Dziś krótko o serwisie dropdo.com, który odkryłem na Facebooku dzięki fanpejdżowi Smashing Magazine. dropdo.com to, ogólnie mówiąc, internetowa przeglądarka różnego rodzaju plików. Interfejs tego narzędzia jest banalnie prosty w użyciu. Plik możemy umieścić poprzez załadowanie go ze swojego komputera lub podając jego adres internetowy. Następnie otrzymujemy link, który możemy wklejać, gdzie tylko nam się spodoba. Po kliknięciu w link użytkownik otwiera online kryjący się pod nim plik.

Najbardziej podoba mi się w tym serwisie to, że nie obsługuje on tylko obrazków, bo takich usług w sieci jest całe mnóstwo. Obecnie dzięki dropdo.com, oprócz oglądania obrazków zapisanych w plikach JPG możemy, między innymi:

  • otwierać pliki DOC
  • otwierać tekstowe z kodem programistycznym (pokolorowanym)
  • otwierać pliki PDF
  • słuchać plików audio (w formacie MP3)
  • oglądać nagrania wideo (w formacie M4V)

Każdy z tych plików możemy również pobrać na swój komputer.

Trudno mi powiedzieć ile miejsca mamy na udostępniane dzięki dropdo.com pliki, ani, jak długo są one przechowywane na serwerze, ponieważ nie zakłada się tutaj żadnego konta. Natomiast jeśli potrzebujemy szybkiego udostępnienia na chwilę szerszemu gronu osób jakiegoś pliku czy fragmentu kodu, to jest to, moim zdaniem, świetne rozwiązanie. Jeśli znacie i korzystacie z innych serwisów tego typu to podrzućcie linki do nich w komentarzach.