Facebook

Jak zapewne już wiecie Facebook wprowadził wczoraj wieczorem naszego czasu dość istotne zmiany na stronach dla fanów (fanpages). Ja, w związku z tym, że pracuję, mogłem się przyjrzeć tym nowościom dopiero dziś wieczorem, ale ogólnie rzecz biorąc muszę powiedzieć, że to co zostało wprowadzone lub zmienione bardzo mi się podoba.

Zmiany na stronach społecznościowych i biznesowych objęły zarówno ich wygląd, który najbardziej odczują osoby je oglądające oraz administracyjną, czyli tą, do której dostęp mają tylko ludzie nimi zarządzający.

Zmiany dotyczące wyglądu

Po pierwsze, podobnie jak to zrobiono na profilach osobistych, tak teraz na stronach fanowskich na samej górze będzie wyświetlanych 5 zdjęć opublikowanych na tablicy lub takich, na których znalazł się znacznik z daną stroną. Wśród tych 5 ilustracji nie pojawi się za to żadna z tych, które opublikują na tablicy fani strony.

Nowość na stronie fanowskiej - pasek zdjęć
Nowość na stronie fanowskiej - pasek zdjęć

Po drugie, również podobnie, jak na profilach osobistych, pasek zakładek znajdujący się do tej pory na górze strony przeniesiono do lewej kolumny pod ilustrację profilową.

Zakładki z góry strony zamieniono na menu w lewej kolumnie
Zakładki z góry strony zamieniono na menu w lewej kolumnie

Po trzecie, jako fani mamy do dyspozycji dwa filtry ustawiające sposób wyświetlania postów na tablicy, zaś jako administratorzy jeszcze więcej możliwości.

Filtry wyświetlanych postów na tablicy
Filtry wyświetlanych postów na tablicy

Zmiany w części administracyjnej

Kolejne zmiany przeznaczone są już tylko i wyłącznie dla administratorów strony i obejmują interakcję z różnymi obszarami Facebooka jako “strona”, na takich samych zasadach jak “osoba”, czyli:

 • otrzymywanie mailowych informacji o tym gdy fani wykonają jakieś czynności na tablicy strony, np. opublikują post lub skomentują post już opublikowany (tej opcji brakowało mi chyba najbardziej)
 • możliwość podglądu aktywności polubionych stron w Aktualnościach
 • klikania przycisku “Lubię to” na innych stronach i tym samym polecanie ich na swojej stronie
 • komentowanie postów na innych stronach jako “strona”, a nie jako “osoba”
Interakcja z Facebookiem jako "strona" a nie "osoba"
Interakcja z Facebookiem jako "strona" a nie "osoba"

Ostatnie zmiany to możliwość wprowadzenia nowych ustawień domyślnych dla powiadomień mailowych oraz sposobu wyświetlania dodawanych postów (jako wpisy “strony” lub “osobiste”). Istnieje również możliwość wyboru wyświetlania polecanych stron.

Nowe ustawienia dla administratora strony
Nowe ustawienia dla administratora strony

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że zmian jest sporo i osoby zarządzające stronami, zwłaszcza te, które mają ich pod swoją opieką kilka, będą miały co robić. Mi osobiście najbardziej podobają się te, które dotyczą interakcji z Facebookiem jako “strona”, a nie tylko jako “osoba” oraz otrzymywanie powiadomień o czynnościach wykonanych przez fanów.

Przy okazji chciałbym podziękować Wam za to, że w tym tygodniu liczba osób lubiących stronę mojego bloga doszła do 200. Nie jest to jakiś oszałamiający wynik, ale i tak jestem z niego zadowolony, bo to więcej niż wskazuje licznik osób subskrybujących kanał RSS bloga. Jeszcze raz dzięki! :)

9 thoughts on “Nowe strony (fanpages) na Facebooku – zmiany na plus

 1. Wprawdzie nie mam o czym/dla czego założyć fanpejdża, ale dla testów się chyba skuszę, bo w końcu wypada znać niektóre narzędzia :)

 2. Gratulacje 200 fanów! Super stronka, Twoje informacje są bardzo przydatne dla osób (zwłaszcza kobiet) które ze sprawami netu, kompa,itd mają wieczny problem. Pozdrawiam! :)

 3. Witam,
  zgodnie z tym, co ostatnio publikowałeś, o ile dobrze pamiętam na facebooku, można przekształcić profil w fanpage. Mam pytanie, czy jest możliwość scalenia strony z profilem? Administruję profil i stronę, a zależy mi na tym, by zredukować je do fanpage’a, z tym że na profilu mam znajomych a na stronie fanów, którzy niekoniecznie są w obydwu miejscach podłączeni.
  Druga sprawa to, że przy stronie mam problem z udostępnianiem informacji, które w rezultacie się czasem na tablicy profilu się dublują, czasem się nie udostępniają, a innym razem powielają się na stronie.
  PS Dziękuję za Twój blog, który jest nieziemsko przydatny i pełni super funkcję edukacyjną!
  Pozdrawiam serdecznie

  1. Dzięki za miłe słowa o blogu :)

   Jeśli chodzi o Twoje pytanie to łączenie profilu osobistego z już istniejącym fanpagem nie jest możliwe. Facebook umożliwił ostatnio migrację, czyli jedynie zamianę profilu osobistego w fanpage, a to nie to samo.

Komentarze zostały wyłączone.