozbija się oczywiście o pieniądze.

Ja, dzięki Bogu, mam pracę i zarabiam tyle, że za każdym razem, gdy kupuję samochód, bank bez problemu udziela mi na niego kredytu, ale co ma powiedzieć osoba, która utrzymuje się z kilkuset złotowej renty? Czy taki niepełnosprawny ma szansę na pożyczkę z banku? Tworzy się pewnego rodzaju zamknięte koło, ponieważ gro osób niepełnosprawnych nie może pracować, bo nie może wyjść z domu, a nie może wyjść z domu bo nie ma samochodu, którego nie może kupić ze względu na brak pieniędzy i tak w kółko. Cieszyłbym się, gdyby wypowiedziała się w komentarzu pod wpisem jakaś kompetentna osoba w tej kwestii. Temat interesuje mnie tym bardziej, że właśnie przymierzam się do kolejnej zmiany samochodu.

A Wy co sądzicie o pomyśle powstania Konsorcjum AMC? Czy chcielibyście skorzystać z jego usług?

10 thoughts on “Czy, dzięki Auto Mobility Centrum, niepełnosprawni naprawdę łatwiej kupią samochód?

 1. OJ,OJ Żeby to nie było coś takiego jak owy "sprawny dojazd"
  przyznano mi "wszystko" a dostałam NIC!!!!
  Zostało mi tylko teczka dokumentów i odp.
  A auta jak nie miałam tak nie mam!!!!!

  1. Witam:)
   Maj już w zasadzie mija i jak mi wiadomo to nic jeszcze nie ruszyło bynajmniej ja nic nie słyszałam!!!
   Przyznam szczerze,że nawet nie wiem kogo o to zapytać? Proszę o jakiekolwiek informacje:)

   1. W treści artykułu jest kilka linków do związanych z AMC instytucji więc może tam coś Ci powiedzą na ten temat :)

 2. z osób niepełnosprawnych te fundacje te integracje i inne instytucje na czele z Rządem tego kraju to kpiny se robią te mądre i wyuczone urzędasy .My z marginesu tak uważają i nic nie pomogą dbają tylko aby etat utrzymać i mieć coś dla siebie .

 3. Pomysł świetny, tylko z realizacją gorzej. Tego AMC to chyba już na prawdę nie ma; była strona internetowa – zniknęła. Jedna taka organizacja SPINKA

Komentarze zostały wyłączone.