Blogujący.pl

Jeden z największych w Polsce portali uruchomił niedawno nową platformę blogową pod nazwą Blogujący.pl. Ciekawostką serwisu jest fakt, że Onet zdecydował się wykorzystać WordPressa jako narzędzie do administrowania blogiem.

Jak założyć bloga?

Założenie bloga na platformie Blogujący.pl jest dziecinnie proste. Zaczynamy od wyboru rodzaju naszego internetowego dziennika. Może nim być klasyczny blog, miniblog lub fotoblog.

Blogujący.pl - wybór rodzaju bloga
Blogujący.pl - wybór rodzaju bloga

W kolejnym kroku ustalamy adres bloga. Nasz serwis zakładany jest w dowolnej subdomenie jednej z ośmiu domen głównych. Do wyboru mamy następujące domeny główne:

 • blogujaca.pl
 • blogujacy.pl
 • crazylife.pl
 • lubie-pstrykac.pl
 • mamapisze.pl
 • mojglos.pl
 • piszecomysle.pl
 • uchwycone-chwile.pl

Następnie przenoszeni jesteśmy do strony logowania. Aby móc się zalogować do panelu administracyjnego musimy posiadać identyfikator Onetu, który jest niczym innym jak naszym adresem poczty internetowej założonej w tym portalu. Po zalogowaniu naszym oczom ukazuje się znany wszystkim użytkownikom WordPressa kokpit, z którego dowiadujemy się, między innymi, że na początek mamy do wykorzystania na nasz blog 100MB przestrzeni dyskowej na serwerze.

Blogujący.pl - panel administracyjny bloga
Blogujący.pl - panel administracyjny bloga oparty na WordPressie

WordPress, jego wtyczki i szablony

Jak już napisałem we wstępie, jako narzędzie do administrowania blogiem Onet wybrał system WordPress. Dodatkowo wraz z domyślną instalacją samego skryptu WP, instalowanych jest kilka podstawowych wtyczek, w tym tak popularnych jak All in One SEO Pack, czy NextGEN Photo Gallery. Niestety sami nie możemy doinstalowywać kolejnych rozszerzeń.

Jeśli chodzi o wygląd bloga to na wstępie do wyboru mamy 10 szablonów. Każdy z nich posiada swój panel ustawień, w którym możemy wprowadzać pewne zmiany, jednak nie mamy możliwości ingerencji w kod CSS.

Blogujący.pl - domyślny wygląd bloga
Blogujący.pl - domyślny wygląd bloga

Czy serwis się przyjmie?

Myślę, że Blogujący.pl to platforma, która przyciągnie do siebie bardziej dojrzałych użytkowników internetu niż tych, którzy piszą swoje onetowe, słitaśne  “blogaski”. Tym samym staje się ona konkurencją dla, chyba najpopularniejszej w Polsce platformy blogowej, czyli Bloxa oraz międzynarodowej platformy WordPress.com. Można się tylko zastanowić, czy nie jest już na to za późno na taki ruch.

9 thoughts on “Blogujący.pl – nowa platforma blogowa Onetu na WordPressie

 1. Pozytywne jest to, że WordPress będzie szerzony wśród mas – bo tak chyba można nazwać uruchomienie serwisu przez onet. Oglądałem nawet online wczorajsze wystąpienie przedstawicieli onetu na WordCampie, ale niestety albo niedosłyszałem, albo nie wspominali jak wygląda sprawa reklam, tzn. czy użytkownicy będą mogli zarabiać na wyświetlaniu reklam na swoim blogu, bo wydaje mi się, że to może być kluczem do powodzenia całego przedsięwzięcia. Kolejną kwestą jest chęć przeniesienia bloga po jakimś czasie do siebie, czy onet udostępni bazę do migracji. I na koniec pozostaje pytanie czy "bardziej ambitni" blogerzy będą zakładać konta czy jednak zdecydują się na instalację na własnym serwerze i pracowanie na własną markę (domenę). Trochę mi się tych pytań namnożyło… cóż… ja jednak wolę wolność i instalacje na własnym serwerze.

  1. Doświadczenie z innych darmowych platform wskazuje, że z możliwością zarabiania na reklamach może być różnie. Sam jestem ciekaw, czy np. Onet dogada się z popularnym ostatnio AdTaily.

   To oczywiste, że decydując się na blogowanie na darmowej platformie nie mamy takiej swobody w administrowaniu blogiem jak w przypadku własnej instalacji, ale myślę, że Ci, których nie stać na pokrycie kosztów utrzymania bloga oraz Ci mniej "techniczni", którym zależy tylko i wyłącznie na pisaniu, zdecydują się mimo wszystko na gotowe rozwiązanie, takie jak Blogujący.pl.

  2. Jest udostępniona standardowa możliwość eksportu. Więc jak ktoś będzie potrzebował czegoś więcej niż oferują, to może spokojnie pójść "do siebie".

 2. Grupa Onetu ostatnimi czasy bardzo polubiła skrypt WordPress. Z tego co pamiętam także ich blog IT prowadzony był czy jest na WordPressie już nie pamiętam.

 3. Serwis sie przyjmie jeśli dodadzą: edycje kodu szablonów, możliwość instalowania własnych szablonów i wtyczek oraz możliwosc ingerencji w baze MySQL.

 4. Fajnie, że coś takiego się u nas pojawiło. Właśnie ostatnio szukam darmowych platform blogowych i jak na taki duży serwis jak onet to słabo promuję swoja platformę. Gdyby nie Twój blog to bym nie wiedział o niej.

  Zaraz założę tam bloga i zrobię trochę testów platformy.

Komentarze zostały wyłączone.