WordPress dla Androida

WordPress for Android to oficjalna aplikacja WordPressa dla Androida stworzona przez firmę Automattic. Przyznam, że do tej pory nie miałem takiej sytuacji, w której musiałem coś opublikować na blogu przez telefon, ale skoro jest taka możliwość to postanowiłem przyjrzeć się bliżej, co możemy dzięki tej aplikacji zrobić.

WAŻNE! Zanim zaczniemy pracę z aplikacją…

…musimy włączyć jedną opcję w panelu administracyjnym naszego bloga w wersji internetowej na komputerze, bo bez tego ani rusz. W tym celu w panelu admina WordPressa przechodzimy kolejno do zakładek Ustawienia>Pisanie i w miejscu Zdalna publikacja aktywujemy opcję Włącz protokoły publikowania XML-RPC WordPressa, Movable Type’a, MetaWeblogu i Bloggera (patrz obrazek poniżej).

WP-admin - Ustawienia XML-RPC
WP-admin - Ustawienia XML-RPC

Co możemy zrobić dzięki WordPress for Android?

Całą pracę z aplikacją zaczynamy od dodania blogów, które piszemy. Może ich być dowolna ilość i to zarówno tych, pisanych na platformie WordPress.com, jak i utrzymywanych na własnym hostingu (WordPress.org).

Gdy już to zrobimy i przejdziemy do obsługi do konkretnego bloga mamy do dyspozycji 4 zakładki, dzięki którym dostaniemy się do:

  • komentarzy
  • wpisów
  • stron statycznych
  • statystyk bloga (tylko na platformie WordPress.com)

Jeśli chodzi o komentarze to, jako administratorzy bloga możemy dzięki WordPressowi dla Androida kasować je, odpowiedzieć na nie, zaliczyć jako spam lub cofnąć ich akceptację lub edytować.

W odróżnieniu od opisywanej przeze mnie niedawno aplikacji Bloggera na Androida w WordPressie dla Androida mamy dostęp do wszystkich wpisów jakie do tej pory opublikowaliśmy. Kiedy piszemy nowy post mamy do dyspozycji bardzo prosty edytor tekstu. Po tym jak się nim trochę pobawiłem stwierdzam jednoznacznie, że nadaje się on tylko i wyłącznie do tworzenia szkiców wpisów, kiedy nie mamy dostępu do WordPressa w wersji internetowej. Do treści posta możemy dodać tagi, multimedia i przyporządkować go do wybranej kategorii. Gotowy artykuł możemy zapisać właśnie jako szkic, opublikować natychmiast lub ustalić czas publikacji automatycznej.

Archiwalne wpisy możemy przeglądać, edytować, usuwać i czytać komentarze do nich z możliwością odpowiedzi na nie. Takie same możliwości mamy w przypadku stron statycznych.

Podsumowanie

Slogan reklamujący aplikację WordPressa na Androida brzmi: “Moc WordPressa w Twojej kieszeni”. No cóż. Chociaż co do działania aplikacji nie można się przyczepić to jednak możliwości jakie dzięki niej uzyskujemy są bardzo mocno ograniczone w stosunku do wersji internetowej. Pisanie długich tekstów na małym ekranie telefonu jest dość męczące, dlatego osobiście będę używać tego programu jako narzędzia do tworzenia szkiców wpisów, których dokończenie, formatowanie i publikację zostawię na czas, kiedy będę mógł to zrobić z komputera lub laptopa.

Ciekaw jestem, czy ktoś z Was używał WordPressa na Androida w swoim telefonie lub tablecie. Jak Wam się na nim pracowało? Używacie go do pisania szkiców czy publikujecie posty od razu?

4 komentarz(e)y na temat “Przetestowałem WordPressa dla Androida

  1. Nie jestem specem od telefonów i na dziś dzień nie odważyłbym się pisać i publikować za pośrednictwem telefonu. No chyba, że jakieś wpisy na serwisach społecznościowych, na mikro blogach.

    Wpis bardzo ciekawy, lubię testy w Twoim wykonaniu. Jak wspomniałem nie praktykuję, ale obserwuję co też pisze się w sieci na ten temat.

  2. Najbardziej użyteczna funkcja dla mnie to możliwość edycji i opowiadania na komentarze. Poza tym jest to wersja bardzo kieszonkowa ;)

  3. Będę testował na tablecie z klawiaturą to dam znać na ile wygodne. Na pewno będę pisał szkice a potem na laptopie dodawał ilustracje do wpisów.

Komentarze zostały wyłączone.