TopBlogger, VIVEE, WPNinja

Dziś chciałbym się z wami podzielić refleksją na temat obecnej kondycji najlepszych, moim zdaniem, polskich blogów o WordPressie. Na kilku przykładach przedstawię ich obecną sytuację, a także spróbuję się zastanowić, co dalej? Czy są one jeszcze w stanie wrócić do dawnej świetności, czy zginą w czeluściach internetu?

Blogi o WordPressie, które czytam

Kiedy trzy lata temu sam zaczynałem przygodę z blogowaniem, jako “zielony w te klocki” z zainteresowaniem pochłaniałem wiedzę, którą opisywali na swoich blogach bardziej doświadczeni ludzie w tej dziedzinie. Nie było w sumie tych blogów zbyt dużo, a na czoło wysuwały się cztery, których obecną sytuację pozwolę sobie przeanalizować (kolejność według alfabetu).

TopBloggerTopBlogger.pl – blog Łukasza Sobka był jednym z pierwszych, na które trafiłem poszukując informacji dotyczących blogowania. Łukasz opisuje na nim zarówno techniczne, jak i praktyczne aspekty rozwoju bloga. Od niego dowiedziałem się najwięcej o przydatnych wtyczkach dla WordPressa, które w znacznym stopniu rozszerzają jego standardowe możliwości.

Niestety, od bardzo długiego czasu na blogu nic się nie dzieje. Ostatni wpis jest gościnnym artykułem Wojtka Usarzewicza, o którym wspomnę jeszcze pod koniec artykułu, opublikowanym w lutym tego roku, a poprzedni, autorstwa Łukasza, z października ubiegłego roku.

viveevivee – z prezentowanej tu czwórki blogów, ten cenię sobie najbardziej, ponieważ oprócz tematów ściśle związanych z WordPressem od jego strony technicznej, jest tam mnóstwo informacji na tematy pokrewne, opisujące różne technologie internetowe, takie jak XHTML, CSS, JavaScript czy jQuery oraz tematy z dziedziny projektowania stron internetowych.

Niestety, blog ten cechuje od dłuższego czasu ogromna nieregularność w publikowaniu wpisów. Czasami zdarza się, że jest ich kilka pod rząd, dzień po dniu (tak było tej zimy), a zaraz potem następuje kilkutygodniowa cisza (ostatni wpis jest z początku lutego, a mamy kwiecień).

WebFanWebFan – blog Pawła Lipca zacząłem czytać, gdy ten stał jeszcze na innej domenie i nazywał się PolskiBlogger. Z wpisów na jego blogu dowiedziałem się sporo interesujących rzeczy na temat podejścia do blogowania jako takiego.

Niestety, wkrótce po tym, jak zacząłem czytać blog, Paweł zmienił jego nazwę, domenę, a wraz z nimi zmienił się również profil bloga, na bardziej ogólne spojrzenie na polski internet. Trzeba przyznać jednak, że ten blog prowadzony jest dość regularnie, jak do tej pory.

Niestety, z najnowszego wpisu na blogu można się dowiedzieć, że Paweł zmienia znów jego profil. Podobno mają na nim pisać teraz inni, zaproszeni przez Pawła ludzie, a on sam będzie pisał na zupełnie innej platformie blogowej. No cóż, szkoda, ale doceniam fakt, że Paweł oficjalnie wytłumaczył na blogu powody zmian na nim. Pocieszającym jest też fakt, iż zmieni się w końcu wygląd bloga, bo ten obecny… ehh ;)

WPNinjaWPNinja – blog Szymona Skulimowskiego od początku podbił serca polskich blogerów, moje też. Świetne, rzeczowe teksty, opisujące zarówno przydatne wtyczki, jaki i własne, programowe rozwiązania poszerzające w znacznym stopniu możliwości prowadzenia bloga na WordPressie. Rzekłbym nawet, że to blog dla bardziej zaawansowanych blogerów, którzy nie boją się “grzebać” w kodzie skryptu.

Cóż z tego, kiedy od dłuższego czasu na blogu nic się nie dzieje. Jego sytuację, podobnie jak w przypadku TopBloggera, próbował ratować Wojtek Usarzewicz, publikując kilka ostatnich wpisów, zresztą, jak zwykle świetnych. Sam Szymon ograniczył się, i to czasami z dużym opóźnieniem, do informowania wszystkich o tym, że wyszło uaktualnienie WordPressa. Z całym szacunkiem, Szymon, ale o tym dowie się każdy, kto zaloguje się do panelu administracyjnego swojego bloga ;)

Co dalej, Drodzy Autorzy?

Jak widzicie, sprawa nie wygląda ciekawie, a WordPress rozwija się dalej. Z wydania na wydanie, z prostej platformy blogowej staje się potężnym narzędziem do prowadzenia zaawansowanych witryn. Już niedługo wyjdzie wersja 3.0, która przyniesie sporo ciekawych nowości i kto je wszystkie opisze i wyjaśni?

Oprócz aktualności związanych z WordPressem jest jeszcze tyle braków w polskim internecie, że materiału starczyłoby na niejeden blog. Czy ktoś, na przykład, podjąłby się tłumaczenia na polski całej zawartości dokumentacji związanej z WordPressem, a nazwanej z angielska Codex?

Ja wiem, że najprostszym rozwiązaniem, gdy ktoś o coś pyta jest odesłanie go do tej dokumentacji, ale przecież nie każdy zna angielski, prawda? Ja, dzięki Bogu, rozumiem, co tam jest napisane, ale dla dobra tych, którzy nie znają tego języka, byłaby to nieoceniona pomoc.

Zdaję sobie też bardzo dobrze sprawę, że blogi, które wspomniałem piszą studenci, którzy dodatkowo pracują, czy też osoby mające własne rodziny i na wszystko nie starcza czasu, ale czy nie można byłoby go wygospodarować na tyle, żeby opublikować chociaż jeden wpis na tydzień?

Światełko w tunelu

Zapewne w komentarzach podniosą się głosy, że skoro tak narzekam, to niech samemu zacznę pisać taki blog. Tym czasem ja nie uważam się za odpowiednią osobę w tym temacie. Nie jestem bowiem informatykiem i nie znam WordPressa od jego strony programistycznej, więc pisanie o nim byłoby nie fair wobec innych. Jestem tylko zwykłym, szarym użytkownikiem, któremu zależy, aby w polskim internecie było jak najwięcej wiedzy na temat WordPressa.

Lepszy BlogDlatego ucieszyłem się, gdy Wojtek Usarzewicz postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i założył niedawno swój własny, Lepszy Blog. W prawdzie informacje, które się do tej pory na nim ukazały nie są dla mnie czymś nowym i odkrywczym, ale mając na uwadze fakt, że to dopiero początek, należy zaufać Wojtkowi i dać mu szansę się wykazać swoją wiedzą.

To, jak to będzie Drodzy Autorzy wspomnianych blogów? Czy jest szansa, że staną one znów na nogi?

10 thoughts on “Co się dzieje z polskimi blogami o WordPressie?

 1. Dziekuję za miłe słowa Piotrze :). Co prawda Lepszy Blog nie jest poświęcony WordPressowi, ale samemu blogowaniu ale i tak zapraszam :).

  A teraz tak, TopBlogger – od Łukasza to już dawno nie miałem odpowiedzi drogą mailową, a kilka tekstów do kolejce do publikacji mego autorstwa tam chyba jest. Nie wiem co się stało, Łukasza jakby wcięło.

  U Szymona na WPNinja to samo – teksty w kolejce mam, a Szymona nie ma i nie zanosi się na szybką publikację nowych treści. Chętnie bym tam dalej pisał, lecz nie mając pewności, czy moje teksty się kiedyś ukażą jakoś nie mam zapału.

  Trochę spoilerów zapuszczę może, iż z innym ekspertem od WP z forum supportu pracujemy nad pewnym projektem, który może okazać się ciekawy dla fanów WP, ale póki co cisza :).

  1. Z tego co pamiętam to Łukasz pisał chyba kiedyś na blogu, że zaczyna budować dom i w związku z tym przestaje pisać na TopBloggerze.

   Szymon natomiast tłumaczył się w komentarzach, że brak mu czasu odkąd się ożenił i zajął domem ;)

   P.S. Czekam z niecierpliwością aż projekt ujrzy światło dzienne :) Tym czasem, na dzień dzisiejszy moim źródłem wiedzy na temat WP są dwa blogi zagraniczne: WPBeginner (http://www.wpbeginner.com/) i Digging into WordPress (http://digwp.com/)

 2. Ja podejrzewam, że nikomu się nie chce. Po prostu. Większość osób, które używają WP używają go do standardowych celów. W zasadzie każda wtyczka zawsze jest opisana. W kod mało kto (raczej) zagląda.

  Ale… Jeżeli taka strona powstanie daj Piotrze znać na blogu… Chętnie bym poczytał, bo sam od wczoraj bloga przeniosłem na WP :)

 3. Gdzie się właśnie pojawiła beta WP3.0, i mogli by opisać co nasz już wkrótce czeka (a czego znów braknie).

 4. Polska tradycja – nie mam nic za to to nic nie robię. ja prowadzę klub w mieście i nie pobieram za to żadnych wypłat ani niczego, ale takich ludzi jest mało , za mało.

Komentarze zostały wyłączone.