Android Market

Android Market dostępny do tej pory w jako aplikacja na urządzenia z Androidem na pokładzie doczekał się klika dni temu uruchomienia w formie klasycznej strony internetowej z czego, jako posiadacz HTC Desire, bardzo się cieszę.

Techniczna strona Android Market

Nie muszę chyba mówić, że podstawowym powodem mojej radości jest fakt, że oglądanie serwisu na monitorze komputera czy laptopa jest o wiele bardziej wygodniejsze niż na kilkucalowym wyświetlaczu w telefonie.

Jeśli chodzi o techniczną stronę wykonania serwisu to szału nie ma. Jak to zwykle u Google jest ascetycznie, skromnie, ale przez to czytelnie. Nie wiem tylko na jakiej zasadzie teksty w serwisie są tłumaczone na różne języki, ale mi osobiście nie podoba się, że część tekstów jest po polsku, a część po angielsku (np. zakładki w menu głównym, “see more” zamiast “zobacz więcej”, itp.).

Strona główna Android Market
Strona główna Android Market

Odnoszę też wrażenie jakby witryna miała od czasu do czasu zadyszkę jeśli chodzi o szybkość działania. Widać to szczególnie po powolnym wczytywaniu się grafik na stronach. Mam nadzieję, że to wina nowości serwisu i, że z czasem ten ta przypadłość zniknie.

Same programy dostępne w Android Market podzielone są na dwa sposoby: na kategorie (gry i aplikacje) oraz na działy (polecane, najpopularniejsze płatne i najpopularniejsze darmowe). I w tym miejscu zgadzam się z Tomaszem Topą. Tak samo jak jemu, brakuje mi przede wszystkim działu nowości oraz najczęściej pobieranych aplikacji w danym dniu, tygodniu, czy miesiącu. Być może taki podział zostanie wprowadzony za jakiś czas, chociaż wątpię.

Instalacja aplikacji z poziomu przeglądarki

To co najbardziej podoba mi się w tej wersji Android Market to możliwość zdalnej instalacji wybranej aplikacji z poziomu przeglądarki na telefon. Po zalogowaniu się do sklepu synchronizuje się on automatycznie z posiadanym przez nas urządzeniem, co widać, między innymi po statusach programów (aplikacja sama wykrywa, który program mamy już zainstalowany na urządzeniu, a którego jeszcze nie mamy).

Android Market - informacje o instalowanej aplikacji
Android Market - informacje o instalowanej aplikacji

Przy każdej próbie instalacji wybranej aplikacji zostajemy też uświadomieni do jakich informacji będzie miała ona dostęp.

Podsumowanie

Ogólnie cieszy mnie fakt, że taka wersja Android Market jest dostępna. Moim zdaniem wymaga ona jednak dopracowania jeśli chodzi o wydajność (szybkość działania) oraz wprowadzenia podziału dostępnych w sklepie aplikacji na kilka dodatkowych kategorii.

A Wam podoba się ta wersja sklepu Androida?

3 komentarz(e)y na temat “Android Market dostępny w formie klasycznej strony internetowej

  1. Mega sprawa – i dla programisty, i dla użytkownika. Wszyscy na tym zyskują – Google i programiści mają więcej pobrań i odsłon reklam, a użytkownicy wygodniejszą obsługę.Wiadomo, że serwis wymaga jeszcze nieco pracy, ale Android idzie w dobrym kierunku :D

  2. Z użytecznością zdecydowanie przegrywa z Appbrain.com, który juz od ponad roku działa i rozwija się praktycznie dzięki komentarzom użytkowników wszelkiej maści androidów. Intuicyjna nawigacja, przydatne opinie i screeny oraz przede wszystkim lista programów, które mamy zainstalowane na telefonie. Dziwne bo mi android market wykrywa tylko 3 programy a przecież mam grubo ponad 40 różnych.

    Także działa od biedy. Mam nadzieję, że wkrótce dojdzie do aktualizacji Marketu. Bo póki nie przestaję korzystać z Appbrain.com który gorąco polecam :)

Komentarze zostały wyłączone.