Blogger czy Posterous?

Kiedy kilka dni temu przeniosłem swojego bloga Przyjazny dom z Posterous na Bloggera kilku moich znajomych na Facebooku spytało mnie, dlaczego tak zrobiłem. W dalszej części wpisu postaram się szerzej odpowiedzieć na to pytanie.

Blogger jest po polsku, Posterous nie

Przede wszystkim, tak jak większość popularnych usług Google, tak i Blogger jest całkowicie przetłumaczony na język polski. Zarówno panel administracyjny, jak i podstawowe szablony blogów są w naszym są “po naszemu”. Ja zawsze byłem i jestem za tym, żeby ułatwiać ludziom korzystanie z internetu, dlatego staram się korzystać z takich usług, które nie sprawią kłopotu w posługiwaniu się nim osobom, które nie znają angielskiego (chociaż sam nie mam z tym problemu). Posterous jest całkowicie po angielsku.

Różne możliwości w ustawieniach bloga

To co zdecydowanie różni obie omawiane platformy blogowe to możliwości w indywidualnym dostosowaniu bloga dla własnych potrzeb. O ile oba systemy umożliwiają podpięcie pod bloga własnej domeny to już różnice w możliwości dostosowania wyglądu i funkcjonalności bloga są znaczne. Wystarczy zerknąć okiem na dwa poniższe zrzuty ekranowe, żeby się o tym przekonać.

Jak widać Blogger pozwala na dowolne przemieszczanie i edycję wyglądu poszczególnych elementów strony bloga. Szablony blogów Bloggera obsługują tak zwane “gadżety” (na podobnej zasadzie jak widżety w WordPressie). Te gadżety to nic innego jak, np. lista popularnych wpisów, ostatnie komentarze, itp. Jest też możliwość wstawienia gadżetu z własnym kodem HTML lub zwykłym tekstem.

Poza tym Blogger umożliwia nam edycję kodu odpowiedzialnego za wyświetlanie szablonu bloga (zakładka “Edytuj kod HTML”). Pod linkiem “Projektant szablonów” kryje się prosty w obsłudze edytor umożliwiający wybranie kolorów, fontów i obrazków wchodzących w skład szablonu bloga.

Blogger - ustawienia bloga
Blogger - ustawienia elementów bloga

Screen z panelu Posterous nie pozostawia złudzeń. W ustawieniach szablonu swojego bloga możemy jedynie zmienić jego nazwę, kolory, obrazek w nagłówku oraz włączyć/wyłączyć opcje umożliwiające dodanie wpisu przez czytelników do Twittera i Facebooka.

Posterous - ustawienia wyglądu bloga
Posterous - ustawienia wyglądu bloga

System komentarzy

Trzeba uczciwie powiedzieć, że system komentarzy jest domyślnie dostępny na obu platformach blogowych. Jednak, jeśli chcielibyśmy zastosować któryś z zewnętrznych systemów komentarzy (np. Intense Debate, czy DISQUS) możemy to zrobić tylko na Bloggerze.

Popularność

Wszystkie opisane wyżej fakty oraz to, że Blogger istnieje w sieci znacznie dłużej niż Posterous przyczyniły się zapewne do tego, że to właśnie Blogger jest u nas znacznie bardziej popularny niż Posterous. Popularność ta wpływa więc na większe grono społecznościowe związane z serwisem.

Podsumowanie

Co więc wybrać? Bloggera czy Posterous? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Mam nadzieję, że ten wpis wam pomoże. Ja wybrałem Bloggera przede wszystkim dlatego, że pozwala z większą swobodą ustawić wygląd i elementy bloga, jest całkowicie po polsku i umożliwił zastosowanie mojego sprawdzonego systemu komentarzy Intense Debate.

A Wy który serwis wybraliście i dlaczego akurat ten?

10 thoughts on “Blogger czy Posterous? Który serwis wybrać na bloga?

   1. Screen z panelu Posterous nie pozostawia złudzeń. W ustawieniach szablonu swojego bloga możemy jedynie zmienić jego nazwę, kolory, obrazek w nagłówku oraz włączyć/wyłączyć opcje umożliwiające dodanie wpisu przez czytelników do Twittera i Facebooka.
    To zdanie jest zatem bardzo mylące…

    1. Więc dzięki komentarzowi już wszystko jasne :) Tak, jak ktoś wie jak to zrobić to może napisać szablon do posterous całkowicie od początku do końca :)

 1. Ja niedawno założyłem bloga na blogspot i efekty można oglądać klikając w moje imię. Świetna platforma, gdyby jeszcze się indexowała jak blox.

 2. Lubię blogspota, mam tam kilka kont, jeszcze nie są zagospodarowane. Powód? Nie mogę zdecydować się na skórkę. Moim zdaniem do bloggera jest za mało świetnie prezentujących się skórek. Nie mogę też znaleźć płatnej, która mi będzie odpowiadała.

 3. Zdecydowanie polecam blogspot. Serwis posterous można natomiast wykorzystać jako darmowe zaplecze do pozycjonowanie, jest tam możliwość podpięcia pod konto wielu serwisów i bardzo szybkiego publikowania na każdym nich treści za naciśnięciem jednego przycisku.

 4. Blogspot jest również bardziej elastyczny na płaszczyźnie SEO. Każdy wpis może mieć indywidualny opis. Potem pozytywnie się to odbija na miejscu w wynikach wyszukiwania.

Komentarze zostały wyłączone.