Emergency

Dziś chciałem się przyłączyć do apelu różnych służb ratowniczych (pogotowie ratunkowe, policja, straż pożarna, straż miejska, itp.) i prosić Was o to, żebyście w swoich telefonach komórkowych wpisali tzw. numer ICE oraz grupę krwi.

Telefon komórkowy jest tym urządzeniem, które zabieramy ze sobą praktycznie zawsze kiedy wychodzimy z domu. W przypadku gdy się nam coś stanie stosunkowo łatwo jest go znaleźć, łatwiej niż na przykład schowane w dokumentach kartki. Dlatego właśnie w nim należy wpisać numer bądź kilka numerów telefonów do najbliższych nam osób, które w razie nieszczęścia będą mogły udzielić służbom ratowniczym najwięcej informacji o naszym stanie zdrowia (grupa krwi, przebyte i aktualne choroby, itp.)

ICE to skrót od angielskiego wyrażenia In Case of Emergency – w wolnym tłumaczeniu w przypadku nagłej potrzeby, który ma ułatwić służbom ratowniczym na całym świecie szybkie odnalezienie numeru telefonu, pod którym mogą otrzymać wiele cennych informacji potrzebnych podczas akcji ratowniczej.

Jeśli chcemy wpisać więcej niż jeden numer telefonu, to należy je opisać według schematu: ICE1, ICE2, ICE3, itd. Warto takie numery wpisać zarówno w swoim telefonie, jak i w telefonie naszego dziecka. Oprócz numerów telefonów ICE, nie zaszkodzi wpisać grupę krwi osoby, do której należy telefon.

Do akcji propagującej wpisywanie numerów ICE oraz grupy krwi dołączyła już dawno Fundacja Krewniacy, która oferuje do kupienia specjalną naklejkę na telefon oraz brelok z grupą krwi do noszenia przy sobie. Ja już sobie ten zestaw kupiłem, a Ty?

12 thoughts on “Numer ICE i grupa krwi w Twoim telefonie

 1. Taka nalepka czy brelok nic nie dają. Ratownicy nie mogą się nimi (na szczęście) kierować.

   1. Tak. "Zgodnie z opinią Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie jak również Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 września 2005 roku w sprawie oznaczania grupy krwi (Dz. U. 191. 1607) o treści "… Za wiarygodny można uznać wyłącznie wynik wpisu w dowodzie osobistym, Identyfikacyjnej karcie grupy krwi, legitymacji honorowego dawcy krwi …""
    Wszystkie breloczki, komórki czy nawet tatuaż nic nie znaczą…

     1. No niestety, chociaż myślę, że zakodowanie takiej informacji w specjalnym chipie w nowoczesnych dowodach osobistych nie byłoby problemem. Zawsze to jeden dokument mniej przy sobie.

     2. Istnieje coś takiego jak “Krew karta”. Wystarczy 2-krotnie pobrać krew na badanie grupy krwi i zachować oryginały wyników aby móc wnosić o wyrobienie takiej karty. Ja za swoją zapłaciłam 75 zł w prywatnej klinice. Dostałam ją już po tygodniu. Na KK są wszystkie Twoje dane i grupa krwi. I tak w razie wypadku zrobią Ci krzyżówkę, ale tylko na rh +/- w obrębie oznaczonej grupy krwi (podobno). Nie miałam jeszcze okazji przetestować działania KK, ale wszyscy moi bliscy wiedzę, że taką posiadam w portfelu.

 2. Piotrze, zastanów się chwilę. Jak lekarze mogą zaufać jakiejś nalepce czy breloczkowi w kwestii tak kluczowej jak grupa krwii – przecież to grozi nawet śmercią. A jeśli osoba, która ją napeliła się pomyliła i nie znałą swej grupy? A może pożyczyła telefon?
  Ja zawsze polecam udanie się do punktu krwiodawstwa, gdzie za darmo lub niewielką odpłatą otrzymać można kartę identyfikacyjną z podaną grupą krwii, danymi adresowymi, nr PESEL, podpisaną i potwierdzoną przez lekarza odpowiedzialnego za stwierdzenie grupy.
  Natomiast co do ICE zgadzam się w 100% i też mam w telefonie wpisane numery alarmowe.

  Przy okazji jeszcze jedna uwaga – spotykam się nieraz z opinią, że wytatuowanie sobie klepsydry jest znakiem, że zgadzamy się na wykorzystanie naszych organów do transplantacji. Otóż organy osób wytatuowanych są najczęściej odrzucane przez tatuaż właśnie – nikt nie zagwarantuje, że jeśli tatuaż został zrobiony w ciągu 6-12 miesięcy to nie siedzi tam jakiś wirus, którego nie ma możliwości stwierdzenia w tak krótkim czasie.
  Pozdrawiam!

  1. Co do wpisania w telefon, czy też breloka z grupą krwi to mnie przekonałeś, bo nie ma gwarancji, że to co znajdą przy nas ludzie biorący udział w akcji ratunkowej będzie należało do nas. Dlatego właśnie wtedy przydaje się numer ICE, żeby móc zaciągnąć w tej kwestii informacje od osób najbliższych.

 3. Zawsze warto mieć kartę od lekarza niż jakiś brelok. Jak ktoś już wyżej napisał jest to po prostu niebezpieczne.

 4. Krew karta wyrabiana jest za darmo po oddaniu krwi w placówce RCKiK. Wystarczy poprosić i już macie plastikowe potwierdzenie Waszej grupy krwi.

  Pozdrawiam

 5. Na nowych kartach lojalnościowych Orlen Vitay jest miejsce na 3 numery ICE oraz jest wydawana nalepka do przyklejania na szybę samochodu (miejsce na 2 numery).

Komentarze zostały wyłączone.