Filtry Lightroom

Kiedy edytuję swoje zdjęcia w programie Lightroom zazwyczaj ograniczam się do drobnych poprawek związanych z korekcją ekspozycji, temperaturą barwową i nasyceniem kolorów. Ostatnio jednak zwróciłem uwagę na dostępne w sieci, gotowe do pobrania filtry (ang. presets), których zastosowanie w dość znaczny sposób zmienia wygląd fotografii. W dalszej części artykułu opiszę Wam jak takie gotowe filtry zainstalować i jak z nich skorzystać.

Instalujemy gotowe ustawienia (presets) dla programu Lightroom

W sieci dostępne są zarówno płatne jak i darmowe zestawy filtrów. Ja, na pierwszy ogień, wybrałem bezpłatny zestaw 27 filtrów dostępny na stronie Adobe Marketplace & Exchange. Można go znaleźć korzystając z udostępnionej na stronie wyszukiwarki wpisując wyrażenie “lightroom presets”.

Zestaw 27 gotowych ustawień dla programu Lightroom do pobrania
Zestaw 27 gotowych filtrów dla programu Lightroom do pobrania

Po pobraniu pliku ZIP należy jego zawartość rozpakować do katalogu. Następnie uruchamiamy Lightrooma i przechodzimy do zakładki Develop. Z menu po lewej stronie rozwijamy pozycję Presets, a następnie klikamy prawym klawiszem myszy w pozycję User Presets i zakładamy nowy katalog (New Folder).

Zakładamy nowy folder w zakladce presets
Zakładamy nowy folder w zakładce Presets

Następnie klikamy prawym klawiszem myszki w utworzony katalog i wybieramy pozycję Import. Teraz musimy zlokalizować zawartość katalogu z pobranym zestawem filtrów. Wybieramy wszystkie pliki z listy i klikamy Import i gotowe. W katalogu, który przed chwilą utworzyliśmy powinna pojawić się lista gotowych filtrów do edycji zdjęć.

Importujemy pliki z ustawieniami do programu Lightroom
Importujemy pliki z filtrami do programu Lightroom

Klikając prawym klawiszem myszki w konkretny filtr uruchamiamy podręczne menu, dzięki któremu możemy, między innymi zmienić jego nazwę, skasować go, pobrać aktualizację lub wyeksportować z powrotem do pliku.

Lista gotowych ustawień programu Lightroom
Lista filtrów programu Lightroom

Jak korzystać z zainstalowanych filtrów?

Korzystanie z tak zainstalowanych filtrów jest dziecinnie proste. Kiedy jesteśmy w zakładce Develop i mamy wybraną jakąś fotografię, klikamy w konkretny filtr z listy i gotowe. Sam najazd wskaźnikiem myszki na pozycję z listy filtrów powoduje wyświetlenie podglądu zdjęcia po zmianach w lewym górnym rogu okna programu.

Przykładowe działanie jednego z filtrów z zestawu
Przykładowe działanie jednego z filtrów z zestawu

Jeśli sami używacie takich gotowych filtrów to podzielcie się w komentarzach linkami do nich :)

4 komentarz(e)y na temat “Jak zainstalować gotowe filtry (presets) w programie Lightroom?

  1. Witam,
    Podążam za wszystkimi wskazówkami, jednak przy zakładce Presets nie mogę niczego zaznaczyć – rozwija się na Lightroom Presets i User Presets, ale nie mogę fizycznie zaznaczyć myszką żadnego z nich, a przy naciśnięciu na jednym z nich prawym klawiszem myszki nic się nie dzieje, nie pokazuje się opcja utworzenia nowego folderu. I tu pytanie – co robię nie tak? Czy może jest to kwestia tego , że posiadam tylko wersję testową , a może tego, że moja wersja to 3 , a nie Lightroom 2 ? Proszę o odpowiedź! Z góry dziękuję : )

  2. dzięki wielkie za instrukcję, bardzo mi się przydała :) niestety mam zawsze problemy z tymi presetami i tak samo z akcjami na Ps’a. jak włączam preseta to zdjęcia wychodzi mi prześwietlone i nie wiem czego tak jest :(

Komentarze zostały wyłączone.