Dyfuzor na wbudowany flesz

Dziś na jednym z zagranicznych blogów moją uwagę zwrócił sprytny gadżet, którym jest dyfuzor na wbudowaną lampę błyskową typu pop-up. Za cenę kilkudziesięciu złotych mamy wygodny w użyciu rozpraszacz światła na małe flesze.

Żeby móc skorzystać z tego dyfuzora nasz aparat musi spełnić dwa warunki:

  • po pierwsze musi posiadać wbudowaną lampę błyskową typu pop-up
  • po drugie musi być wyposażony w tzw. sanki do montażu zewnętrznej lampy błyskowej

To oznacza, że taki dyfuzor można zastosować jedynie na lustrzankach i bardziej zaawansowanych kompaktach. Zresztą lampy montowane w korpus aparatów kieszonkowych i tak dają bardzo słabe światło więc zastosowanie jakiegokolwiek dyfuzora mija się z celem.

O tym jak zainstalować taki dyfuzor na lampie błyskowej aparatu możecie się dowiedzieć z tego artykułu. Znajdują się tam również przykłady zdjęć zrobionych bez niego i z nim.

W związku z tym, że gadżet ten ma wymienialną część z tworzywa sztucznego, która powoduje rozproszenie światła z lampy błyskowej, w komplecie znajdują się trzy kolory dyfuzora: biały, niebieski i żółty. Dzięki temu możemy uzyskać zdjęcia o obniżonej i podwyższonej temperaturze barwowej oświetlenia.

Należy jednak pamiętać, że taki dyfuzor to tylko półśrodek. Nic nie zastąpi bowiem mocy i jakości światła z zewnętrznych lamp błyskowych montowanych na aparacie i fleszy studyjnych.

Ciekaw jestem, czy ktoś z was używa takiego dyfuzora. Czy jest wart swojej ceny?

5 thoughts on “Dyfuzor na wbudowaną lampę błyskową

    1. Ja używam dyfuzora ale na zewnętrznego flesza, wsuwanego na aparat i tam różnica w porównaniu ze zdjęciami bez dyfuzora jest znaczna. Fotki z dyfuzorem są znacznie ładniejsze w odbiorze, bardziej plastyczne.

  1. Wprawdzie używam zewnętrznej lampy błyskowej (bez mydelniczki/skarpety, tj. dyfuzora) to szczerze mówiąc 39,00 zł za kawałek plastiku do wbudowanej lampy bym nie dał. Jak już miałem rozpraszać to zawsze wolałem stosować metody autorskie, np. kartki papieru :)

    A teraz czas na alternatywę… DIY: http://content.photojojo.com/diy/diy-film-contain… – tanio i praktycznie :D

  2. Fajna gadżet przydatny jak się jedzie np na wakacje i jak się nie chce ciągnąć całego sprzętu aby zrobić przyzwoite zdjęcia

Komentarze zostały wyłączone.