Komórki macierzyste

Kiedy przeczytałem tę informację na TVN24.pl bardzo się ucieszyłem. Okazuje się, że w USA lekarze dostali pozwolenie na testy wykorzystania embrionalnych komórek macierzystych w procesie leczenia osób z wadami rdzenia kręgowego. Jeśli próby te wypadną pomyślnie, to być może już niedługo ludzie z wadami rozwojowymi takimi jak moja (rozszczep kręgosłupa) będą mogli liczyć na leczenie, które przynajmniej częściowo poprawi ich stan zdrowia i usamodzielni.

Gdzieś kiedyś czytałem, że mimo stopnia zaawansowania nowoczesnej medycyny jednymi z chorób, których właściwie nie można leczyć z pozytywnym skutkiem jest utrata wzroku i wady kręgosłupa. Człowiek do końca życia pozostaje niewidzący lub niepełnosprawny ruchowo. Najwyraźniej i te wady już w niedługiej perspektywie będzie można leczyć. Oby jak najskuteczniej. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie będzie to za miesiąc lub dwa tylko (tak myślę) kilka, może kilkanaście lat, ale ważne, że coś się ruszyło.

Zdaję sobie też sprawę, że metoda embrionalnej terapii komórkowej budzi u niektórych ludzi sprzeciw i negatywne emocje. Okazuje się jednak, po wnikliwszym zbadaniu tematu, że istnieje już metoda na hodowanie komórek macierzystych poza organizmem embrionu, a co za tym idzie, bez jego niszczenia (szczegóły w Wikipedii).

Jako osoba dotknięta wadą kręgosłupa, osobiście będę kibicował każdej metodzie (medycznej i poza medycznej), która pozwoli zminimalizować jej skutki. Podejrzewam, że jak każda pionierska metoda leczenia, kiedy już będzie ją można stosować na szerszą skalę, nie będzie tania, ale myślę, że warta swojej ceny. Ze względu na mój wiek i czas, który jest potrzebny na to, aby metoda, którą testują lekarze okazała się skuteczna, ja zapewne z takiego rodzaju leczenia nie skorzystam, ale chciałbym przynajmniej dożyć dnia, kiedy obejrzę film o pacjencie, który podjął się ryzyka i wygrał ze swoją niepełnosprawnością.

Ciekaw jestem Waszych opinii na ten temat, a szczególnie rodziców dzieci z wadami kręgosłupa, które mają szansę doczekać się możliwości leczenia swojej wady tą metodą.

5 thoughts on “Terapia komórkowa – szansa dla ludzi z urazem kręgosłupa

  1. Życzę Ci aby to się udało. Takie badania to kolejny krok do przodu w medycynie. Technologia mimo, że ma swoje wady ma również wiele zalet, które mądrzy ludzie dobrze wykorzystują.

  2. Witam ,dzisiaj dowiedziałam się że moja córka ,ma W RDZENIU KRĘGOWYM ROZSZCZEPIENIE KOŚĆI,tak powiedział jej lekarz we Włoszech ,tam mieszka od 9 lat,Powiedziano jej że to wada wrodzona i że podczas pracy dzwignęła za duży ciężar i popękały .Nie wiem jak to tłumaczyć.Ma 29 lat.Pozdrawiam.Wiesława

  3. Syn ma uszkodzenie rdzenia kręgowego na wyskości Th 10 Th12 L1 L2 L3 jest po stabilizacji kręgosłupa.Aktualnie podejmuje jazdę na wózku aktywnym.Jak dopasować wózek do pacjenta tak aby nia zrobić błędu w wyborze ,może trzeba przetestować kilka różnych,aby trafić na ten najlepszy. Co trzeba zrobić, gdzie takie wózki można wypożyczać.Może ktoś ma na zbyciu.Wybieram się do Ciechocinka na turnus rehabilitacyjny do Centrum Niezależnego Życia może tam nam pomogą.Dziękuję za wszelkie uwagi i proszę o pomoc. Mama Krzysztofa -Maria Klammer.

Komentarze zostały wyłączone.