Życie intymne osób niepełnosprawnych nie jest łatwe

W czasach mojej młodości, czyli za poprzedniego ustroju, temat życia intymnego osób niepełnosprawnych praktycznie nie istniał. Ostatnio mówi się o tym w mediach coraz częściej i dobrze, że tak jest. Niestety, potwierdza się fakt, że życie seksualne osób niepełnosprawnych w naszym kraju to temat bardzo trudny i marginalizowany.

Nie ulega wątpliwości, że chęć zaspokojenia potrzeb seksualnych odczuwają (w różnym stopniu) zarówno osoby zdrowie jak i niepełnosprawne. Oczywiście, w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności, odczucia związane z życiem intymnym są zróżnicowane, ale nie można powiedzieć, że nie ma ich wcale.

Bardzo ważną kwestią w tym temacie jest dostęp do odpowiednio wykształconych seksuologów, którzy mogliby pomóc osobom niepełnosprawnym. Tym czasem w wywiadzie udzielonym w Radiu TOK FM, seksuolog, dr Andrzej Depko przyznał, że w Polsce w ogóle jest mało seksuologów, ponieważ państwo nie ułatwia im prowadzenia badań i praktyk związanych z tą sferą życia człowieka. Polecam posłuchać załączonego na podlinkowanej stronie reportażu oraz zapisu całej audycji.

Ponad to NFZ wykluczył lekarzy seksuologów z koszyka podstawowych świadczeń medycznych, co skutkuje tym, że z dotarciem do nich mają problem nie tylko ludzie niepełnosprawni, ale też zdrowi. Jeśli już komuś uda się dostać do takiego specjalisty, to nie zawsze jest on w stanie pomóc.

Oczywiście zdarzają się pary osób niepełnosprawnych, które mają udane życie seksualne, ale na pewno nie można powiedzieć, że jest to norma w tym środowisku.

Na taki stan rzeczy ma wpływ nie tylko trudny dostęp do lekarzy specjalistów. Problem jest znacznie szerszy i dotyczy przede wszystkim świadomości całego społeczeństwa. W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej przez profesora Stanisława Kowalika za przykład świadomego i otwartego podejścia do tematu podał on Stany Zjednoczone, gdzie większość osób niepełnosprawnych posiada osobistego asystenta, który pomaga jej również w czynnościach intymnych. Czy wyobrażacie sobie coś takiego u nas w Polsce? Jestem pewien, że przez niektórych osoba, która skorzystałaby z takiej pomocy zostałaby oskarżona o urządzanie w swoim domu orgii seksualnych.

Do tego wszystkiego należy dodać postawę rodziców, którzy trzymają swoje niepełnosprawne dzieci pod kloszem robiąc im tym samym wielką krzywdę oraz niską samoocenę osób niepełnosprawnych, które nie czują się atrakcyjne fizycznie. W obliczu kreowanego przez masowe media kultu piękna, wcale się im nie dziwię.

Jak może być dobrze w kraju, w którym tyle osób sprzeciwia się rodzeniu dzieci metodą in vitro? Moim zdaniem nikt nie ma prawa odmawiać pomocy dwojgu kochających się i świadomych ludzi, którzy nie mogą mieć dzieci w sposób naturalny. Jak może być dobrze w kraju, w którym nie ma w szkołach zajęć z wychowania seksualnego?

Cieszę się więc, że temat co jakiś czas pojawia się w mediach. Obawiam się jednak, że ja już nie dożyję do tych czasów, kiedy w naszym kraju temat seksualności będzie traktowany w równym stopniu w odniesieniu do społeczeństwa jako całości.

A Wy co o tym sądzicie? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

Jeden komentarz na temat “Trudne jest życie intymne osób niepełnosprawnych w Polsce

  1. Witam
    Spotkałam u lekarza niewidomą kobietę. Przed nami było bardzo dużo osób więc rozmawiałyśmy. Powiedziała że jest niewidoma od dziecka i rodzice nie trzymali ją z dala od rówieśników bo bali się że nie będzie umiała odnaleźć się w społeczeństwie.Bawiła się z dziećmi które na początku nie akceptowały jej z powodu kalectwa ale z czasem się do niej przekonały a ona przestała się ich obawiać.
    Wyszła za mąż za kolegę z podwórka i ma z nim córeczkę. Mąż opowiadał jej jak córka raczkuje jak sięga do buzi z zabawkami. Miała bardzo duże wsparcie ze strony rodziców i teściów. Teraz córka ma 5 lat i mówi że jest bardzo wdzięczna rodzicom że nie izolowali ją od ludzi, tylko starali jej pomóc w odnalezieniu swojego miejsca w życiu.
    Pamiętam to spotkanie tak dokładnie bo była osobą bardzo ciepłą i życzliwą i pełną optymizmu .

Komentarze zostały wyłączone.