Headway Themes

Kilka dni temu, dzięki jednemu z wpisów na blogu WPBeginner, znalazłem ciekawe rozwiązanie dla autorów blogów i twórców szablonów do WordPressa. Jest nim tzw. framework, czyli po polsku mówiąc, system do tworzenia szablonów WordPressa pod nazwą Headway.

Warunki korzystania z systemu Headway

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że system jest płatny. Dostępne są dwa rodzaje licencji:

 • Headway Personal Option, która kosztuje 87 dolarów i umożliwia zastosowanie systemu na dwóch serwisach opartych o WordPressa
 • Headway Developer Option, która kosztuje 164 dolary i umożliwia zastosowanie systemu na dowolnej liczbie witryn korzystających z WordPressa

Niestety, autorzy Headway nie przewidzieli okresu próbnego, dzięki któremu moglibyśmy przetestować możliwości systemu. Zanim zdecydujemy się na zakup, polecam zapoznać się z działem FAQ, z którego dowiemy się, między innymi, że z systemu Headway mogą skorzystać tylko osoby, które utrzymują swoje blogi na własnym serwerze, pod własną domeną. To smutna wiadomość dla blogerów korzystających z platformy WordPress.com.

Poza tym, trzeba zwrócić uwagę na warunki techniczne serwera, na którym trzymamy naszego bloga. Musi on obsługiwać PHP 4 lub nowszy oraz bazę danych MySQL 4 lub nowszą. Również WordPress zainstalowany na serwerze musi być w wersji 2.8 lub nowszej.

Podstawowe cechy systemu Headway

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej w teorii o tym, jakie możliwości daje system Headway, polecam zapoznać się z działem Features, gdzie, między innymi zamieszczony jest dość długi film wideo (prezentuję go poniżej), wyjaśniający w pewnym stopniu koncepcję tworzenia szablonu dla WordPressa z wykorzystaniem tego systemu.

Autorzy rozwiązania chwalą się, między innymi, że dzięki wizualnemu edytorowi, wszyscy Ci, którzy nie znają się na programowaniu, będą mogli stworzyć nie tylko zwykłe blogi, ale także serwisy firmowe i sklepy internetowe, natomiast tzw. wyjadacze, będą mogli pójść jeszcze dalej.

Twórcy Headway zwracają również uwagę na to, że dzięki ich systemowi będziemy mogli zadbać o większą niż standardowo optymalizację naszego serwisu pod względem wyszukiwarek (SEO).

Do naszej dyspozycji oddają również dość bogatą dokumentację systemu.

Podsumowanie

Oczywiście, do wszystkich tych chwytów marketingowych, które mają nas zachęcić do kupna produktu, należy pochodzić z dystansem i, po dogłębnym zapoznaniu się z możliwościami systemu, podjąć decyzję o jego nabyciu lub nie. Należy mocno zastanowić się nad tym, czy oferuje nam on coś więcej od naszej wiedzy i doświadczenia.

Dla mnie, jako laika jeśli chodzi o zagadnienia programowania w PHP i MySQL, na pierwszy rzut oka system Headway wydaje się interesujący. Początkującym blogerom może on na pewno ułatwić stworzenie własnego, indywidualnego wyglądu bloga, natomiast tym, którzy stawiają swoim klientom serwisy oparte na WordPressie, pozwolą skrócić czas pracy.

Trudno mi coś więcej powiedzieć na temat systemu, ponieważ, tak jak wspomniałem wcześniej, nie ma możliwości przetestowania go za darmo, a w obecnej chwili nie mam potrzeby wydawania ok 300 złotych na produkt, którego działania nie mogę najpierw sprawdzić.

Z przyjemnością jednak poznam opinię osób, które mocno siedzą w temacie WordPressa. Czy warto inwestować w tego typu systemy, czy jednak robić wszystko samemu od początku do końca? Zdecydowalibyście się na zakup tego systemu, czy wolicie opierać się na waszej wiedzy i doświadczeniu?

8 thoughts on “Headway – interesujący system do tworzenia szablonów dla WordPressa

 1. Podobno strony internetowe też można robić tylko w edytorze WYSIWYG. Niestety obawiam się, że to ta sama kategoria. :-)

 2. Nie sądzę żeby jakikolwiek edytor WYSWIG był lepszy niż dobrze napisany kod.
  Zwykle takie edytory są całkiem niezłe jeśli się w nich tworzy raz, natomiast jest coraz
  gorzej jeśli tylko edytujemy i zmieniamy coś co już zrobiliśmy. Wtedy z kodem dzieją się
  rzeczy które zadziwią nawet export doc do html-a w Wordzie.

  Po drugie, w sieci jest coraz więcej stron które nie są skuteczne.
  Są wykonane w właśnie takich kreatorach w "3 minuty" i niestety bez jakiejkolwiek strategii tego co chcemy
  przekazać.
  Czyli mamy wysyp stron wyglądających tak samo jak 1000 innych tylko z inną firmą, czy autorem. Blogi bronią się jeszcze tym, że najważniejsza w nich jest treść.

  Z takim edytorem dodatkowo jest tak jak z pierwszą drukarką, użytkownika. Dokumenty zawierają wszystkie czcionki i kolory dostępne w systemie, oraz ramki podkreślenia itp. Dopiero później nabieramy smaku co do wykonywania takich dokumentów. Tak samo jest z kreatorami. Jest dobrze jak początkujący użytkownik pozostanie przy jakimś domyślnym wzorze. Problem zaczyna się gdy chce on skorzystać z wszystkich dostępnych opcji, bo skoro są dostępne to chyba się do czegoś przydają, prawda?

  1. Ja też podchodzę do tego rodzaju "wszystkomających" rozwiązań z dystansem, dlatego nie zdecyduję się na zakup Headwaya. Pierwsze wrażenie jest pozytywne, bo wydaje się, że dzięki temu systemowi raz, dwa zrobimy pięknie wyglądającą stronę, ale jak ktoś "liznął" przynajmniej trochę XHTMLa i CSSa, równie dobrze zrobi to sam. Dodatkowo, nabiera się dzięki temu doświadczenia i uczy się na błędach.

   Zgadzam się też z tym, że strony stworzone przy pomocy takiego systemu będą wyglądały podobnie. Niestety, szablon nie zastąpi inspiracji i oryginalności projektu.

 3. Moim zdaniem lepiej zdecydować się na płatny szablon. Albo pobawić się z darmowymi frameworkami dla WordPressa, Joomli, żeby się rozeznać w temacie.

 4. Zgadzam się z kolegą Adamem, lepiej, jeśli już mamy płacić, zdecydować się na płatny szablon, kupiony w jakimś serwisie, lub u kodera, ma to tą przewagę że możemy liczyć na support autora tematu.

 5. Jest też coś takiego jak Artisteer, ale posiada chyba mniej funkcji, a też jest płatny.

Komentarze zostały wyłączone.