Adobe Photoshop Lightroom 3

Od dziś można już kupić (jeszcze nie w Polsce) stabilną wersję Adobe Photoshop Lightroom 3. Jest to wersja Photoshopa dedykowana tylko i wyłącznie do edycji fotografii cyfrowej, a jej grupą docelową są fotograficy zawodowi i zaawansowani amatorzy. Jak zwykle nowa wersja aplikacji przynosi ze sobą wiele nowości, które w dalszej części artykułu postaram się krótko opisać. Anglojęzycznych czytelników bloga odsyłam do źródła.

Nowe i ulepszone funkcje w Lightroom 3

Zaawansowana redukcja szumów – autorzy programu chwalą się tą opcją na pierwszym miejscu i trzeba przyznać, że efekt tego filtra zaprezentowany na krótkim filmie wideo robi wrażenie.

Zwiększona wydajność – program ma działać szybciej we wszystkich etapach pracy nad zdjęciem, począwszy od zgrywania fotografii z aparatu, skończywszy na edycji i druku.

Obsługa filmów wideo nagranych lustrzankami – to zupełna nowość w stosunku do Lightroom 2. Nowa wersja programu umożliwia katalogowanie plików wideo tak samo, jak to ma miejsce z plikami zawierającymi zdjęcia.

Znaki wodne – zwiększono możliwości wstawiania do fotografii znaków wodnych poprzez umożliwienie ustawienia jej wielkości, miejsca na zdjęciu oraz regulację przezroczystości. Jako znak wodny można wykorzystać tekst lub grafikę.

Łatwiejszy import zdjęć – usprawniono interfejs towarzyszący importowi zdjęć z aparatu na komputer. Teraz będziemy mogli jeszcze dokładniej zaplanować jakie zdjęcia i do jakich katalogów chcemy je umieścić.

Pudełko z Lightroom 3
Pudełko z Lightroom 3

Korekta perspektywy – ta opcja przyda się, gdy na zdjęciu znajdzie się wysoki budynek. Dzięki korekcji perspektywy będziemy mogli go niejako go wyprostować. Sam jestem ciekaw na ile ta opcja faktycznie wpłynie na estetykę zdjęć.

Bardziej elastyczny wybór opcji drukowania – pozwoli on, między innymi, na dowolną konfigurację ilości, formatów i wielkości zdjęć do druku na jednej stronie.

Korekta wad obiektywów – wszyscy wiemy, że nie ma obiektywu doskonałego dlatego w Lightroom 3 umożliwiono korekcję takich wad obiektywów jak: zakłócenia geometryczne, aberracja chromatyczna i winietowanie.

Integracja z serwisem Flickr – twórcy Lightroom 3 nie zapomnieli o idei Web 2.0 i o największym na świecie serwisie społecznościowym umożliwiającym publikację swoich zdjęć. Teraz wgrywanie fotografii do swojego profilu w serwisie Flickr będzie możliwe już z poziomu programu.

Ulepszone opcje tworzenia prezentacji – w Lightroom 3 będziemy mieli więcej opcji umożliwiających przygotowanie atrakcyjnych prezentacji naszych zdjęć, a zupełną nowością jest tworzenie z nich filmów w technice HD, oczywiście z podkładem muzycznym.

Live-View na większym ekranie – jeśli podłączymy do laptopa lub komputera aparat wyposażony w funkcję Live-View, będziemy mieli możliwość kadrowania zdjęć na większym ekranie. Opcja bardzo przydatna, moim zdaniem, szczególnie w studio.

Symulacja ziarna kliszy światłoczułej – tę opcję szczególnie powinni polubić zwolennicy fotografii analogowej. Umożliwia ona wprowadzenie w czystych jak łza fotografiach symulacji ziarna kliszy światłoczułej o wysokim ISO. To z czym niektórzy zawzięcie walczą, dla innych staje się atrakcyjnym narzędziem. Opcję tę wypróbowałem na wersji beta programu i polecam ją stosować szczególnie na fotografiach czarno-białych.

Podsumowanie

Jak więc widać, nowości i ulepszeń w programie jest sporo i szczerze mówiąc zastanawiam się nad zakupem Lightrooma, jak już będzie u nas dostępny. Do tej pory korzystam bowiem głównie z programu do edycji zdjęć dostarczonego razem z lustrzanką.

A jak to jest z Wami? Z jakiego programu do archiwizacji i edycji swoich zdjęć korzystacie? Czy jest to klasyczny Photoshop, Lightroom czy jeszcze jakiś inny?

7 thoughts on “Adobe Photoshop Lightroom 3 – dziś premiera

 1. Osobiście jestem wielkim zwolennikiem LR. Co prawda dopiero się uczę go obsługiwać i jestem całkowitym adeptem w temacie obróbki zdjęć, ale LR można powiedzieć zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Wspomniane przez Ciebie nowości w większości obecne są już w wersji beta i beta2 ( której obecnie używam). Działają one dobrze choć trochę opornie tzn. momentami dość długo trzeba czekać na wczytanie się niektórych opcji, podczas gdy reszta programu chodzi sprawnie.

  Podobne problemy są z ładowaniem ( czytaj importowaniem) zdjęć do programu. W porównaniu do poprzednich wersji w tym v.2 czy wcześniejszych, trwa to niemiłosiernie długo. Szczególnie denerwujące jest to, gdy próbuje się zaimportować dużą ilość RAW-ów np kilkaset. Pewnego razu zdążyłem przygotować sobie obiad i następnie go zjeść zanim program uporał się z załadowaniem zdjęć. Wiec dla mnie najważniejszą poprawką w wersji finalnej jest oczywiście szybsze importowanie zdjęć.

  Przez parę miesięcy zabawy z LR w wersji 3 beta program cholernie mi się spodobał. Szkoda tylko, że jest on tak strasznie drogi. I to nie jest na kieszeń zwykłego fotoamatora. Zwłaszcza, że byłby on wykorzystywany tylko do domowego wywoływania RAWów. To się mija z celem zwłaszcza, że są darmowe produkty. :)
  Co nie zmienia fakty, że LR to najlepsza cyfrowa ciemnia do pracy nad zdjęciami
  ( przynajmniej moim zdaniem, inni mogą mieć odmienne poglądy:) )

  Pozdrawiam

  1. Osobiście też LR bardzo mi się podoba. Cena ok. 1200 zł (bo tyle trzeba mniej więcej liczyć, że będzie LR kosztował) rzeczywiście dla zwykłego śmiertelnika, który obrabia zdjęcia "od wielkiego dzwonu", kilka razy w roku, może być barierą w jego zakupie, ale myślę, że miłośnik fotografii, a zwłaszcza ktoś, kto na niej zarabia, nie powinien się zastanawiać tylko kupować. To też oczywiście tylko moje zdanie :)

 2. Aż 1200 pln będzie kosztował? To sporo. Nigdy z tego programu nie korzystałem i za taką cenę bym tego programu raczej nie kupił. Gdzieś za 800 zł widziałem pakiet Corela X3, więc gdybym miał do wyboru, to bym kupił sobie Corela. Mi się wydaje, że jak za narzędzie do edycji foto cena 1200 pln to bardzo dużo. 350-450 max. powinien taki program kosztować. Ja używam PS'a, ewentualnie Gimpa.

  1. Wszystkie programy Adobe nie należą do tanich więc i dla Lightrooma nie będzie wyjątku. Ceny w dolarach to, odpowiednio: 299 za pełną wersję i 99 za upgrade dla starszej wersji programu.

 3. "Jest to wersja Photoshopa"
  Matko jedyna. Co Photoshop ma wspólnego z Lightroomem? Całkowicie różne programy. Pierwszy to edytor bitmap, drugi to "wołarka" RAW'ów. Lightroom był napisany przez zupełnie inna firmę, Adobe wykupił go i rozwija.
  Wspólne mają częściowo nazwę i engine który przetwarza pliki RAW (w Photoshopie nazywa się on Camera Raw). I nic więcej.

 4. Lightroom jest świetnym programem, zresztą Adobe raczej kiepskich programów nie robi :) Podoba mi się, że dali wersję dla uczniów/nauczycieli, jako student kupiłem sobie w komputroniku oryginalnego LR3 za znacznie mniejszą kasę niż kosztuje normalny full, a dla studentów grafiki/foto, to świetne rozwiązanie IMHO!

Komentarze zostały wyłączone.