Minimalizm na blogach

Od niedawna na niektórych blogach, które czytam zapanowała moda na minimalizm i to zarówno w formie jak i treści. Zastanawiam się, czy jest to powrót do korzeni, czy nowa moda w blogowaniu?

Minimalizm w formie i treści

Doskonałym przykładem minimalistycznego bloga zarówno w formie jak i treści jest blog Playr. Paweł Opydo, który jest jego autorem, poszedł tak daleko z wyglądem bloga, że pozbył się całkowicie prawej kolumny, w której zazwyczaj na “normalnych” blogach znajdują się reklamy, różnego rodzaju menu i elementy zaczerpnięte z innych stron, takie, jak np. powszechny widżet z osobami “lubiącymi” bloga na Facebooku.

Obecny wygląd bloga Pawła jest bardzo daleki od poprzedniego, który prowadził, czyli Techkultury. Tamten blog miał formę magazynu, czy nawet portalu z dużą ilością ilustracji, pokazem slajdów lub jak kto woli “sliderem” z popularnymi wpisami, itp. Zmiana w podejściu do blogowania jest więc całkowita. Podobnym podejściem do wglądu bloga kieruje się Paweł Grzesik i Andrzej Chmura.

Pod jednym z wpisów na blogu Pawła Opydo (nie pamiętam już którym) ktoś napisał, że pozbył się na swoim blogu również komentarzy. Metoda jeszcze bardziej drastyczna niż u Pawła, tylko czy taki zabieg ma sens? Przecież każdemu, a przynajmniej zdecydowanej większości blogerów zależy na tym, aby komentarzy na blogu było jak najwięcej. Mają wtedy świadomość, że to co piszą spotyka się z zainteresowaniem. Powiem szczerze, że ja nie zdecydowałbym się na taki ruch na swoim blogu.

Minimalizm na blogu Playr przejawia się nie tylko w jego wyglądzie, ale także w treści. Dominują w nim krótkie wpisy, w których Paweł komentuje publikacje innych, cytując ich fragmenty.

Sporo przykładów minimalizmu w projektowaniu stron opublikował swego czasu Smashing Magazine. Warto się z nimi zapoznać, bo są niezwykle interesujące i inspirujące. Sam zastanawiam się nad wprowadzeniem kiedyś takiego minimalizmu na swoim blogu.

Komentarz

Trzeba przyznać, że minimalizm w wyglądzie blogów ma swoje zalety, ponieważ brak w nich zbędnych dodatkowych elementów znacznie skraca dodatkowy czas spędzony nad poprawą funkcjonalności bloga i jego wyglądu. Człowiek może się skupić tylko i wyłącznie na pisaniu. Jednocześnie ta pustka na stronie nie wpływa ujemnie na wygląd bloga. Staje się on przez to bardziej czytelny i elegancki, co mi osobiście bardzo się podoba.

Ciekaw jestem Waszego zdania na ten temat. Czy podoba Wam się minimalizm na blogach, czy wolicie je w formie portalowo-magazynowej? Które elementy bloga uważacie za zbędne?

16 thoughts on “Minimalizm na blogach – powrót do korzeni, czy nowa moda?

 1. Minimalizm, to bardzo interesujący kierunek tworzenia wyglądu stron, ale po jakimś czasie każdy będzie zauważał, że strony są podobne do siebie.
  Dlatego, oprócz minimalizmu, ważna jest też typografia na stronie, bo to ona zaczyna tworzyć “grafikę” na stronie.

   1. A ja polemizowałbym z tymi słabymi łączami. Owszem nie wszyscy mają jakieś mega przepustowości ale nie jest najgorzej. To mi raczej wygląda na modę która bardzo przypadła mi do gustu. Brak przerostu formy nad treścią, brak zbędnych wodotrysków – daje nam wymagane minimum.

 2. Mi się ten cały minimalizm nie za bardzo podoba. Wydaje mi się to przechodzeniem ze skrajności w skrajność. Z bloga z tysiącem obrazków robi się stronę całkowicie pustą. Lepiej poszukać innego sposobu na wyróżnienie się.

  @Paweł
  Kto ma teraz wolne łącze w domu? Jeśli chodzi o telefony, to Piotr polecał jakąś wtyczkę, która całkowicie zmienia wygląd bloga.

 3. @Radek – ja do tej pory miałam w Warszawie edge na jedną kreskę! teraz trochę lepiej, bo mam łącze radiowe w technologii cdma.
  Co do minimalizmu – łatwiej się czyta, gdzy po bokach nic ci nie "mruga".
  Sama teraz "uspokoiłam" banner w nagłówku mojego bloga. Cd. zmian nastąpi :)

 4. Minimalizmu na blogach nie można nazwać trendem, niektórzy chcą pisać i nie liczy się dla nich komentarz czytelnika, inni na swoim blogu prowadzą interakcję z użytkownikami i zamieniają je w coraz większe portale. Każdy lubi to co lubi.

  Jak dla mnie minimalistyczne blogi są ładniejsze oraz czytelniejsze, ale tak jak pisałem wcześniej – nie dla każdego.

  P.S. Na blogach najważniejsza jest treść. Poprawcie to zdanie "Minimalizm na blogu Playr na blogu przejawia się".

 5. Minimalizm sam w sobie zły nie jest, ale żeby czasem nie szedł w stronę minimalizacji treści. Czyta się przyjemnie, ale z drugiej strony przeczytam i sobie idziemy od razu z niego, bo nic na blogu nas nie trzyma. Takie panele jak popularne wpisy czy nawet widget z facebookiem mają to do siebie, że zatrzymują użytkownika na dłużej.

 6. Witam. Dodawanie przez odejmowanie, czyli maksimum przekazu, przy minimum formy. To wzór na dobry blog.

Komentarze zostały wyłączone.