Obecne logo PLL LOT

Od kilku dni w mediach takich jak telewizja i Internet głośno jest o sprawie, jakoby zarząd spółki PLL LOT pracował nad zmianą malowania samolotów naszego narodowego przewoźnika, która wiązałaby się z usunięciem dużego znaku stylizowanego żurawia na statecznikach samolotów.
Chociaż to tylko wstępne prace nad zmianą wizerunku firmy, fakt ten spowodował już spore niezadowolenie zarówno wśród pracowników LOT-u, w środowisku branżowym, jak i wśród osób nie związanych w żaden sposób z lotnictwem. Ja również zaliczam się to tych oponentów, którym nie podoba się rezygnacja z tak charakterystycznego elementu logo firmy.

Dlaczego LOT nie powinien zrezygnować z żurawia?

Najważniejszym i nie wiem, czy jednocześnie nie jedynym argumentem, przemawiającym za tym, aby sylwetka stylizowanego żurawia pozostała na samolotach LOT-u jest oczywiście tradycja i historia firmy.

Przygotowując się do napisania tego tekstu szukałem informacji o dacie powstania i autorze znaku LOT-u. Okazuje się, że w 1929 roku zaprojektował go Tadeusz Gronowski. W zeszłym roku minęła więc 80-ta rocznica powstania znaku, który bardzo mocno utkwił w świadomości Polaków, tak samo jak logo E. Wedel, CPN, czy PKO.

Logo PLL LOT z 1929 roku. Autor:
Logo PLL LOT z 1929 roku. Autor: Tadeusz Gronowski

Moim zdaniem ten znak powinien być pokazywany jako przykład idealnego logo firmowego wszystkim studentom, którzy mają zamiar zajmować się w przyszłości projektowaniem identyfikacji wizualnej przedsiębiorstw. Jego prostota, symbolika i dynamizm przemawiają same za siebie, a trzeba pamiętać, że został on stworzony bez pomocy komputerów i oprogramowania. Przy okazji polecam również inny artykuł o historii LOT-u i jej znaku.

Grupy protestu na Facebooku

Internet zareagował bardzo szybko i już od kilku dni działają na Facebooku strony fanowskie (fanpage) skupiające grupy osób sprzeciwiających się usunięciu żurawia z logo LOT-u. Sam znalazłem dzisiaj dwie:

Interesującym elementem tej drugiej strony jest galeria, w której prezentowane są pomysły nowego malowania samolotów LOT-u przesyłane przez Internautów. Osobiście podoba mi się najbardziej ten projekt.

Podsumowanie

Osobiście nie korzystam z komunikacji lotniczej, nie jestem też specem od marketingu, ale jako Polakowi i człowiekowi od kilkunastu lat związanemu z grafiką, trudno mi przejść obojętnie wobec proponowanych zmian. Uważam, że jeśli już trzeba coś zmieniać to należy to zrobić z rozwagą i szacunkiem do tradycji jednej z najstarszych polskich firm.

Ciekaw jestem jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Czy też uważacie, że żuraw na polskich samolotach pasażerskich powinien zostać, czy jest to Wam obojętne?