Blox.pl

W dzisiejszym wpisie chcę Wam pokazać na konkretnym przykładzie, jak możemy zmienić wygląd bloga, którego założyliśmy na Bloxie. Co prawda możliwości ingerencji w układ i elementy bloga nie mamy zbyt wiele, ale te które są dostępne w zupełności wystarczą, żeby nadać blogowi indywidualnego charakteru.

Zmiana wyglądu bloga Anny Bartuszek

W poprzednim wpisie o Bloxie pisałem Wam, że przymierzam się do zmiany wyglądu bloga, którego czytam regularnie. Tym blogiem jest internetowy dziennik Anny Bartuszek. Przed zmianą wyglądał on tak jak na ilustracji poniżej.

Blog annablack.blox.pl w starej wersji
Blog annablack.blox.pl w starej wersji

Po moich zmianach, przeprowadzonych oczywiście pod kontrolą Ani ;) blog obecnie wygląda tak:

Blog annablack.blox.pl w nowej szacie
Blog annablack.blox.pl w nowej szacie

Nie jest to na pewno mistrzostwo świata, ale różnicę widać od razu. Głównym celem, jaki sobie postawiłem była poprawa czytelności bloga i z komentarzy jakie można na nim przeczytać, to się udało.

Tak jak sugerowałem Wam w poprzednim wpisie, pracę nad zmianą wyglądu bloga zacząłem od wyboru jednego z dostępnych, gotowych szablonów, którego układ mi odpowiadał. Następnie przygotowałem grafikę (w tym przypadku były to raptem dwa pliki) i wziąłem się za edycję kodu CSS. I tu, niestety, spotyka nas przykra niespodzianka, bo kod CSS użyty w szablonach domyślnych jest praktycznie nieopisany. Jedyną podpowiedzią są nazewnictwa użyte w klasach i blokach div, więc zmiany w kodzie robi się praktycznie “na czuja”. Ludziom mało obeznanym z CSS-em takie niedopatrzenie na pewno sprawi sporo kłopotów.

Jeśli chodzi o pliki z grafiką, które chcemy użyć w naszym szablonie, to warto zapamiętać, że domyślny adres, pod jakim ładowane są wszelkiego rodzaju multimedia na nasz Bloxowy blog ma postać http://nazwabloga.blox.pl/resource/nazwaplikugraficznego.

Podsumowanie

Na powyższym przykładzie widać, jak bardzo zmiana wyglądu bloga może wpłynąć na jego czytelność. Zachęcam więc tych, którzy prowadzą swoje blogi na Bloxie, aby eksperymentowały i czyniły swoje strony bardziej przyjazne odbiorcom, co, oprócz ciekawej treści, na pewno wpłynie na popularność ich blogów. Chętnych podzielić się swoimi projektami i doświadczeniem z pracy nad wizualną stroną swoich internetowych dzienników prowadzonych na Bloxie zapraszam do dyskusji w komentarzach :)