Fundacja SPINA

Ze względu na to, że od początku istnienia bloga dostaję co jakiś czas prośby od rodziców i opiekunów dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową dotyczące wskazania instytucji, która pomogłaby w ich leczeniu i rehabilitacji, chcę dziś wspomnieć o Fundacji SPINA.

Według statystyk bloga mój artykuł o rozszczepie kręgosłupa cieszy się niesłabnącym powodzeniem i właściwie od momentu jego opublikowania nie schodzi z pierwszego miejsca najpopularniejszych wpisów. Wniosek z tego jest taki, że informacje o tej chorobie są cały czas poszukiwane przez użytkowników internetu. Stąd też pomysł na przybliżenie Wam działalności fundacji SPINA, której członkiem jest koleżanka Beata Kądziołka i to ona zainicjowała powstanie tego wpisu.

Misja fundacji

Pozwólcie, że posłużę się cytatem ze strony fundacji:

Nasza fundacja powstała z zaangażowania i troski o dzieci, które mają ogromną szansę na pełną integrację w społeczeństwie. Szansę na radość i osiąganie sukcesów.
Ich start w życiu jest trudniejszy niż zdrowych kolegów i koleżanek. Ich zdrowe funkcjonowanie wymaga współpracy specjalistów różnych dziedzin oraz wielkiego zaangażowania rodziców, którzy zmuszeni są do koordynowania tych inicjatyw. W wielu przypadkach wysiłki te uwieńczone są wspaniałymi rezultatami.
W wielu rezultat jest niewspółmierny do włożonej pracy.

Fundacja Spina ma polsko-norweskie korzenie.
Dlatego chcielibyśmy możliwie jak najlepiej wykorzystać doświadczenia i osiągnięcia obu państw w tej dziedzinie. W Norwegii wysoko rozwinięta diagnostyka prenatalna pozwala na wczesne rozpoznanie schorzenia i leczenie dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową i innymi wadami wrodzonymi. Niestety większości z tych dzieci nie jest dana szansa narodzin. Jeżeli jednak takie dziecko przyjdzie na świat, zostaje otoczone kompleksową opieką, jak również cała jego rodzina.

Pozostałe informacje

Na stronach Fundacji SPINA możecie również przeczytać o dwóch programach, które Fundacja realizuje w ramach swojej działalności. Ogólnie rzecz biorąc mają one za zadanie pomóc w badaniach prenatalnych oraz pomóc w integracji dzieci z rozszczepem kręgosłupa ze zdrową częścią społeczeństwa.

Na stronach Fundacji znajdziecie również mnóstwo adresów do osób i instytucji związanych ze zdrowiem i niepełnosprawnością (szpitale, poradnie, lekarze, placówki rehabilitacyjne, organizacje, stowarzyszenia, kluby). Dzięki stronie Fundacji możecie zgłaszać prośby o pomoc, a także chęć niesienia pomocy innym.

Dla zainteresowanych powiem jeszcze, że od niedawna Fundacja SPINA ma swoją stronę fanowską na Facebooku.

Podsumowanie

Po przejrzeniu serwisu Fundacji mogę z czystym sumieniem polecić ją wszystkim zainteresowanym tematyką dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową oraz innymi wadami wrodzonymi. Jeśli znacie podobne serwisy w polskim internecie, podzielcie się tą wiedzą z innymi w komentarzach. Niech to miejsce będzie pomocne dla wszystkich zainteresowanych tematem.