issuu.com

W jednym z wpisów na blogu Macieja Budzicha – Mediafun, zauważyłem prezentację wykonaną dzięki serwisowi issuu.com. Jako, że lubię testować tego rodzaju usługi, założyłem sobie w issuu.com konto i w dalszej części artykułu opiszę, najkrócej jak się da, jego możliwości.

Czym jest issuu.com?

Kiedy przyjrzałem się bliżej możliwościom serwisu, issuu.com przypomina mi, w pewnym stopniu, opisywany kiedyś przeze mnie Scribd, ponieważ obie te usługi umożliwiają nam publikację, prezentację i dzielenie się z innymi użytkownikami Internetu dokumentami w wersji elektronicznej.

Najprościej rzecz ujmując odbywa się to w następujących krokach:

 • przygotowujemy dokument na komputerze
 • wgrywamy go na swoje konto w serwisie
 • publikujemy i udostępniamy go online dla innych użytkowników

Issuu.com oferuje zarówno konta darmowe jak i płatne. Ja skupię się na możliwościach jakie daje darmowa wersja usługi.

Jakie formaty plików obsługuje issuu.com?

issuu.com - panel do wgrywania dokumentu na serwer

Na serwer issuu.com możemy przesłać pliki w następujących formatach: PDF, DOC, PPT, ODT, WPD, SXW, RTF, ODP i SXI. Musimy tylko pamiętać, że dokumenty, które chcemy zamieścić nie mogą liczyć więcej niż 500 stron, a ich wielkość nie może przekroczyć 100 MB. Poza tym układ dokumentów powinien być jednostronny o jednakowych wymiarach wszystkich stron. Podejrzewam, że te ograniczenia dotyczą tylko darmowej wersji usługi.

Wgrywamy plik na serwer

Wgranie pliku na serwer rozpoczynamy przez kliknięcie przycisku Upload Document w głównym menu serwisu po prawej stronie. Za jednym razem możemy przesłać na nasze konto jeden lub kilka plików. Do wyboru mamy możliwość zgrania pliku z naszego komputera jak i poprzez podanie pełnego adresu internetowego danego dokumentu.

Następnie możemy uzupełnić dane dotyczące dokumentu poprzez, między innymi:

 • nadanie mu nazwy i słów kluczowych
 • określenie jego typu (np. książka, magazyn, broszura)
 • przyporządkowanie do kategorii tematycznej
 • określenie języka w jakim dokument jest napisany
 • kraju, do którego dokument jest skierowany

Oprócz tego możemy, na przykład, wskazać istniejący w sieci plik audio, którego dźwięk będzie towarzyszył oglądaniu publikacji przez użytkownika. W następnym punkcie określamy, czy plik chcemy publikować tak, żeby mogli go oglądać inni użytkownicy, czy tylko my sami.

W ostatnim punkcie możemy pozwolić lub nie na komentowanie, ocenę i pobieranie dokumentu przez jego czytelników. Następnie klikamy Upload file i… musimy uzbroić się w cierpliwość, aż nasz dokument zostanie odpowiednio przetworzony przez serwis i grzecznie pojawi się w estetycznej formie, jako periodyk na drewnianym regale :)

issuu.com - wirtualne półki z dokumentami
issuu.com - wirtualne półki z dokumentami

Udostępniamy dokument innym użytkownikom

Kiedy już nasz plik zostanie umieszczony w zasobach naszego konta, możemy skorzystać z kilku opcji udostępniania go innym zainteresowanym użytkownikom. Domyślnie, oczywiście nasz dokument mogą oglądać na łamach serwisu issuu.com wszyscy, którzy go znają i korzystają. Poza tym do wyboru mamy następujące możliwości:

 • wysłanie maila z linkiem do publikacji
 • udostępnienie publikacji na kilkudziesięciu serwisach społecznościowych
 • skopiowanie i wklejenie linka do publikacji na swojej stronie lub blogu
 • opublikowanie dokumentu w atrakcyjnej formie w treści artykułu

Ponad to, dokument możemy wydrukować, a jeśli właściciel na to pozwolił to dodatkowo możemy go pobrać na swój komputer, dodać komentarz oraz ocenić.

Przykładowa publikacja

Jak zwykle w takich przypadkach, poniżej możecie obejrzeć przykładowy dokument osadzony w treści wpisu, a jest nim treść tego artykułu zapisana w PDFie. Użytkownicy WordPressa, aby móc wstawić w treści wpisu prezentację z dokumentem opublikowanym w issuu.com muszą zainstalować najpierw wtyczkę WP Issuu. Potem wystarczy wkleić w odpowiednie miejsce artykułu tzw. embed code i gotowe.

[issuu layout=http%3A%2F%2Fskin.issuu.com%2Fv%2Flight%2Flayout.xml showflipbtn=true documentid=100519185858-3c90de1c7e454e71a4a9b48ee1b5f5f8 docname=issuu_-_publikujemy_dokumenty_online username=piotrsajnog loadinginfotext=issuu.com%20-%20publikujemy%20dokumenty%20online showhtmllink=true tag=issuu width=600 height=425 unit=px]

Podsumowanie

Uważam, że serwis issuu.com, nawet w swojej darmowej wersji, jest dość atrakcyjny, zarówno pod względem wizualnym (prezentacja dokumentów na wirtualnym regale) jak i ilości opcji umożliwiających udostępnianie i zarządzanie dokumentami na koncie.

Ciekaw jestem jak wam się podoba to rozwiązanie. Korzystacie z niego lub podobnych serwisów? Jeśli tak to jakie jeszcze polecacie?

10 thoughts on “issuu.com – publikujemy dokumenty online

 1. A PDFy muszą być jest orientacyjne? Czy mogą być pomieszane strony o orientacji poziomej i pionowej.

  1. Przyznam, że mieszanych orientacji stron nie sprawdzałem, ale z ciekawości zobaczę i dam znać.

   Sprawdziłem jak to wygląda i okazuje się, że strony w jednym dokumencie mogą mieć różną orientację (pionową i poziomą).

 2. Panie Piotrze,
  zarejestrowałem się, potwierdziłem e-mail, a ciągle wyskakuje mi, że nie mogę się zalogować, bo e-mail niepotwierdzony

 3. Warto zobaczyć polskie http://pressmo.pl. Główna różnica jest taka, że wgrywamy dokument online, ale hostujemy gotowy dokument u siebie. Pressmo nie pokazuje alternatyw i podobnych dokumentów do aktualnie oglądanego, co może przypaść do gustu szczególnie firmom, które nie chcą ułatwiać drogi konkurencji. No i przy własnym hostingu zawsze to o jeden link wychodzący mniej. Z formatów obsługiwane są PDF i DOC.

 4. gdzie musi byc umieszczona muzyka na jakiej stronie? bo chce załączyć link z wrzuty lub z jakiejs strony gdzie mozna odsluchac kawalek i jest ze zly adres url

 5. Witam. Mam problem, wrzucilem dokument pdf na portal i kiedy włączam na fullscreen, pojawiaja sie na nim jakies dziwne paski, tak jak by w drukarce brakowalo tuszu, na komputerze w pliku .pdf jest wszystko w porzadku, rowniez na stronie issuu.com , kiedy dokument nie jest powiekszony nie widac paskow, jedynie pojawiaja sie w fullscreen. przy poprzednim dokumencie mialem podobny problem jednak stworzylem od nowa wadliwe strony w programie i pozniej bylo wszystko ok. teraz problem pojawil sie ponownie, wiec sprobowalem jeszcze raz stworzyc od nowa strony w programie, niestety nic to nie zmienilo. Czy miał pan podobny problem, lub zna jego przyczynę?pozdrawiam

  1. Ja mam podobną sytuację z tym że po umieszczeniu 8 stronicowego dokumentu pdf na 5 stronach pojawiła się dziwna kompresja jakby strony te byly mocno skompresowanymi jpgami. Pozostałe strony są bardzo dobrej jakości nawet przy dużym powiększeniu. Jest to bardzo dziwna sytuacja szczególnie dlatego że umeiszczałem już wczesniej kilka dokumentów kilkudziesięciostronicowych i zawsze było w porządku. Tym razm po wielu próbach i zmianach w dokumencie problem sie pojawia.

 6. Witam, może ktoś się orientuje jak w indesign oznaczyć wątki aby zostały zinterpretowane przez issuu.com jako treść artykułów publikacji ? (rozwijany tekst po na kliknięciu na Articles)

Komentarze zostały wyłączone.