Kiedy korzystam z internetu czasami zdarza się, że chcę wydrukować treść, którą widzę na stronie internetowej. Niestety bardzo mało serwisów oferuje opcję druku w formie dostosowanej do stron formatu A4. Najczęściej ratuję się metodą chałupniczą i kopiuję treść, którą chcę wydrukować do Worda. Znalazłem jednak serwis PrintFriendly, który w znaczącym stopniu ułatwia to zadanie.

Obsługa serwisu Print Friendly jest banalnie prosta. Wystarczy, że wkleimy w okienko adres internetowy strony, którą chcemy wydrukować i naciśniemy przycisk print preview, a otrzymamy podgląd wstępnie sformatowanego dokumentu do druku.

Print Friendly - automatycznie wygenerowany dokument do druku
Print Friendly - automatycznie wygenerowany dokument do druku

Co możemy zrobić dzięki Print Friendly?

Tak wygenerowany dokument możemy od razu wydrukować, zamienić go na plik PDF lub wysłać komuś na maila. Jednak to nie wszystko. Automatycznie stworzony dokument do druku możemy w niewielkim stopniu edytować poprzez usunięcie dowolnego akapitu w tekście oraz zmianę wielkości fontu. Jednym kliknięciem możemy również pozbyć się zawartych w tekście ilustracji.

Print Friendly - dokument bez ilustracji
Print Friendly - dokument bez ilustracji

Narzędzia dla przeglądarek i stron internetowych

Autorzy Print Friendly umożliwili zainstalowanie w najbardziej popularnych przeglądarkach internetowych specjalnego przycisku umożliwiającego szybkie skorzystanie z generatora dokumentu gotowego do druku bez wchodzenia na stronę usługi.

Projektanci stron internetowych mogą natomiast wkleić kod takiego przycisku do serwisów, nad którymi pracują. Autorzy blogów i serwisów opartych na WordPressie mają jeszcze łatwiejsze zadanie. Wystarczy, że zainstalują i skonfigurują specjalnie przygotowaną w tym celu wtyczkę.

Nie wiem jak Wy, ale ja jestem tym serwisem zachwycony. Znacie jeszcze inne podobne usługi?

5 thoughts on “PrintFriendly – drukowanie i tworzenie PDFów ze stron internetowych

  1. Świetne rozwiązanie. Też zawsze wklejałem sobie wszytko do worda i unikałem wydruku niepotrzebnych rzeczy. Dzięki za cynk.

  2. Naprawde fajna wtyczka.Sporo opcji konfiguracyjnych a w powiązaniu z wtyczką Post Layout można umieścić mechanizm drukowania w wielu miejscach wpisów lub stron. Polecam, sam zastosowałem w kilku serwisach.

Komentarze zostały wyłączone.