stat24, xannstat, 7point

Zacząłem się ostatnio rozglądać za możliwością zastosowania na blogu alternatywnego dla Google Analytics systemu statystyk stron. Wrzuciłem na wyszukiwarkę hasło “statystyki stron” i przejrzałem wszystkie serwisy na pierwszych dwóch stronach wyników wyszukiwania. Spośród nich wybrałem trzy, które moim zdaniem warto rozważyć.

Po co mi inny system statystyk?

Ktoś może zapytać, dlaczego chcę zastosować inny system statystyk skoro Google Analytics jest za darmo (aby być szczerym to powiem, że wersja darmowa jest dostępna do pewnego pułapu ilości odsłon) i w dodatku oferuje bardzo bogatą ilość opcji, pod kątem których badany jest ruch na naszych serwisach.

Odpowiedź jest taka, że chcę się na własne oczy przekonać, czy rzeczywiście, tak jak niektórzy piszą, wyniki statystyk mogą się znacznie różnić w zależności od zastosowanego systemu obliczeń. Do tego dochodzi również fakt, że Google zapowiedziało w ostatnich dniach wprowadzenie możliwości ukrywania się użytkowników przed skryptem Analytics, co w znacznym stopniu może wpłynąć na wyniki statystyk.

Wybór trzech wymienionych dalej, w kolejności alfabetycznej, serwisów oferujących system statystyk dla naszych stron jest jak najbardziej subiektywny. Kierowałem się nie tylko tym, czy usługi te są darmowe, czy płatne. Zależało mi przede wszystkim na podobnej do Analytics liczbie opcji, pod kątem których badany jest ruch na stronie, ale także, a może przede wszystkim, na sposobie prezentacji statystyk. Atrakcyjny, a zarazem czytelny sposób prezentacji wyników to dla mnie podstawa.

Nie będę wchodził w szczegóły ofert jakie proponują wymienione niżej firmy, bo to można sprawdzić na ich stronach. Zwrócę uwagę tylko na to, co mi się w nich podoba a co nie.

7point

Tak się składa, że pierwszy w zestawie 7point podoba mi się z całej trójki najbardziej. Już pierwsze wrażenie, jakie człowiek odnosi po zetknięciu się z witryną tej firmy jest bardzo pozytywne. Strona serwisu wygląda schludnie i nowocześnie, a firma, oprócz statystyk oferuje jeszcze kilka innych usług związanych z prowadzeniem biznesu w Internecie.

Jeśli chodzi o pozytywy, to można do nich zaliczyć:

 • możliwość skorzystania z systemu darmowych statystyk. Obarczony jest on co prawda kilkoma warunkami, ale ważne, że w ogóle jest taka opcja.
 • możliwość przetestowania systemu przez 14 dni za darmo. Później, albo zostajemy przy systemie darmowym, albo płacimy abonament, którego wysokość uzależniona jest od ilości odsłon w miesiącu. Najtańszy abonament to 8 zł + VAT miesięcznie.
 • duża ilość opcji, pod kątem których badany jest ruch na witrynie
 • atrakcyjny sposób przedstawienia wyników statystyk
 • możliwość obejrzenia wersji demonstracyjnej panelu statystyk bez zakładania konta
7point - panel statystyk
7point - panel statystyk

Do tego wszystkiego witryna dotycząca usługi jest bogata w treści mające pomóc w instalacji i konfiguracji systemu statystyk. Moim zdaniem ilość możliwych do zastosowania narzędzi oferowanych przez 7point, a ponad to zróżnicowana oferta cenowa stawia 7point w czołówce serwisów z tej dziedziny Internetu w Polsce.

Stat24

Stat24 natomiast, to firma, z której usług skorzystałem na początku swojej przygody z Internetem jako autor i właściciel własnego serwisu w sieci i dlatego znalazła się w tym zestawieniu po części z sentymentu. I chociaż wygląd witryny stat24 nie zmienił się w znacznym stopniu od tych czterech lat to możliwości jakie oferuje firma są podobne do tych od 7point.

Moim zdaniem, zalety skorzystania z usług tej firmy są podobne do tych jakie wymieniłem opisując 7point. Stat24 oferuje bowiem, zarówno darmowy jak i płatny system statystyk oraz 14-dniowy okres próbny. Najtańszy system statystyk płatnych kosztuje 9 złotych miesięcznie + VAT.

stat 24 - panel statystyk
stat 24 - panel statystyk

Jak widać na ilustracji powyżej, panel statystyk oraz sposób prezentacji wyników różni się znacznie od tego z 7point, ale według mnie jest równie intuicyjny i przejrzysty i atrakcyjnie podany. Wersję demo panelu statystyk można obejrzeć bez zakładania konta w serwisie.

xannSTAT

xannSTAT to najmłodszy z prezentowanej trójki serwis oferujący system statystyk stron. Widać to chociażby po wyglądzie witryny. Oferta xannSTAT nie jest już tak zróżnicowana jak dwóch pozostałych firm. Na plus należy zaliczyć możliwość skorzystania z ograniczonej funkcjonalnie, ale dostępnej wersji darmowej. Wersja płatna to wydatek jednorazowy w wysokości 50 złotych netto za każdą domenę objętą systemem statystyk. Niestety nigdzie na stronie nie mogłem znaleźć informacji, czy dostępny jest okres testowy dla wersji płatnej.

xannSTAT - panel statystyk
xannSTAT - panel statystyk

To co nie podoba mi się w xannSTAT to wygląd panelu statystyk. Tak jak w pozostałych dwóch przypadkach, jego wersję demo można zobaczyć bez zakładania konta. Niestety, kolory jakie zastosowano w panelu nie przekonują mnie. Ten brąz w zestawieniu z różnymi odcieniami żółtego i pomarańczowego strasznie męczy mój wzrok. Osobiście wolę nieco stonowane kolory. A Wam się podoba czy nie?

Z jakich systemów statystyk korzystacie?

Właśnie, ciekaw jestem, czy korzystacie z jakichś innych systemów statystyk niż Google Analytics? Czy są to rozwiązania płatne, czy darmowe? Opiszcie je w komentarzach, a ja z przyjemnością się im przyjrzę :)

15 thoughts on “Statystyki stron – wybrane alternatywy dla Google Analytics

  1. Wszystkie te systemy znam, jednak ilości informacji, jakich dostarczają nie można porównać do GA.

   Statystyk InTrack obecnie nie używam, bo nie korzystam z Blogvertisingu.

   Od 1 czerwca zainstaluję na okres testowy systemy dostarczane przez stat24 i 7point i po miesiącu napiszę na blogu o wynikach obserwacji. Wtedy zobaczymy czy zdecyduję się na zostawienie ich na stałe, czy nie.

   1. @Piotr: Wiem, że minęło mnóstwo czasu (od 30 maja 2010 roku) ale czy może dokonałeś tych testów? Interesuje mnie różnica w ilości odwiedzin / unikalnych użytkowników / fraz kluczowych pomiędzy Stat24 a GA – niestety nie mam możliwości przeprowadzenia tego typu testów ze względu na irytujące popupy jakie generuje darmowy Stat24.
    Z góry dzięki za odpowiedź!

    1. Systemu Stat24 nie przetestowałem, ponieważ jego wdrożenie na strony generowane dynamicznie (tak jak to się dzieje w WordPressie) jest dla mnie zbyt skomplikowane w stosunku do zysków, jakie mógłbym czerpać.

  1. Dzięki za przypomnienie ich nazwy :) Widziałem je gdzieś kiedyś przypadkowo dawno temu i ich nazwa wyleciała mi z głowy. Zaraz się im przyjrzę jeszcze raz ;)

   1. Ja aktualnie korzystam tylko z WordPress Stats i Google Analytics – nie potrzeba mi więcej statystyk, a i tak muszę się odzwyczaić od przeglądania ich parę razy dziennie. ;]

 1. Haaaa. Zapomniało się o systemie Piwik. Bardzo dobre staty, może wizualnie dość archaiczne, ale dobrze działają, i co ważne są "real time". I to mi się bardzo podoba. Masz wejście masz od razu info. System mało popularny w Polsce, ale ma imponujące statystyki PR bodajże 9. Polecam. Sam korzystam.

  A nawiasem mówiąc trafiłem do Ciebie na stronę przypadkiem i bardzo mi przypadła do gustu :D

  1. Piwik znam, ale wstrzymałem się z zastosowaniem go ze względu na to, że ludzie narzekają na duży rozrost bazy danych (dla niezorientowanych, jest to system statystyk, który instaluje się na własnym serwerze). No i wygląd wyników jakoś też specjalnie nie powala na kolana.

   P.S. Cieszę się, że blog się podoba i zapraszam ponownie :)

 2. Xannstat to system statystyk dla pozycjonerów. Wyłapuje hasła z długiego ogona, pod które pozycjonuje się strony internetowe. Nie są to więc klasyczne wybajerowane statystyki, a służą raczej konkretnemu celowi. Prawda jest taka, że nic chyba nie przebije GA. Wracając jednak do samych statystyk. Zwykle serwer na którym stoi dana strona ma również swoje statystyki, które zwą się Webalizer. Większość hostingów ma włąśnie te.

 3. Używam xannstat'y w wersji PRO i bardzo sobie je chwale, wcześniej używałem google analityc ale bardzo brakowało mi informacji kto jest w obecnej chwili na mojej stronie, w żaden sposob nie mogłem się dowiedzieć skąd była osoba która wysłała do mnie wiadomość z strony

Komentarze zostały wyłączone.