19 Finał WOŚP

Już jutro, czyli w niedzielę, 9 stycznia 2011 roku, odbędzie się 19-ty Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod kierownictwem Jurka Owsiaka. Tym razem pieniądze z Finału będą przeznaczone dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi, czyli mówiąc “po ludzku” z chorobami układu moczowego i nerek.

Jak co roku, tak i teraz akcji zbierania pieniędzy przez wolontariuszy będzie towarzyszyć mnóstwo koncertów i imprez innego typu. W serwisie Allegro przeprowadzane już są licytacje najprzeróżniejszych rzeczy, zarówno tych materialnych, jak i niematerialnych.

Od kilku ładnych lat finały WOŚP rozgrywane są również poza granicami Polski, najliczniej na Wyspach Brytyjskich i w Stanach Zjednoczonych, w Chicago, mieście z najliczniejszą Polonią amerykańską.

Dlaczego o tym piszę?

Tegoroczny Finał WOŚP jest mi szczególnie bliski, ponieważ sam, w związku z moim rozszczepem kręgosłupa mam wadę układu moczowego. Wszyscy, którzy mają rozszczep kręgosłupa, a także rodzice dzieci z tą wadą, na pewno wiedzą o co chodzi i jakie problemy się z tym wiążą.

Kiedy rodziłem się 40 lat temu, medycyna, szczególnie w naszej rzeczywistości PRL-u, nie stała na tak wysokim poziomie jak obecnie i rodzice dzieci z rozszczepem kręgosłupa musieli się nieźle “nagimnastykować”, żeby pomóc żyć swoim pociechom w miarę normalnie. Nie pamiętam już dokładnie jak to było w moim przypadku, wiem tylko, że niektóre rzeczy ułatwiające życie codzienne otrzymywało się z darów przekazywanych polskiemu kościołowi z Anglii.

Wtedy nikt jeszcze nie myślał o powołaniu WOŚP, ani innych fundacji tego typu, nie było też Internetu i takich możliwości zakupu sprzętu jakie są obecnie. Teraz ten sam asortyment, chociaż już znacznie lepszej jakości niż kiedyś, można zamówić w specjalistycznych sklepach w Internecie, niestety za granicą, a więc za dolary lub euro.

Dzięki tym wszystkim darom i zakupom, dziś, jako prawie 40-letni facet z problemami urologicznymi mogę prowadzić w miarę normalne życie: najpierw, jako dziecko, skończyłem normalną podstawówkę, potem liceum, szkołę policealną i kilka kursów zawodowych, dzięki którym obecnie już od ponad 10 lat pracuję w jednej firmie, która docenia mój wysiłek, a dzięki temu mogę rozwijać swoje zainteresowania poza zawodowe.

Stąd na koniec wpisu mój osobisty apel do Was wszystkich, Czytelników bloga, abyście włączyli się aktywnie w jakikolwiek sposób do tegorocznego Finału WOŚP. Wpłacajcie pieniądze nie dla mnie, bo ja pracując mogę zarobić już na swoje potrzeby, ale dla tych małych dzieci, przed którymi życie dopiero się zaczyna. Ułatwmy im to wszyscy!

Sie ma! ;)

3 komentarz(e)y na temat “19-ty Finał WOŚP już jutro i dlaczego o tym piszę

 1. Cześć Piotrze. Wstyd przyznać ale dawno do Ciebie nie zaglądałem. Czytam ten wpis i co? I trafia to do mnie, w sam środek. Przede wszystkim podoba mi się to że nie marudzisz. Już wyjaśniam. Spora rzesza ludzi dotkniętych chorobą, jakimś problemem, patologia itp. ma ogromne skłonności do użalania się nad sobą, a co za tym idzie do zatracania tzw. ludzkich odruchów. I niestety kształtuje się w tych ludziach myślenie: dlaczego inni mają mieć lepiej skoro ja mam tak źle. Twoje podejście – przy okazji opisywania akcji Owsiaka – jest zgoła inne. Empatia i dobro przebija przez Twoje słowa, tym bardziej Twój apel jest wartościowy!
  Ech żeby tak wszyscy mieli taka postawę.
  Pozdrawiam SIEMA!

  1. Dzięki za miłe słowa. Swoją postawę wobec innych wyniosłem z domu rodzinnego oraz z doświadczeń, jakich nabyłem w czasie długoletniego leczenia i rehabilitacji swojej niepełnosprawności. Częste i dosyć długie pobyty w szpitalu na oddziałach dziecięcych nie pozostały bez znaczenia w mojej psychice. Tylko osoby, które się z tym zetknęły osobiście mogą potwierdzić to o czym mówię. Widok chorych dzieci nie może być obojętny dla kogoś kto jest Człowiekiem.

   1. Ostatnie zdanie bardzo mocne! Ale prawdziwe!
    A postawa i sposób wychowania owszem mają ze sobą sporo wspólnego – piszę to jako absolwent pedagogiki. To rodzice i opiekunowie mają wielki wpływ na to jaką dzieci będą wobec świata i ludzi prezentować postawę. Zadanie trudne, ale da się! Trzymam kciuki za WOŚP!

Komentarze zostały wyłączone.