Blox.pl

Blox to, oprócz Onetu, chyba najbardziej popularna, rodzima, darmowa platforma blogowa (pomijam popularne u nas, ale zagraniczne serwisy takie jak Blogger i WordPress.com). Nie, nie zamierzam zdradzać WordPressa na rzecz żadnego innego systemu blogowego. Założyłem sobie konto na Bloxie tylko po to, aby poznać ten system pod kątem projektowania dla niego szablonów blogowych, a skłoniły mnie do tego “koszmarki”, na które czasem trafiam.

Zakładamy bloga

Zanim jednak będziemy mogli zmienić wygląd bloga na Bloxie, musimy go najpierw założyć i wstępnie skonfigurować. Proces ten przebiega następująco:

 1. Rejestrujemy się w serwisie Blox – każdy użytkownik Bloxa może mieć więcej niż jeden blog, dlatego nazwa użytkownika, którą podamy w trakcie zakładania konta nie koniecznie musi być identyczna z nazwą, która pojawi się w adresie bloga
 2. Po aktywacji konta możemy przejść do zakładania nowego bloga, gdzie w odpowiednim formularzu podajemy jego adres (adres ten ma postać naszadowolnanazwa.blox.pl), tytuł bloga i jego opis. Należy pamiętać o tym, że o ile tytuł bloga i jego opis możemy w każdej chwili zmienić, to adresu już nie. Warto więc dobrze przemyśleć obie kwestie i dla lepszej indeksacji przez wyszukiwarki zarówno tytuł bloga jak i jego adres ustalić na takie same.
 3. W trzecim kroku pozostaje nam już tylko wybrać wstępny szablon naszego bloga, zaakceptować regulamin, wpisać antyspamowy token i gotowe. Możemy się cieszyć z naszego nowego bloga na Bloxie.

Zmieniamy wygląd bloga

W sumie te trzy kroki wystarczą, aby móc zacząć blogować na Bloxie, jednak moja ciekawość skierowana była na możliwości zmiany jego wyglądu. Okazuje się, że w Bloxie mamy do dyspozycji edytor kodu CSS, a to już dużo. Wystarczy tylko podstawowa wiedza z zakresu CSS i odrobina kreatywności, aby nasz blog na Bloxie nie wyglądał jak tysiące innych, a przede wszystkim był przyjazny w odbiorze dla jego czytelników.

Początkującym użytkownikom Bloxa chcącym nadać swojemu blogowi indywidualnego charakteru proponuję właśnie taką kolejność: najpierw wybrać sobie szablon, którego układ nam najbardziej odpowiada, a następnie zmieniać wygląd jego elementów w edytorze kodu CSS.

Szablony Kate Mac
Szablony Kate Mac - perełka wśród blogów na Blox.pl

Jak we wszystkich darmowych systemach blogowych warto przed przystąpieniem do jakichkolwiek zmian zapoznać się ze strukturą kodu CSS odpowiedzialną za wygląd szablonów bloga. Pomocny w tym będzie oficjalny blog Bloxa. Polecam również blog Szablony Kate Mac, w którym znajdziecie wiele praktycznych porad dotyczących zmiany wyglądu blogów na Bloxie, a także pokaźną listę gotowych, ciekawych stylistycznie szablonów. Już sam wspomniany blog zrobił na mnie ogromne wrażenie i pozwala uwierzyć, że nawet na prostej platformie blogowej można stworzyć oryginalnie wyglądające blogi.

Podsumowanie

Już teraz mogę Wam powiedzieć, że podjąłem się zmiany wyglądu bloga, którego czytam regularnie, ale jego wygląd pozostawia wiele do życzenia, szczególnie, że wiele z jego czytelników to osoby niepełnosprawne mogące mieć problemy ze wzrokiem. Mam nadzieję, że po tych zmianach zarówno jego Autorka jak i czytelnicy będą zadowoleni. O efektach tych zmian na pewno dam znać na swoim blogu.

13 thoughts on “Blox.pl dla początkujących – jak założyć bloga?

  1. Całkowicie się z Tobą zgadzam i gdybym miał sam prowadzić bloga na jakimś darmowym systemie to wybrałbym właśnie Bloxa. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na jego popularność i związany z tym prestiż. To zupełnie coś innego niż onetowe blogaski ;)

 1. Kiedyś korzystałem z blox-a i trzeba przyznać, że jest dobry, ale od czasu, kiedy to zacząłem bojkotować wszystko spod znaku Agory ani mi się śni cokolwiek na nim stawiać. Wybieram wordpressa ;)

 2. Ja kiedyś blogowałam na blog.pl i na nieistniejącym już blog.as (który wtedy najbardziej przypadł mi do gustu – można go było w każdym detalu dostosować do siebie). Teraz próbowałam bloggera, jako darmowej platformy (zresztą już parę razy do niego wracałam), ale jednak ten wordpress przyciąga mnie do siebie jak magnes… :)

  1. Jeśli ktoś ma czas, pieniądze i trochę wiedzy na temat tworzenia stron w html i css, żeby oprócz samego pisania opiekować się swoim blogiem od strony technicznej to nie ma jak WordPress na własnym serwerze :)

 3. Ja tam wolę WordPress, nawet .com. Wystarczy podpiąć własną domenę za 20 zł i mało osób zauważy, że to blogowa wersja WP, a nie hostowana :) A w bloxie najbardziej wkurza mnie ten panel z podobnymi blogami, który jest przyczepiony po prawej stronie

 4. Korzystałem z Blox.pl przez 5 lat (w sumie nadal korzystam). Moim zdaniem to najlepsza platforma blogowa w Polsce – z pewnością jeśli chodzi o poziom blogów, przynajmniej moim zdaniem. Nie jest pozbawiona wad, ale ma jednak więcej zalet :) Teraz piszę na nowym blogu pod starą nazwą, na własnej domenie i hostingu i poznaję WordPressa. W tym Twój blog, Piotrze, okazał się bardzo pomocny. Za co chciałem Ci podziękować!
  PS. Gdybyś zajrzał na http://wroclawzwyboru.pl/ i podpowiedział, co można poprawić, zmienić, to byłbym bardzo wdzięczny :)

  1. Dzięki za miłe słowa :) Co do Twojego bloga to właściwie nie ma co poprawiać bo szablon masz od jednej z najlepszych firm, które takie usługi oferują. Teraz wystarczy tylko pisać i czekać na czytelników :)

 5. Ja początkującym blogerom radziłbym jednak zacząć korzystać od razu z blogspot lub wordpress.com. Nie są to trudne platformy blogowe, a z pewnością lepsze od blox. Jednak jeśli ktoś uprze się przy tych "gorszych", to blox jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Jak sam napisałeś można nawet edytować CSS, czego inne ("gorsze") nie posiadają.

 6. Kilka już ładnych lat minęło, a moim zdaniem nadal blox jest najlepszą Polską darmową platformą blogową. Oczywiście teraz chyba jest większa świadomość i częściej się blogerzy przenoszą na własne domeny i serwery, ale jednak jest sporo odbiorców darmowych blogów.
  Ale patrząc ogólnie to bardzo fajnie dostosował się do użytkowników Blogger. Jeszcze jest kilka mankamentów, ale jest znacznie lepiej niż kiedyś.

 7. Posiadam bloga na blogspot, wordpress i blox. W moim przypadku sentyment bierze górę :) Uwielbiam wordpressa za jego funkcjonalność, a zarazem prostotę. Nie mniej jednak blox był pierwszy, więc do niego najczęściej wracam :)

Komentarze zostały wyłączone.