Dziś informacja z własnego podwórka. Otóż postanowiłem założyć mikrobloga. Nosiłem się z tym zamiarem od jakiegoś czasu, aż znalazłem chwilę, żeby to zrobić.

Dlaczego to zrobiłem i co w nim znajdziecie? Już wyjaśniam.

Kiedyś linki do ciekawych informacji, które znalazłem w internecie gromadziłem w serwisie Delicious (czy ktoś z was jeszcze go używa?). Potem przyszedł czas na Czytnik Google i “gwiazdkowania” nagłówków do interesujących treści, aż nastała era Facebooka i możliwość nie tylko zbierania linków na “ścianie” swojego profilu, ale też dzielenia się tym ze znajomymi. Wszystkie te metody, a zwłaszcza Facebook, mają jedną wadę – słaby dostęp do archiwum.

Dlatego założyłem właśnie mikrobloga, gdzie od tej pory będę gromadził różne ciekawostki (linki, zdjęcia, filmy i inne) znalezione w sieci, nad którymi będę miał kontrolę i łatwy dostęp do archiwum. Oczywiście nadal będę nimi dzielił się na Facebooku czy Twitterze i taką możliwość udostępniam wszystkim, którzy tam zajrzą i znajdą coś interesującego dla siebie.

Tematyka mikrobloga będzie w zasadzie taka sama, jak tego dużego bloga. Na początek zgromadziłem 40 wpisów i myślę, że oddają one w jakiś sposób to, co chcę tam umieszczać. Będzie więc to taki “misz-masz” na temat WordPressa, HTML i CSS, grafiki i fotografii oraz zdrowia i niepełnosprawności.

Jeśli chodzi o wygląd to nie ma tam żadnych szaleństw. Zastosowałem się do starej zasady, aby forma nie przerosła treści i skorzystałem z lekko zmodyfikowanego, domyślnego szablonu WordPressa – Twenty Ten, którego minimalizm doskonale pasuje do tego typu serwisu.

Aktualizacja

Z powodu braku czasu na prace związane z techniczną aktualizacją mikrobloga z dniem 30 grudnia 2011 usunąłem go z sieci. Po Nowym Roku zamierzam w tym celu wykorzystać serwis Tumblr, który od pewnego czasu jest już w języku polskim.

11 thoughts on “Zapraszam na mojego mikrobloga [Aktualizacja]

  1. Świetny pomysł! Twój mikroblog już wylądował w moim czytniku.

    Osobiście uważam, że do takich rzeczy świetnie nadaje się też Tumblr, ale wybór to już oczywiście kwestia gustu i przyzwyczajeń :)

    1. W sumie pomyślałem o tym od razu przy zakładaniu mikrobloga i wszystkie wpisy na nim będą miały taki podział, jaki wprowadził WordPress 3.1 (format wpisów). W weekend nie starczyło mi już czasu na odpowiednie ostylowanie poszczególnych rodzajów wpisów, ale postaram się wprowadzić to w życie w najbliższym czasie. Nie będzie to też jakiś szał graficzny, raczej coś delikatnego dla odróżnienia poszczególnych kategorii :)

  2. Chciałem pisać, że do takich mikroblogowych zastosowań uwielbiam Tumblr.com – ale po przemyśleniu zgodzę się z komentarzem wyżej. WP z custom post types to fantastyczne rozwiązanie. A mikrobloga wrzuciłem już do RSSów :>

  3. A tak w ogóle to cieszę się, że pomysł z mikroblogiem się spodobał :) Nie zakładałem dla niego fanpejdża na Facebooku, bo moim zdaniem to nie ma sensu dla tak krótkich treści, ale w każdej chwili mogę zmienić zdanie, jeśli czytelnicy będą tego chcieli ;)

  4. Kiedyś też miałem, nadal jest dostępny w sieci, ale już jakoś zapomniany. Chyba jednak Facebook i Twitter bardziej przypadły mi do gustu :)

Komentarze zostały wyłączone.