humyo.com

Od znajomych na Facebooku dowiedziałem się ostatnio o istnieniu konkurencyjnego dla Dropboxa serwisu, oferującego usługę przechowywania i zarządzania plikami online, o wdzięcznej nazwie humyo.com. Korzystając z faktu, że jest możliwość przetestowania usługi za darmo, założyłem w niej konto, i dzięki temu, w dalszej części wpisu, przeczytacie moją subiektywną ocenę humyo.com.

Zanim przejdę do meritum uprzedzę, że możliwości jakie oferuje humyo.com porównałem właśnie do Dropboxa, z którego, od dłuższego już czasu, korzystam służbowo i prywatnie. W porównaniu tym uwzględniłem wyłącznie ofertę kont darmowych dostępną w obu serwisach.

Co oferuje darmowe konto na humyo.com?

10 BG wolnego miejsca na dysku

Pierwszym parametrem, jakim kierujemy się przy wyborze usługi wirtualnego dysku jest, bez wątpienia, ilość miejsca na nasze pliki. W humyo.com ta ilość to w sumie 10 GB (5 GB na pliki multimedialne typu muzyka, zdjęcia, wideo oraz 5 GB na pliki innego typu – Word, Excel, PDF i inne).

W porównaniu do podstawowej wersji Dropboxa to sporo, gdyż ten oferuje na start tylko 2 GB, za to bez podziału na rodzaj przechowywanych plików. Należy jednak wspomnieć, że te 2 GB można powiększyć do 10 GB przez polecenie Dropboxa tym, którzy jeszcze się w nim nie zarejestrowali. W humyo.com takiej możliwości nie ma.

Brak synchronizacji i dostęp do plików tylko przez przeglądarkę internetową

Niestety, w porównaniu z darmowym kontem na Dropboxie, bezpłatna wersja usługi humyo.com nie oferuje nam synchronizacji plików na wielu komputerach, a dostęp do naszych zasobów mamy tylko i wyłącznie za pomocą przeglądarki internetowej.

humyo.com - panel dostępu do plików przez przeglądarkę
humyo.com - panel dostępu do plików przez przeglądarkę

W ramach 14-dniowego testu usługi możemy jednak skorzystać i wypróbować program, który taką synchronizację i dostęp do plików bezpośrednio z systemu oferuje.

W przeciwieństwie do Dropboxa, gdzie aplikacja desktopowa tworzy w systemie specjalny katalog do przechowywania i synchronizacji plików, podobna aplikacja w humyo.com tworzy kolejny, wirtualny dysk w komputerze.

Humyo SmartDrive - wirtualny dysk w systemie operacyjnym
Humyo SmartDrive - wirtualny dysk w systemie operacyjnym

Udostępnianie plików innym użytkownikom

Humyo.com umożliwia udostępnianie przechowywanych na jego wirtualnym dysku plików innym użytkownikom. Do wyboru mamy:

 • wysłanie maila, w którym jego adresat otrzyma link z możliwością obejrzenia i pobrania pliku (podczas wysyłania wiadomości mamy możliwość zaznaczenia opcji, czy pozwalamy, aby adresat pliku mógł go edytować, czy też nie)
 • wygenerowanie linku do pliku, który następnie możemy wstawić na strony lub też wysłać mailem zainteresowanym osobom
 • udostępnienie pliku przy pomocy serwisów takich jak: Facebook, Twitter, MySpace i Linkedin

Konta płatne

Za nieco ponad 8 dolarów miesięcznie otrzymujemy dostęp do konta Premium skierowanego do użytkowników domowych, dzięki któremu powierzchnia dyskowa na nasze pliki to aż 100 GB. Do tego oczywiście dochodzi pełna synchronizacja między komputerami, aplikacja desktopowa i wiele więcej.

Do klientów biznesowych natomiast, skierowana jest oferta konta Workspace, której cena uzależniona jest od liczby użytkowników tej usługi. W niej, każdy współpracownik otrzymuje 25GB wolej przestrzeni dyskowej oraz mnóstwo opcji umożliwiających edycję, zarządzanie i udostępnianie plików innym pracownikom firmy.

Podsumowanie

W sumie darmowa wersja humyo.com niczym specjalnym nie zaskakuje, może poza wielkością wolnego miejsca na dysku na nasze pliki. 10 GB to sporo w porównaniu z 2 GB w Dropboxie, czy 1 GB w Box.net, którego również swego czasu próbowałem, szukając odpowiedniej usługi dla siebie. Nie bardzo rozumiem celowości podziału powierzchni dysku na pliki multimedialne i pozostałe formaty.

Dużym minusem, jak dla mnie, jest brak synchronizacji i aplikacji desktopowej, dzięki której miałbym szybki dostęp do plików. Logowanie się za każdym razem do panelu poprzez przeglądarkę nie jest wygodnym rozwiązaniem. Za ten luksus musimy już niestety zapłacić.

Reasumując, na dzień dzisiejszy możliwości darmowego Dropboxa są dla mnie wystarczające, zarówno pod względem ilości wolnego miejsca na dysku jak i możliwości zarządzania i udostępniania plików innym.

Jestem ciekaw, czy wśród czytelników bloga jest ktoś, kto korzysta z darmowej lub płatnej wersji humyo.com i może podzielić się swoimi doświadczeniami z tym serwisem. A może znacie i korzystacie z innych serwisów tego typu?

7 thoughts on “Humyo.com – test usługi przechowywania i zarządzania plikami online

 1. Dropboxa poznałem dzięki jednemu z Twoich wpisów i (wcześniej nie korzystałem z takich usług), muszę przyznać że jestem zadowolony z obsługi tegoż i w zasadzie innych nie sprawdzam :), a jeśli idzie o ilość miejsca to w zupełności wystarcza.

  1. Ja też, na dzień dzisiejszy, nie zamierzam zmieniać Dropboxa na coś innego. Podejrzewam, że jeśli miałbym skorzystać z płatnej wersji takiej usługi, dalej byłby to Dropbox.

   BTW. Masz świetnego fotobloga, a zdjęcia ślubne są rewelacyjne :)

 2. Zakupiłem wersję 100 GB z synchronizacją która działa automatycznie dzięki czemu mam pełną zgodność plików i katalogów na komputerze i w chmurze humyo, przy wyjściu WiFi z notebooka 2 Mbit działa względnie szybko.

 3. właśnie szukam jakiegoś darmowego edysku i zastanawiam się nad humyo.com , jak dla mnie jest ok ale jestem ciekawa jak długo przetrzymywane są w nim foldery, czy jest on może bez limitów. chodzi mi głownie o to by znaleźć bezpieczny dysk dla moich zdjęć, gdyż boję się, że je utracę, do niczego innego nie potrzebuję dysków internetowych…ale nie chciałabym musieć co jakiś czas przerzucac zdjęć na nowe konto wiec szukam czegoś bez limitów czasowych, pomocy

 4. Może trochę późno na rady ale dodam, że na Humyo w wersji darmowej, konto kasuje się po trzech miesiącach nieużytkowania. Jeszcze inne ważne ograniczenie, otóż na raz możemy ściągnąć na komputer tylko jeden plik. Tak więc jeżeli chcemy użytkować Humyo do archiwizacji to wskazane jest pakować je jakimś archiwizerem.

 5. Własciwie jedyną fajną sprawą w humyo jest to, że pliki multimedialne można słuchać i oglądac w przeglądarce. Dobre, gdy nie ma się dostępu do swojego komputera, lub do pokazania znajomym swojej kolekcji.

 6. Nie radziłbym korzystać z humyo, przynajmniej w wersji darmowej, konto założone przeze mnie po kilku miesiącach po prostu przepadło wraz z wszystkimi plikami, niby nic ważnego tam nie miałem ale nie zostałem nawet poinformowany o likwidacji konta.

Komentarze zostały wyłączone.