Joomla! 1.6

Na początku mijającego tygodnia udostępniono użytkownikom internetu najnowszą, stabilną wersję systemu zarządzania treścią Joomla! 1.6. Z ciekawości zainstalowałem sobie ją na serwerze i w dalszej części wpisu podzielę się z Wami moimi uwagami na jej temat.

Instalacja

Instalacja samego systemu przebiegła szybko i sprawnie, bez żadnych niespodzianek. Mechanizm instalacji jest właściwie taki sam jak poprzedniej wersji Joomla! dlatego nie ma co się zbędnie rozpisywać. Jeśli tylko serwer spełnia określone warunki, to nie powinno być żadnych problemów z instalacją i działaniem systemu.

Najważniejsze nowości w panelu administracyjnym (zapleczu)

To co od razu rzuca się w oczy po pierwszym zalogowaniu do panelu administracyjnego Joomla! to nieco odmieniony wygląd, a ściślej mówiąc nowe ikony, moim zdaniem ładniejsze od poprzednich. Jednak nie o sam wygląd przecież chodzi. Najważniejsze są opcje umożliwiające sprawne zarządzanie witryną, a Joomla! 1.6, a tych najbardziej znaczących jest kilka.

Panel administracyjny Joomla! 1.6
Panel administracyjny Joomla! 1.6

Nowy system kontroli dostępu – to opcja, która ucieszy najbardziej administratorów dużych witryn z dużą ilością osób mających dostęp do panelu administracyjnego serwisu (zaplecza). W menadżerze użytkowników pojawiła się tak zwana lista kontroli dostępu (ACL), która pozwala na większą kontrolę przy tworzeniu grup użytkowników witryny i przydzielaniu im uprawnień.

Prosta aktualizacja zainstalowanych rozszerzeń – podobnie jak WordPress, od teraz Joomla! posiada menadżera rozszerzeń (plugins), dzięki któremu ich aktualizacja odbywa się za jednym kliknięciem z poziomu panelu administracyjnego, bez potrzeby ręcznego ładowania plików na serwer. Nauczony jednak doświadczeniem z WordPressa myślę, że taka automatyczna aktualizacja nie zadziała na wszystkich hostingach.

Style szablonów – to z kolei nowość, która podoba mi się najbardziej, jako człowieka związanego z grafiką. W Joomla! 1.6 możemy na podstawie jednego szablonu strony utworzyć dowolną liczbę styli i przypisać je do danej sekcji witryny. Innymi słowy, każda sekcja serwisu może wyglądać inaczej na podstawie tego samego szablonu (na przykład mieć inny zestaw kolorów).

Wielopoziomowe kategorie – kolejna nowość, która bardzo mi się podoba i na którą narzekało wielu użytkowników Joomla!. W wersji 1.6 zrezygnowano ze sztywnego podziału treści witryny na sekcje i kategorie zastępując to rozwiązanie wielopoziomowymi kategoriami. Od tej pory nic nie stoi na przeszkodzie, aby utworzyć np. takie drzewo kategorii, aby w głównej kategorii “Sport” znalazła się podkategoria “Piłka nożna” a w niej równorzędne podkategorie “Ekstraklasa” i “Liga Mistrzów”. Tu też Joomla! zastosowała rozwiązanie znane już od dawna z WordPressa – świetna rzecz.

Nowe szablony

Razem z domyślną instalacją nowej Joomla! 1.6 jej autorzy przygotowali trzy, całkiem nowe szablony stron. I tu też, według mnie nastąpiła zmiana na lepsze. Już pierwszy domyślny szablon jaki zobaczymy zaraz po instalacji systemu wygląda estetycznie i przejrzyście. Kilka przeróbek w pliku CSS, własne grafiki i już można uruchamiać swoją pierwszą stronę na Joomla!.

Domyślny szablon Joomla! 1.6 bezpośrednio po instalacji systemu
Domyślny szablon Joomla! 1.6 bezpośrednio po instalacji systemu

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc nowa Joomla! przyniosła wiele zmian na lepsze. Jest ładniejsza (zarówno od zaplecza jak i od frontu) i ma wiele przydatnych funkcji, na które administratorzy stron czekali od dawna, ratując do tej pory zwiększenie funkcjonalności systemu poprzez instalację modułów i komponentów. Pytanie tylko, ile z dostępnej w tej chwili ogromnej ilości dodatków i szablonów do Joomla! będzie kompatybilnych z jej najnowszą wersją.

To czego mi w dalszym ciągu brakuje z domyślną instalacją Joomla! to brak systemu komentarzy (z możliwością włączenia i wyłączenia). Tu Joomla! w dalszym ciągu stoi w tyle za WordPressem.

Myślę jednak, że po tych zmianach Joomla! obok WordPressa będzie w dalszym ciągu najpopularniejszym w naszym kraju, darmowym systemem zarządzania treścią opartym na otwartym kodzie źródłowym.

Jestem ciekaw opinii administratorów serwisów opartych na Joomla! jak przebiegła migracja ich witryn do najnowszej wersji systemu i czy odczuwają jakąś różnicę, na przykład w szybkości działania witryn na Joomla! 1.6 w porównaniu ze starszą wersją.

11 thoughts on “Joomla! 1.6 – pierwsze spojrzenie

 1. Fajne podsumowanie :) Czy będzie możliwa automatyczna aktualizacja do wersji 1.6 z wersji 1.5.x?

  1. Na 100% nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że w dalszym ciągu nie można przeprowadzić automatycznej aktualizacji samej Joomla ze starszej wersji do nowszej, tak jak to jest w WordPressie, a szkoda. Brak tej możliwości oraz brak domyślnego systemu komentarzy instalowanego razem z systemem to największe, moim zdaniem, minusy Joomla.

 2. Wow… super… świetnie to zrobili… z tego co piszesz wynika, że Joomla poszła o wielki krok do przodu. Nie mogę się doczekac końca sesji, żeby sprawdzić jak to teraz wszystko tam sobie śmiga… ;)
  swoją drogą fajny wpis… napisany językiem dla ludzi i do tego oceniający co trzeba… Dzięki :)

  1. Cieszę się, że wpis się podoba :) Napisałem ten artykuł od strony użytkownika Joomla, takiego jakim ja sam jestem. Od strony kodu i oprogramowania niech wypowiadają się Ci, którzy na tym się znają ;)

 3. Witam,
  jeżeli chodzi o joomla jestem właściwie początkujący, uczę się, zgłębiam tajniki itp. Zastanawiam się czy jest możliwa opcja kwerendy (lub czegoś podobnego). Na przykład robimy serwis o książkach więc zamieszczamy takie informacje jak gatunek, tytuł, autor, wydawnictwo, rok wydania, tłumaczył itp. Mamy daną bazę książek (100 – 1000 sztuk). Internauta sobie wchodzi na nasz serwis i wybiera pozycje, które go interesują w zależności od np. gatunku sf. I wyświetla mu się zbiór książek sf. Czy jest może jakiś plugin umożliwiający tego typu sortowanie?

 4. Piotrze czy posiadasz jakieś statystyki co do ilości uzytkowników joomli w stosunku do uzytkowników wp? Podejrzeam, że przewaga jest miażdżąca…

 5. Trzeba pamiętać, że 1.6 to jest wersja przejściowa, w drodze do joomla 2.0! i dopiero wówczas można mówić o nowej wersji sytemu, finalna wersja czyli 2.0 planowana jest na koniec roku

Komentarze zostały wyłączone.