MyFonts

Dziś wpis przeznaczony dla początkujących adeptów grafiki komputerowej, ponieważ wierzę, że doświadczeni ludzie z branży wiedzą o czym będzie mowa. Chodzi oczywiście o serwis MyFonts, który jest bodaj największą na świecie skarbnicą fontów przeznaczonych nie tylko dla internetu ale dla każdego rodzaju projektu graficznego, którego częścią lub całością jest tekst.

Znajdź font dla siebie

MyFonts to przede wszystkim zbiór bogatej kolekcji darmowych i płatnych fontów do wykorzystania w dowolnym projekcie. Serwis oferuje bardzo szerokie możliwości wyszukiwania odpowiednich fontów. Czcionki możemy wyszukiwać uwzględniając, między innymi: producenta, autora, cenę, ocenę użytkowników, specyfikację techniczną, kategorie (szeryfowe, bezszeryfowe, itp.), tagi, czy obsługiwany język.

My, jako Polacy, musimy szczególnie zwracać uwagę na ten ostatni punkt, ponieważ trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie wszystkie dostępne w serwisie fonty posiadają w swoich zestawach “polskie” litery. Najlepszą metodą na sprawdzenie, czy dany font ma w swojej kolekcji znaki diakrytyczne polskiego alfabetu jest wpisanie w okno “sample text” standardowej formuły zażółć gęślą jaźń (przykład poniżej).

MyFonts - sprawdzamy polskie znaki diakrytyczne
MyFonts - sprawdzamy polskie znaki diakrytyczne

Jaki to jest font?

Jedną z funkcji MyFonts, z których korzystam bardzo często jest rozpoznawanie fontów dzięki analizie bitmapy. Jeśli trafimy na serwis, w którym użyto fontu, którego nazwy nie znamy, możemy zrobić zrzut ekranowy (screenshot) witryny i wgrać go do analizy.

MyFonts - analiza fontu z obrazka
MyFonts - analiza fontu z obrazka

Trzeba przyznać, że algorytm odpowiedzialny za analizę fontów jest dość precyzyjny, pod warunkiem jednak, że tekst na ilustracji jest wyraźny, a font jest ogólnie dostępny do sprzedaży. Musimy pamiętać o tym, że firmy czasem zamawiają wykonanie fontów na wyłączność.

Chcesz czegoś więcej?

Jeśli jesteś artystą, możesz zaproponować sprzedaż swoich fontów poprzez stronę MyFonts. W ramach serwisu działa oczywiście blog, którego lekturę polecam. MyFonts ma również swoje profile na Facebooku i Twitterze.

Podsumowanie

Moim zdaniem największymi zaletami MyFonts jest to, że:

  • oferuje on zarówno fonty darmowe jak i płatne, wśród których są te z polskimi literami
  • jest możliwość przetestowania wyglądu fontu przed zakupem
  • istnieje możliwość zakupu pojedynczych fontów
  • posiada narzędzie do rozpoznawania fontów z ilustracji

Wszystko to sprawia, że warto z niego często korzystać, co sam robię i innym polecam.

Ciekaw jestem, czy znacie jeszcze inne, ciekawe serwisy tego typu. Jeśli tak, napiszcie o nich w komentarzach.

5 thoughts on “MyFonts – skarbnica fontów dla internetu i nie tylko

  1. Serwis MyFonts.com to oczywiście "klasyka gatunku" :).

    Istnieje też serwis http://www.dafont.com, w którym można znaleźć całą masę darmowych fontów. Niestety z mojego doświadczenia wynika, że raczej rzadko mają one polskie znaki. Serwis jest jednak wart odnotowania – baza jest dość duża. Pobierając fonty należy jednak zwrócić uwagę na licencję, na jakiej zostały udostępnione – nie wszystkie są darmowe do użytku komercyjnego.

Komentarze zostały wyłączone.