Akcja "Patrol"

Przeczytałem wczoraj informację i obejrzałem materiał wideo zamieszczony na stronie “TVN Warszawa”, na temat akcji “Patrol” przeprowadzanej przez Fundację “Zawsze Potrzebni” i muszę powiedzieć, że mam mieszane uczucia.

Ogólnie rzecz biorąc, celem akcji jest poprawa egzekwowania prawa przez kierowców, którzy nie mają uprawnień na parkowanie w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych, czyli na tzw. “kopertach”. Muszę powiedzieć, że w sytuacji gdy widzę na “kopercie” zaparkowany samochód takiej klasy jak ten z początku materiału wideo, na którego zakup, wątpię czy u nas w Polsce stać jest osobę niepełnosprawną, to nóż otwiera mi się w kieszeni.

Akcja polega, między innymi na tym, że pracownicy fundacji jeżdżą po mieście i gdy zauważą niepoprawnie zaparkowany samochód, dzwonią do Straży Miejskiej, która wystawia kierowcy mandat – w tej chwili jest to 500 zł, więc dość dużo, tyle samo ile za przekroczenie prędkości o 50 km.

I z takim działaniem, które ma potępiać łamanie prawa całkowicie się zgadzam i popieram, ale to nie wszystko co się dzieje w ramach tej akcji. Otóż, zanim zostanie wezwana Straż Miejska, samochód na zaparkowanym miejscu dla niepełnosprawnych jest fotografowany, a zdjęcie trafia do Internetu. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że organizatorzy akcji, aby być w zgodzie z prawem, są zmuszeni do zamazywania na zdjęciach numerów rejestracyjnych tych pojazdów.

W tym miejscu muszę się zgodzić z Panem Piotrem Pawłowskim ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, że takie działanie nie ma sensu, gdyż samochód z ukrytymi tablicami rejestracyjnymi jest rozpoznawalny tylko przez właściciela danego pojazdu. Takie postępowanie nie odstrasza kierowców na pewno.

Wolałbym, aby czas zmarnowany na edycję zdjęć i wstawianie ich na stronę, pracownicy Fundacji poświęcili na jazdę po mieście i wyłapywanie nieuczciwych kierowców.

A Ty jakie masz zdanie na ten temat? Popierasz takie działania?

2 komentarz(e)y na temat “Akcja “Patrol” – popieram, chociaż nie do końca

Komentarze zostały wyłączone.